Rapor Parası Emanetten Nasıl Alınır? Rapor Parası Nasıl Hesaba Aktarılır?

SGK tarafından bankaya gönderilmekte olan rapor paralarının belirlenmiş zamanlar içinde alınması gerekmektedir. SGK ile söz konusu banka arasında yapılan anlaşmalar kapsamında belirlenmiş süre içinde geçici iş göremezlik parası alınmadığında ödeme ile ilgili olarak bankadan SGK’ya emanet hesaplarına gönderilmektedir. Bu bağlamda rapor parası emanetten nasıl alınır? Sorusu vatandaşlar tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Emanete alınan paralar için ilgili kurumlara dilekçe gönderilmesi gerekmektedir. Detaylar yazımızda…

Rapor Parası Emanetten Nasıl Alınır? Rapor Parası Nasıl Hesaba Aktarılır?

Rapor Parası Emanetten Nasıl Alınır?

SGK rapor parası ödemeleri PTT aracılığı ile aktarılmaktadır. PTT’ye gönderilmiş olan geçici iş göremezlik istirahat parası ödemeleri PTT’ye paranın gönderilme tarihinden sonra en geç 2 ay içinde çekilmelidir.

PTT kapsamında emanete alınmış paraların çekilebilmesi hususunda 2 farklı yol bulunmaktadır. İlk yol e-devlet sistemi aracılığı ile banka hesabı tanımlamaktır. Diğer yol ise SGK’ya dilekçe gönderilmesi ve ödemenin tekrardan PTT’ye aktarılması yönündeki taleptir.

Rapor Parası Nasıl Hesaba Aktarılır?

Bu işlemin yapılabilmesi için e-devlet sisteminden banka hesabı tanımlanması gerekmektedir. E-devlet sisteminde SGK Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama menüsü üzerinden hesap tanımlama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Rapor paraları için hesap tanımlaması yapılabilecek bankalar aşağıdaki kısımda sıralanmıştır.

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • Akbank
  • Burganbank
  • Fibabank
  • Şekerbank
  • Garanti
  • TEB
  • Yapıkredi Bankası

Yukarıda sayılmış olan bankaların dışında bir banka hesabı tanımlaması yapılması şu an için mümkün değildir. E-devlet sistemi aracılığı ile tanımlama işleminin yapılması sonrasında emanete alınmış ödemeler yaklaşık olarak 1 hafta içinde ilgili banka hesabına yatırılmış olacaktır. Bu tanımlama işleminin iptal edilmediği süre içinde de SGK’dan alınacak olan tüm kişisel ödemeleri, rapor paraları ve benzeri ödemeler bu hesaba aktarılacaktır.

SGK Emanete Alınmış Para İçin Dilekçe Emsali

E-devlet kullanmak yerine dilekçe yöntemi ile de emanete alınan rapor paralarının iadesi istenebilmektedir. Bu dilekçeler herhangi bir SGK şubesine yapılabilmektedir. İstemeniz durumunda dilekçeye PTT’ye tekrardan gönderilmesi hususunu ekleyebilir ve işlemin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu gibi isteklerin olması halinde aşağıda emsali bulunan dilekçe gönderilebilmektedir.

……………..Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzun ……………………. T.C numaralı sigortalısıyım. …../………/….. tarihinde PTT’ye gönderilen rapor paramı elimde olmayan nedenlerden ötürü alamadığım için emanete alınmış paranın tekrardan PTT’ye gönderilmesi hususunu arz ederim.

Banka hesabına tanımlatılmak istenmesi halinde aşağıdaki dilekçe öneği kullanılabilmektedir.

 

……. Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzun…………….. T.C numaralı sigortalısıyım. ……/……../…… tarihinde PTT’ye gönderilmiş olan rapor paramı elimde olmayan nedenlerden ötürü alamadığım için emanete alınan paranın ekte bilgilerini verdiğim banka hesabıma gönderilmesi hususunu arz ederim.

Altına hesap bilgileri eklenmelidir.

Emanete Alınan SGK Rapor Paraları Ne Zamana Kadar Alınabilir? Zaman Aşım Süresi Nedir?

Zaman aşım süresi 5 senedir. Ödemenin ilk PTT’ye gönderilmesi tarihinden itibaren 5 sene içinde emanete alınan SGK geçici iş göremezlik ödemeleri elde edilebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 21:18

YORUM EKLE

Popüler Haberler