Ramazan Ayı Ne Zaman Başlayacak? Arife Günü Ne Zaman? 2019 Diyanet İşleri Ramazan Takvimi

Bütün Müslüman aleminin iple çektiği Ramazan ayı ne zaman başlayacak? Diyanet İşleri Başkanlığı, arife günü ne zaman vb. sorularının yanıtını yayınladığı takvimle duyurdu. İşte detaylar.

Ramazan Ayı Ne Zaman Başlayacak? Arife Günü Ne Zaman? 2019 Diyanet İşleri Ramazan Takvimi

Ramazan-ı Şerif’in başlamasına artık kısa bir süre kaldı. İslam aleminin en kıymetli aylardan kabul ettiği Ramazan ayının ilk günleri rahmet, ortası bereket ve sonuysa Mağfiret olarak ifade edilmektedir. Üstelik Kur’an-ı Kerim’in de Ramazan ayı içerisinde indirildiği Kadir Gecesi’nin de Ramazan ayı içerisinde yer alması ayın anlam ve önemini büyük oranda artırmaktadır.

Her yıl Ramazan ayında milyonlarca Müslüman farz kabul edilen bir ibadet olan oruç görevini yerine getirmektedir. Sağlığı elverişli olan Müslümanların oruç ibadetini yerine getirmesi gerekmektedir. Ramazan ayı, Müslümanların nefsini dizginlemesi, sabrın sınanması ve yoksulun halinden anlamayı gibi önemli işlevlere sahiptir.

Ramazan Ayı Ne Zaman Başlayacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan ayının ilk gününü 6 Mayıs 2019 olarak açıkladı. Ramazan ayı 3 Haziran 2019 Pazartesi günü sona erecek. İlk sahur 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece teşrif edecek ve Kadir Gecesi ise 31 Mayıs gününe denk geliyor.

Berat Kandili 19 Nisan’da

3. kandil olarak karşımıza çıkan ve İslam alemi için çok önemli olan bir diğer gün de Berat Kandili’dir. Berat Kandili bu yıl 19 Nisan Cuma günü teşrif edecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 23:44

YORUM EKLE