Sağlık Bakanlığı 12 bin personel alımı başvuruları ne zaman başlayacak? Başvurular için aranan şartlar nelerdir?

Geçtiğimiz dönemlerde Sağlık Bakanlığı’nın 2019 senesi için 28.689 personel alımı yapacağı ifade edilmişti. İlk bölümde 12.000 kişinin sonraki bölümde ise 17.689 kişinin alımının yapılacağı açıklandı. Peki Sağlık Bakanlığı personel alımı ne zaman yapılacak? İş ilanlarını araştıran personel adayları internet ortamındaki araştırmalarını sürdürüyorlar…

Sağlık Bakanlığı 12 bin personel alımı başvuruları ne zaman başlayacak? Başvurular için aranan şartlar nelerdir?

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Yapılan açıklamalara bakıldığında Sağlık Bakanlığı kapsamında 6.835 hemşire, 1000 ebe ve 3.000 sağlık teknisyeni alımı dışında psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti, perfüzyonist ve sağlık fizikçisi gibi alanlarda binlerce personel alımı gerçekleştirilecek.

2019 senesi içinde bu kapsamda 29.689 personel alımının duyurulması sonrasında ilk aşamada 12.000 kişilik alımlar gerçekleştirilmişti. Şimdi ise sırada kalan 17.689 kişilik alımların yapılması bekleniyor. Sağlık bölümlerinden mezun olmuş adaylar Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması beklenen iş ilanlarını yakından takip ediyorlar. Personel alımım 2019 senesinin Eylül ve Ekim aylarında yapılacağı ifade edildi. Adayların heyecanlı bekleyişi 1-2 ay daha sürecek.

Personel Alımında KPSS Koşulu

Ali Aras Altıntaş tarafından personel alımı kapsamında bazı açıklamalarda bulundu ve bu açıklamalarında bakanlığın şu sıralar personel alımı ile ilgili teknik çalışmalar üzerinde yoğunlaştığını anlattı. Alımlar kapsamında mülakat yapılmayacağını ve KPSS puanına göre alım sırasına sokulacağını ifade edildi.

Başvuru Koşulları

 • Hemşire alımları kapsamında sağlık meslek lisesi, ön lisans ve lisans mezunları göz önünde bulundurulacak.
 • Ebelerin alımları bünyesinde Sağlık meslek lisesi ve ön lisans mezunları göz önünde bulundurulacak.
 • Sağlık teknikeri ve sağlık teknisyeni alımlarında ise lise, önlisans ve lisans düzeyindeki mezunlarının başvuruları değerlendirilecek.

Genel Başvuru Koşulları

 • 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Maddesinde yer alan koşulların sağlanıyor olması,
 • 18 yaşını doldurulmuş olması,
 • Affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar Milli savunmaya karşı suçlar devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk zimmet irtikap rüşvet hırsızlık dolandırıcılık sahtecilik güveni kötüye kullanma hileli iflas İhaleye fesat karıştırma edimin ifasına fesat karıştırma suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,
 • Kamusal haklardan mahrum olunmaması,
 • Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç elde edilmesi,
 • Erkek adaylar için askerlik ile ilgisinin bulunmuyor olması,
 • Görevini devamlı yapmasına engel olacak sağlık probleminin olmaması,
 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan emeklilik yaşlılık veya malullük maaşı alınmıyor olması gerekmektedir.
Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 21:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler