Psikolog Maaşları Ne Kadar? 2019 Psikolog Maaşları

Türkiye genelinde büyük bir çalışma alanına sahip psikologların maaşları enflasyon rakamlarına göre zamlanmaktadır. Psikoloji bölümünü okumak isteyen bireyler 2019 yılında psikolog maaşları ne kadar sorusunu araştırmaya koyuldu. Psikologların aldıkları maaşlar faaliyet gösterilen sektöre, kamu kurumuna veya özel sektöre göre değişiklik gösterir.

Psikolog Maaşları Ne Kadar? 2019 Psikolog Maaşları

Psikoloji bölümünde lisans öğrenimi gören bireyler, psikolog olarak işe başlayabilmektedir. Psikologlar hem yükseköğrenim eğitimi gördükleri esnada hem de daha sonrasında ciddi eğitimlere tabii tutulmaktadır. Mesleki yetkinliğin sağlanabilmesi noktasında profesyonel bir hizmet verebilmek için yüksek tutarlarda harcamalar yapılması gerekmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen psikologlar ve 4B çalışanlar ortalama olarak 2200-2500 TL maaş alıyor. Bakanlıklar ve Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde çalışan psikologların aldıkları maaşlar ise 3500 TL ila 4000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Psikologların aldıkları maaşlar faaliyet gösterilen sektöre göre değişiklik gösterir.

Kamuda Çalışan Psikologlar Ne Kadar Maaş Alır?

Kliniklerde istihdam edilen psikologların aldıkları minimum maaş tutarı asgari ücrettir. Alınan ücret kademeye göre değişiklik göstermekle birlikte maaş tutarı 6000 TL’ye kadar yükselebilmektedir. Büyükşehirde çalışmakta olan psikologlar daha yüksek maaşlar alabilmektedir.

Öğretim kurumlarında çalışan psikologlar haftanın 5 günü çalışmak koşuluyla 4000-6000 TL arasında maaş alabiliyor. Özel firmalarda dil şartı sağlayan terapistler ortalama olarak 3500-4500 TL maaş alabilmektedir. Psikiyatri merkezlerinde ise psikologlar seans başına ödeme almaktadır.

Özel Sektörde Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde bir psikoloğun alacağı maaş, bireyin yetkinlik seviyesine göre değişiklik gösterir. Bireyin yabancı dilinin olması ve ek sertifikaları bulundurması alacağı maaşta doğrudan etkili olacaktır.

İşe henüz başlayan bir psikoloğun alacağı maaş primlerle birlikte 2900 TL’ye kadar ulaşabilmektedir. Deneyimli bir psikolog 4000 TL’ye kadar maaş alabilmekteyken, 5 yıl veya daha tecrübeli bireylere ise 4 bin TL’den daha yüksek maaşlar veriliyor.

Psikoloji alanında uzmanlığı bulunan kişiler astronomik seviyede gelirler elde edebilmektedir. Özel sektörde faaliyet gösteren birçok kurum psikologlarda yabancı dil şartı aramaktadır. Bunun yanı sıra kurumun bulunduğu lokasyon ve hizmet verilen bölgenin sosyo-ekonomik durumu belirleyici bir etkendir.

Psikolog Maaşlarında Belirleyici Etkenler Nelerdir?

Psikolog maaşlarının ne kadar yükseldiği enflasyon rakamlarıyla doğru orantılıdır. Günümüzde faaliyet göstermekte olan firmaların büyük çoğunluğu özellikle insan kaynakları yönetiminde psikoloji mezunlarına yer vermektedir. Psikologların aldıkları maaşlar yurtiçinde ve yurtdışında büyük farklılıklar göstermektedir. Psikologlar; hastanelerde, okullarda veya özel firmalarda istihdam edilebilmektedir. Alınan maaş tutarı da görev yapılan kuruma ve faaliyet gösterilen sektöre göre değişiklik göstermektedir.

Yurtdışında Psikologlara Verilen Maaş Tutarı

Türkiye genelinde psikologlar büyük bir iş ilanına sahiptir. KPSS engelinden başarıyla çıkan psikoloji mezunları, kamu kurumlarında istihdam edilebilmektedir. Hastanelerde veya okullarda istihdam edilen psikologların KPSS’den alması gereken puan da diğer bölümlere nazaran daha azdır. 2019 yılı için psikolog maaşları 6000 TL’ye kadar ulaşabilmektedir. Ancak ortalama bir psikoloğun maaşı 4-5 bin TL arasındadır. Yurtdışında ise ortalama olarak 4000-5000 dolar gibi rakamlarla istihdam olanağı mevcuttur.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 04:50

YORUM EKLE