05 Ekim 2019 Cumartesi 21:32
Safer ayında okunacak dualar hangileridir? 2019 Safer ayı dua ve ibadetleri

Tüm Müslümanların ortak takvim olarak kabul ettiği Hicri takvime göre ikinci ay olan Safer ayına girmek üzereyiz. Hicri Muharremm ayının ardından gele bu ay İslam alemi için önemi olan aylardandır. Safer ayında yapılması gereken ibadetler, edilmesi gereken duaları haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

Dini açıdan Safer ayında bulunan bazı günlerde yapılan ibadetlerin, edilen duaların daha makbul olduğu bu konuda ileri gelen hocalar tarafından da belirtilmektedir. Safer ayının hangi günlerinde dua etmek daha sevaptır? Bu günlerde hangi dualar edilmelidir? İşte Safer ayının faziletleri ve edilmesi gereken dualar…

Bu sene 30 Eylül 2019’da başlayacak olan Safer ayı 28 Ekim 2019 tarihinde sona erecek. Her sene miladi takvime göre 10 gün geriye giden hicri takvimde gelecek sene Safer ayı 18 Eylül 2020’de başlayacak.

Safer ayının ilk çarşambası ve son çarşambası dini açıdan edilen duaların daha bir sevap olduğu günlerdir ve bu günlerde edilmesi gereken duaların okunması önemlidir.

Safer ayı, Muharrem ayından sonra gelen ikinci İslami aydır. Belaların semanın birinci katına indiği, felaket ayı olarak da bilinmesinden dolayı “uğursuzluk ayı” olduğu da söylenir. Kameri aylardan da ikincisidir. Miladi takvime göre her sene 10 gün geriden gelen bu ayda, musibetlerin çok fazla olduğu söylenir. Aynı zamanda bu ayla ilgili söylenen hurafelerden biri de bu ayda umre yapmanın uğursuzluk getirdiğidir.

Safer Ayında Okunması Gereken Dualar

Safer ayının ilk ve son çarşambası okunması gereken dualar ve kılınması gereken namazlar şu şekildedir:

Afât-ı semâviye ve âfât-ı arâziyeden muhâfaza olmak için 2 rek'at namaz kılınır. Her rek'atte 1 Fâtiha-i şerîfe, 11 İhlâs-ı şerîf okunur. Namazdan sonra en az 11 İstiğfâr-ı şerîf ve 11 Salât-ı Münciye okunur.

E’ûzü bi’llâhi mine’ş- şeytâni’r- racîm.

 Bi-smi’llâhi’r- rahmâni’r- rahîm.

Selâmün ‘aleyküm ketebe rabbüküm ‘alâ nefsihi’r-rah-meh. Selâmün aleyküm bi mâ-sabertüm feni’me ‘ukbe’d-dâr.

Selâmün aleykümü’dhulû’l- cennete bi mâ-küntüm ta’me-lûn. Ve selâmün ‘aleyhi yevme vülide ve yevme yemûtü ve yevme yüb’asü hayyen.

 Ve’s-selâmü ‘aleyye yevme vülidtü ve yevme emûtü ve yevme üb’asü hayyen.

 Selâmün ‘aleyke se-estagfiru leke rabbî innehû kâne bî hafiyyen.

 Ve’s-selâmü ‘alâ meni’t-tebe’a’l-hüdâ.

Ve selâmün ‘alâ îbâdihî’l-lezîne’stafâ Selâmün ‘aleyküm lâ-nebteği’l-câhilîn. Selâmün kavlen min rabbi’r- rahîm.

 Selâmün ‘alâ Nûhin fi’l-’âlemîn, innâ kezâlike neczi’l-muh-sinîn, innehû min ‘ıbâdine’l-Mü’minîn.

Selâmün ‘alâ İbrâhîm, kezâlike neczi’l-muhsinîn, innehû min ‘ıbâdine’l-Mü’minîn. Selâmün ‘alâ Mûsâ ve Hârûn, innâ kezâlike neczi’l-muh-sinîn, innehümâ min ‘ıbâdine’l-Mü’minîn.

 Selâmün ‘alâ İlyâsîn, innâ kezâlike neczi’l-muhsinîn, innehû min ‘ıbâdine’l-Mü’minîn. Ve selâmün ‘ale’l-mürselîn.

Selâmün ‘aleyküm tıbtüm fe’dhulûhâ hâlidîn. Selâmün hiye hattâ matla’ı’l-fecr.

 Safer Ayı Duası

Allâhümme bârik fî şehri’s-saferi va’htim le-nâ bi’s-sa’â-deti ve’z-zaferi.

Son Güncelleme: 05.10.2019 21:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayşe erok 2019-10-13 23:47:22

Bu salavat mıdır manaları nedir :Selâmün ‘aleyküm ketebe rabbüküm ‘alâ nefsihi’r-rah-meh. Selâmün aleyküm bi mâ-sabertüm feni’me ‘ukbe’d-dâr.

Popüler Haberler