PTT Çalışanı Taşeron İşçiler Sendika Kurdu

PTT’de görevli taşeron işçiler sendika kurdu! PTT’de çalışanı taşeron işçiler sendika kurduklarını sosyal medyadan duyurdu. Taşeron işçiler tarafından kurulan sendikanın adı ise Kargo-Sen olarak belirlendi.

PTT Çalışanı Taşeron İşçiler Sendika Kurdu

PTT’de görev yapan taşeron işçiler sosyal medyadan yaptıkları açıklamada sendika kurduklarını duyurdular. Taşeron işçiler en büyük sorunlarının gerektiği gibi muhatap alınmamaları olduğunu dile getirdi.

Yapılan açıklamada taşeron işçilerin mesai saatleri içerisinde yemeklerinin dahi karşılanmadığı ve içme suyunun bile PTT tarafından karşılanmadığı vurgulandı.

PTT’de çalışan taşeron işçiler Kargo-Sen’i kurduklarını bir açıklama ile duyurdular. Taşeronlar olarak çok fazla baskı altında kaldıklarından yakınan işçiler, PTT yönetiminin sorunlarını dikkate almadığı belirtti.

PTT Kargo-Sen’den yapılan açıklamada, hükümetin kamuda taşeronluk bitecek açıklamalarına rağmen halen taşeron olarak çalıştıkları ve taşeron olarak ayrımcılığa maruz kaldıkları ifade edildi. Ayrıca açıklamada çalışma saatlerinin düzgün olmadığı ve taşeron işçiler olarak Türkiye’nin her yerinde mağdur edildikleri vurguladı.

“PTT Kargo-Sen tarafından yapılan açıklama şu şekilde devam etti; “21’inci yüzyılın Türkiye’sinde ve 150 yılı aşkın geçmişi olan köklü bir kurumda; mesai saatleri dilimi içinde yemeğimizi ve çayımızı kendi cebimizden karşılamayı bir kenara bırakıp, taşeron olduğumuz beyan edilerek içme suyunun bile PTT tarafından karşılanmaması ortaya konulan ayrımcılığın açık kanıtıdır. Çalışanlar olarak, 21’inci yüzyılda yemeğimizi evde sefer tasına koyup yemek molasında PTT tarafından tarafımıza tahsis edilmiş yemek salonunun olmayışından dolayı, çalıştığımız servisin her bir köşesinde yemek saatlerinde trajikomik olaylara şahitlik ediyoruz”.

"Kusurumuz ispatlanmadığı hallerde bile, kayıp ve hasar durumunda işi direkt biz firma personelleri olarak yaptığımız için, biz çalışanlar zan altında bırakılarak maaşlarımızdan haksız paralar kesilmektedir. Çalışma Bakanlığının müfettişleri kurumumuzu denetledikleri zaman haksız kesintilerin olduğunu hatta kurumun bu kesintiye sebep olan olayları ve kişileri kanıtlamak zorunda olduğuna karar vermesine rağmen, kusurlu olanların nasıl ve ne şekilde tespit edildiği bilinmemekle birlikte kesintiler hâlâ aynı şekilde devam etmektedir”.

"Biz çalışanlar olarak, hak tanımaz bu köhne sistemi kabul etmiyoruz. Hükümetin uygulamaya koyduğu tüm kamuda aracıların ( taşeron şirketlerin ) kaldırılması politikası çerçevesinde PTT de taşeronluğun kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu doğrultuda; biz çalışanlar olarak emeğimize sahip çıkmak, kendi sözümüzü söyleyebilmek için kendi bağımsız sendikamız olan PTT KARGO-SEN’i kurduk”.

Açıklamanın sonunda ise bu haksızlıklara maruz kalan bütün işçiler, destek için PTT Kargo-Sen’e davet edildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 17:14

YORUM EKLE

Popüler Haberler