PTT Çocuk parası sorgulama için telefon numarası

Yeni anne olanlar devlet tarafından verilen çocuk parasını alabilmektedir. PTT üzerinden verilen çocuk parası sorgulama işlemi telefon ile yapılabilmektedir. Çocuk parası sorgulamak için hangi telefon numarasının aranması gerektiği ve yardımın nasıl alındığı ile ilgili bilgi haberimizde.

PTT Çocuk parası sorgulama için telefon numarası

Çocuk parası işlemleri ile ilgili sorgulama işlemini telefon numarası ile yapabilirsiniz. Ayrıca telefon numarası ile doğum parasının yatıp yatmadığını da öğrenebilirsiniz.

Çocuk Parası Sorgulama İçin Telefon Numarası

Devlet, çocuk doğduktan sonra çocuk parası adı altında vatandaşlara yardım etmektedir. Bu yardım için ilk olarak hastaneden doğum belgesinin alınması gerekmektedir. Bu belge alındıktan sonra annenin kimliği ile birlikte belgede götürülerek başvuru yapılmalıdır.

Başvuru işlemleri bittikten sonra yapmanız gereken tek şey beklemek. Bekleme esnasında çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenmek için ALO 144 numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz. Bu numarayı arayarak çocuk parası ile ilgili detaylı bilgi de öğrenmeniz mümkün.

PTT Çocuk Parası Sorgulama İşlemi

Yeni anne olanlar tarafından merak edilen konulardan biri de çocuk parasının ne zaman yatacağıdır. Devlet annelere yardım etmektedir ve bu yardımı çocuk parası adı altında gerçekleştirmektedir. Çocuk parasının ne zaman yatacağı veya yatıp yatmadığı konusunda bilgiyi PTT yi arayarak elde edebilirsiniz. 444 1 788 numaralı telefon numarasını arayarak konu ile ilgili net bilgi öğrenebilirsiniz.

Doğum İzni Hesaplama İşlemi

Doğum iznine çıkan anneler hesaplamayı nasıl yapacağını merak ediyor. Hesaplama işlemi oldukça kolay. Çalışan kadınların hamilelik süresi 40 hafta üzerinden hesaplanmaktadır. Yönetmeliğe göre hamile kadın işçilerin doğumdan önce 8 hafta izne çıkabilmektedir. Bu da bebeğin 32.haftasına denk gelmektedir. Bebek doğduktan sonra da 8 haftalık izin verilmektedir. Bu da bebeğin 2 aylık olması anlamına gelmektedir.

Annelere doğum öncesi ve sonrası toplam olarak 16 hafta doğum izni verilmektedir. Anneler doğumdan sonra bebeği ile daha fazla vakit geçirmek için doğum öncesi izinlerini kullanmayıp bu izinleri doğum sonrası için kullanabilir.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 19:57

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine delen
Emine delen - 5 gün Önce

Çocuk parası için basvurmustum onu öğrenmek istiyorum

Emine sahan
Emine sahan - 6 gün Önce

Gogumparasi yattimi