PTT elektrik yardımı kimlere yapılır? Elektrik yardım başvurusu şartları nelerdir? Elektrik yardımı sorgulama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için elektrik yardımı yapıldığını işaret etti. İhtiyaç sahiplerinin merak ettiği ''PTT elektrik yardımı kimlere yapılır, elektrik yardım başvurusu şartları nelerdir?'' sorularının yanıtı ortaya çıktı. İşte elektrik yardımı sorgulama için takip etmeniz gerekenler.

PTT elektrik yardımı kimlere yapılır? Elektrik yardım başvurusu şartları nelerdir? Elektrik yardımı sorgulama

Düzenli olarak sosyal yardım alacak olan vatandaşlara elektrik destek paketi ayrıntıları ortaya çıktı. Bu bağlamda 80 TL destek verilecek ve elektrik yardımı kademeli olarak verilecektir. Hanede yaşayan kişi sayısına bağlı olarak destek verilirken iki farklı ödeme yöntemi kullanılacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elektrik yardım açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 yıllık iktidarları süresinde dar gelirli aileler için önemli yardımlar verildiğini konuşarak düzenli sosyal yardım almakta olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara aylık 150 kw saate kadar elektrik tüketimlerinin karşılandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2.5 milyon hanede aylık 80 TL’lik elektrik faturasının devlet tarafından ödeneceğini kaydetti.

Elektrik yardımı alma şartları nelerdir?

Devletten elektrik yardımı alabilmek için ihtiyaç sahipleri başvurularını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden yapabilecektir. Elektrik yardımı almak isteyen vatandaşlar belediyeler ve kaymakamlıklarda bulunmakta olan sosyal yardım bölümlerine başvuru yapabilecektir. Elektrik yardımı alacak olan bireylerin; evde bakım aylığı, yaşlılık aylığı ve engelli maaşı alması gerekmektedir.

Kimlere elektrik yardımı yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ihtiyaç sahibi vatandaşlara müjdelediği elektrik yardımı 2 milyon 500 bini aşkın kişiyi kapsamaktadır. İhtiyaç sahiplerine yapılacak 80 TL’lik elektrik yardımı çerçevesinde 150 KW saatlik elektrik faturalarının aylık ödemesi devlet tarafından karşılanacaktır.

Erdoğan, elektrik fatura yardımlarında sosyal yardım alanları işaret etmiş ve özellikle de soğuk kış günlerinde yükselişe geçen elektrik faturalarında ortak olarak aylık geçim sorunu yaşayan kişilere destek sağlanacağını kaydetti.

Elektrik yardımları ne zaman başlayacak?

10 milyon kişiyi kapsayan destekte fatura beli her ailelerden belirlenen bir kişi adına PTT üzerinden yatırılacaktır. Aileler, ödeme noktaları çerçevesinde PTT’yi tercih ederek 15 Şubat sonrasında kesilen hanenin fatura bedeli PTT üzerinden çekilebilecek.

Elektrik yardımı ne kadar yapılacaktır?

Fatura ödemeleri için PTT’nin yolunu tutan vatandaşlara gişe memuru tarafından destek tutar belirtilecek ve destek tutarını aşan ödemeler aileler tarafından yapılacaktır. Bu bağlamda aileler 40-80 TL arası destekten yararlanabilecekler. Buna göre 5 kişi ve daha fazla kişinin yaşadığı hanelerde elektrik faturasının 80 TL’si, 4 kişilik hanede 66 TL’si, 3 kişilik hanede 53 TL’si, iki veya daha az kişinin yaşadığı hanelerde faturanın 40 TL’si devlet tarafından karşılanacaktır.

Sıcak haberler, iş ilanları, ekonomik ve teknolojik gelişmeler… Daha fazlası için mobil uygulamamızı hemen indir! Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Ekonominin gidişatı, Türkiye’den güncel gelişmeler ve teknolojik ilerlemeler… Merak ettiğin tüm haberler Haberport Instagram hesabında! Hemen takip et >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Telefonun, haber kaynağın olsun istiyorsan sen de Facebook Grubumuza katılmayı unutma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 00:32

YORUM EKLE

Popüler Haberler