İstanbul
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
19 Temmuz 2019 Cuma 12:27
Safer ayı ne zamandır? Safer ayında hangi ibadetler yapılır? Safer ayı ne zaman başlar?

Sefer ayı bu yıl 30 Eylül 2019 tarihinde başlayacak. Sefer ayı, Muharrem ayından sonra başlamaktadır ve İslam alemi için ibadet aylarındandır.

Hicri aylardan bir tanesi olan Sefer ayında, bu özel ayın ilk çarşambası ve son çarşambasında okunacak dualar çok makuldür. Sefer ayı bu yıl 30 Eylül’de başlayacak ve 28 Ekim 2019 tarihinde sonlanacak.

Sefer ayı halk tarafından bela ve musibetlerin çok görüldüğü ay olarak tanımlanır. Sefer ayı Miladi takvimde her sene 10 gün geriye gelmektedir.

Sefer ayı Hicri takvimin ikinci ayıdır. Sefer ayı da Müslümanlar için çok kıymetlidir. Sefer ayı, cahiliye yani Hz. Muhammed’e karşı çıkmış olan dönem Arapların uğursuz saydığı bir aydır. Pek çok kişi bu ay içerisinde umre ziyareti yapmanın uğursuzluk getireceğini düşünmektedir. Ancak Hz. Muhammed “her ay Umre ziyareti yapılabilir” diyerek bu söylentileri sona erdirmiştir.

Sefer ayının ilk ve son Çarşamba gününde okunacak duaların sevabı çok büyüktür. Sefer ayının son Çarşamba gününde, âfât-ı semâviye ve âfât-ı arâziyeden muhâfaza olmak amacıyla 2 rek'at namaz kılınır. Namazdan sonra en az 11 İstiğfâr-ı şerîf ve 11 Salât-ı Münciye okunur.

E’ûzü bi’llâhi mine’ş- şeytâni’r- racîm.

Bi-smi’llâhi’r- rahmâni’r- rahîm.

Selâmün ‘aleyküm ketebe rabbüküm ‘alâ nefsihi’r-rah-meh.

Selâmün aleyküm bi mâ-sabertüm feni’me ‘ukbe’d-dâr.

Selâmün aleykümü’dhulû’l- cennete bi mâ-küntüm ta’me-lûn.

Ve selâmün ‘aleyhi yevme vülide ve yevme yemûtü ve yevme yüb’asü hayyen.

Ve’s-selâmü ‘aleyye yevme vülidtü ve yevme emûtü ve yevme üb’asü hayyen.

Selâmün ‘aleyke se-estagfiru leke rabbî innehû kâne bî hafiyyen.

Ve’s-selâmü ‘alâ meni’t-tebe’a’l-hüdâ.

Ve selâmün ‘alâ îbâdihî’l-lezîne’stafâ Selâmün ‘aleyküm lâ-nebteği’l-câhilîn.

Selâmün kavlen min rabbi’r- rahîm.

Selâmün ‘alâ Nûhin fi’l-’âlemîn, innâ kezâlike neczi’l-muh-sinîn, innehû min ‘ıbâdine’l-Mü’minîn. Selâmün ‘alâ İbrâhîm, kezâlike neczi’l-muhsinîn, innehû min ‘ıbâdine’l-Mü’minîn.

Selâmün ‘alâ Mûsâ ve Hârûn, innâ kezâlike neczi’l-muh-sinîn, innehümâ min ‘ıbâdine’l-Mü’minîn. Selâmün ‘alâ İlyâsîn, innâ kezâlike neczi’l-muhsinîn, innehû min ‘ıbâdine’l-Mü’minîn.

Ve selâmün ‘ale’l-mürselîn. Selâmün ‘aleyküm tıbtüm fe’dhulûhâ hâlidîn.

Selâmün hiye hattâ matla’ı’l-fecr.

Sefer Ayı Duası

Allâhümme bârik fî şehri’s-saferi va’htim le-nâ bi’s-sa’â-deti ve’z-zaferi.

Sefer Ayı Ne Zaman Bitiyor?

Kamer aylarının ikinci olan Sefer ayında belalardan korunmak amacıyla günahlara tövbeler etmeli, fazlasıyla istiğfar çekmeli, kaza namazı kılınmalıdır.

Resul-i Ekrem (asm) Efendimiz şöyle buyurdu: "Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır." (Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63)

Son Güncelleme: 19.07.2019 13:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler