Rakı Kültürü Üstadı Vefa Zat Hayatını Kaybetti!

Ünlü sanatçı Vefa Zat hayatını kaybetti! Meyhane kültürü denilince akla ilk gelen Vefa Zat kimdir?

Rakı Kültürü Üstadı Vefa Zat Hayatını Kaybetti!

Meyhanelerin vazgeçilmez sanatçısı Vefa Zat hayatını kaybetti. Meyhane kültürü konusunda oldukça büyük bir bilgi birikimine sahip olan Zat, ölümüyle sevenlerini yasa boğdu.

Vefa Zat'ın ölümünü kamuoyuna duyuran Hürriyet Gazetesi yazarı Kanat Atkaya, meyhana kültürü konusunda ve rakı adabı konusunda üstad olarak kabul edilen Zat'ın ölümünü Instagram paylaşımıyla duyurdu:

Vefa Zat’ı kaybetmişiz .Üstadın hayranıydım; hem kaleminin hem de kalender, zarif kişiliğinin. Rakı Ansiklopedisi ilk yayınlandığında, arada katıldığı kitap mezatlarından birine bizleri kırmayarak getirmiş, hepimiz için üşenmeden imzalamıştı. 

Meşhur “İçelim ab-ı hayat neşe versin bedene/

Allah rahmet eylesin rakıyı icat edene/

Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin/

Allah bizi meyhanesiz memlekete düşürmesin”i birlikte okuduktan sonra birer tek rakı atıp mezata öyle başlamıştık. Huzur içinde yatsın.

VEFA ZAT KİMDİR?

1941 senesinde İzmir'de dünyaya gelen Zat, 15 yaşındayken barboy olarak mesleğine başladı. Daha sonra İstanbul Hilton Otel'de emekliliğini verdi. Hayatı boyunca İsmet İnönü, Celal Bayar, Kraliçe Elizabeth, De Gaulle ve Şah Rıza Pehlevi gibi ünlü kişilere servis yapmasıyla adını duyurdu. Zat 78 yaşında hayata gözlerini yumdu. Beyoğlu semtinde meyhane sahibi olan Zat, birçok ünlü ismi bu mekanda ağırlamıştı.

VEFA ZATIN CENAZESİ NEREDEN KALKACAK?

Vefa Zat'ın cenazesi Şişli'de kaldırılacak. Meyhame kültürü ve rakı adabı üzerine üstad olarak bilinen Zat, bu konularla alkalı kitaplar yazdı, dersler verdi. Birçok programda da anlatıcı olarak sahne aldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 16:23

YORUM EKLE