İstanbul 20°
parçalı az bulutlu
07 Mart 2019 Perşembe 23:23
Rapor Bildirmeme Cezası Ne Kadar? İşveren Rapor Bildirme Nasıl Yapılır?

4a eski adı ile SSK kapsamında çalışanların ‘geçici iş göremezlik’ yani ‘istirahat raporu’ almaları halinde işveren olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışmadığına dair bildirim yapma zorunluluğu bulunuyor. Bu işlem yapılmadığı takdirde ise idari para cezası ile karşı karşıya kalınıyor.

ÇALIŞMADIĞINA DAİR BİLDİRİM NASIL YAPILIR?

İşverenler çalışılmadığına dair bildirimi SGK vizite ekranından online olarak yapabiliyor. Vizite giriş sisteminden SGK tarafından verilen kullanıcı bilgileri ile giriş sağlayarak bu bildirim kolayca yapılıyor. SGK e-vizite ekranında her ay aylık prim ve hizmet belgesi göndermenin son tarihi olan ayın 23’ünde tarihe göre rapor sorgulama ekranından işçilerin geçici iş göremezlik raporu alıp almadığı da kontrol ediliyor.  Zira işçiler bazen rapor alıp işverene söylememekte ve işyerinde çalışmaya devam edebiliyor. İşverenlerin ceza almaması için bu kontrolleri düzenli olarak yapmaları gerekiyor. Eğer sigortalınızın almış olduğu rapor çalışmadığına dair bildirim girişi ekranında görünmüyorsa ya doktor sisteme girmemiştir ya da işçinin eski çalıştığı işyerine düşmüştür. Bu durumda ise yapılması gereken çalışılmadığına dair bildirimin girişi ekranından manuel çalışmazlık bildirimi yapmak.

Rapor elektronik ortamda size düşmediyse SGK çalışmadığına dair bildirimden dolayı size direk ceza uygulayamaz. Bu tür bir durumda öncelikle SGK çalışılmadığına dair bildirim girişin yapılmasını sizden yazı ile ister ve tebliğ tarihinden itibaren siz 5 gün içinde çalışmadığına dair bilgi girişi yapmadığınız takdirde size ceza uygular. SGK rapor girişini vizite sisteminden yapmasanız bile e bildirge ekranında çalışanın rapor aldığı ilgili ayda ” Sigortalı raporlu olduğu sürelerde çalışmamıştır” kutucuğunu işaretlemeniz halinde de SGK işçi çalışmadığına dair bildirim girişini yapmadınız diye ceza uygulamaz.

“01-İSTİRAHAT” İLE DE BİLDİRİM YAPABİLİRSİNİZ

Çalışılmadığına dair bildirim girişi yerine geçen bir diğer işlem de sigortalıyı “01-İstirahat” sistemine kaydetmek. Bu işlem de çalışmadığına dair bildirim yerine geçer. Ayrıca SGK e-vizite ekranından bildirim yapmanız gerekmez ve SGK çalışmazlık girişi yapmadınız diye size ceza uygulayamaz.

ÇALIŞMADIĞINA DAİR BİLDİRİM YAPMAMANIN CEZASI NE KADAR?

Çalışmadığına dair bildirim hiç yapılmaması halinde çalışan başına 1280 TL, geç yapılması halinde ise 255,00 TL idari para cezası uygulanır. Eğer çalışmadığına dair bildirimi yukarıda belirtilen yöntemlerden birisini kullanarak yaptıysanız ve cezanın yersiz olarak uygulandığını düşünüyorsanız idari para cezasının size tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde gerekçeli dilekçe ile itiraz etmeniz gerekiyor. İtirazlar işveren dosyasının bağlı olduğu SGK’ya dilekçe ile elden ya da posta ile gönderilebiliyor. SGK bu itirazı değerlendiriyor ve haklı iseniz İPC iptal edilerek komisyon kararı tarafınıza gönderiliyor. Eğer SGK sizi haksız görürse yine itirazın reddedildiğine dair Komisyon kararını size gönderilir. Eğer uygulanan idari para cezasını kesinleşmişse size tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde öderseniz uygulanan cezanın yüzde 25’i oranında indirim kazanırsınız.

SGK ÇALIŞILMADIĞINA DAİR BİLDİRİM İÇİN SON TARİH NE ZAMAN?

Çalışmadığına dair rapor girişi için son tarih raporun bittiği tarihi takip eden ayın aylık prim ve hizmet belgesi son veriliş tarihi olarak karşımıza çıkar. Yani hafta sonuna ya da resmi tatile denk gelmiyorsa ayın 23’ü olarak belirlenir. Takip eden ayın sonuna kadar çalışılmadığına dair bildirim girişi elektronik ortamda raporu onaylayarak yapmanız ya da manuel bildirim yapmanız halinde ve ya “Sigortalı raporlu olduğu sürelerde çalışmamıştır” işaretlemeniz gerekiyor. Bununla birlikte aylık prim ve hizmet belgesinde “01-İstirahat” kodu ile eksik gün bildirimi yapmanız halinde SGK çalışmadığına dair bildirim yapılmadığından dolayı size idari para cezası uygulayamaz. Rapor alan işçi için hiç bir şekilde SGK çalışmadığına dair girişi yapmamanız ya da APHB’de “Raporlu sürelerde çalışmamıştır” kutucuğunu işaretlememeniz ve ya eksik gün “01-İstirahat” kodu ile bildirim yapmamanız halinde; sigortalı başına ilgili dönemde geçerli olan brüt asgari ücretin 1/10’u oranında idari para cezası uygular.

Son Güncelleme: 07.03.2019 23:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.