PTT tebligat sorguma ve tebligat takibi işlemleri

e-Devlet ve PTT resmi web sayfası üzerinden PTT tebligat sorgulama ve tebligat takibi işlemleri yapılabilmektedir. İşte tebligat sorgulama ekranı ve yapmanız gerekenler.

PTT tebligat sorguma ve tebligat takibi işlemleri

PTT tebligat sorgulama ve takip yapma işlemleri son derece kolaydır. Vatandaşlara verilen hizmetlerin dijital ortamlara taşınmasıyla birlikte pek çok işlem yalnızca birkaç bilgi girerek yapılabilmektedir. Dijital dönüşümler ile kurumlardaki kuyruklar büyük ölçüde azalmış ve işlemlerin daha kısa sürede yapılması mümkün hale gelmiştir.

PTT tebligat nedir?

Tebligat, bildiri anlamını taşımaktadır. Eğer bir kişi eline tebligat ulaşırsa gönderilen belgeden haberdar olabilirsiniz. Tebligat gönderilme sebebi resmi bir işlem hakkında bilgilendirme yapmaktır. Mahkemeler, adliye ve savcılık tarafından gönderilmiş olan tebligatlar duyuru niteliği taşımaktadır. Eğer ilgili kişinin ikametgahı bulunmuyorsa tebligat gazete yoluyla da yapılabilmektedir.

Bütün makamlar tebligatı çıkarabilmek için yetkili değildir. Tebligat çıkarmaya yetkili merciler;

Kazai merciler,

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası’nda belirtilen merciler,

Noterler ve barolardır.

Tebligat çıkarma noktasında genellikle noterler tercih edilmektedir. Noter vasıtasıyla tebligat gönderme son derece kolaydır. Tebligatı gönderdikten sonra yapılması gereken şey tebliğin kontrol edilmesidir. Bu işlem de PTT sorgulama üzerinden yapılabilmektedir.  Tebligat sorgulama işlemi https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresinden yapılabilmektedir. PTT tebligat sorgulama işlemi için barkod numarası ve güvenlik numarasını girmeniz gerekmektedir. Gerekli bilgileri girip ‘’Sorgula’’ butonuna tıklayarak PTT tebligat sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

e-Devlet tebligat sorgulama

e-Devlet hizmet ağının genişlemesi, kurumlardaki kuyrukların azalmasının temel sebepleri arasında yer almaktadır. Kurumlara giderek öğrenebileceğiniz işlemler artık yalnızca birkaç adımla e-Devlet’ten yapılabilmektedir. e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için öncelikle e-Devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. e-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden cüzi bir ücret karşılığında alabilirsiniz. e-Devlet üzerinden tebligat sorgulama işlemini ise https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip adresinden yapabilirsiniz. Kargonuz ve tabligatınıza ilişkin barkod bilgisini girip ‘’Sorgula’’ butonuna tıklayarak sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.  

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 20:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler