betgram betgram setrabet

26 Ağustos 2019 Pazartesi 00:16
Şartlı sağlık yardımı nedir? Kimler şartlı sağlık yardımından faydalanabilir? Şartlı sağlık yardımı başvuru şartları

2019 yılında sağlık yardım başvurusu yapılması için bazı koşulları sağlamak gerekir. Türkiye de maddi zorluklar nedeni ile sağlık desteğinden mahrum olan bir çok aile mevcut. Bu ailelere ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından şartlı sağlık desteği verilmektedir. Çocuk ve annelerin gelişimlerine destek veren yardımlar ile sosyal eşitlik sağlanmakta ve muhtaç ailelere yardım gitmekte.

Kimler Şartlı Sağlık Yardımından Faydalanabilir?

Şartlı sağlık yardımından yararlanabilmek için kişilerin belirgin bir yoksulluk sınırı altında yaşamını devam ettirmeleri gerekir. Vatandaşların koşulları sağlayıp sağlayamadığına ise belediyelerin yetkilileri tarafından denetim altındadır. Başvurular ise resmi bir şekilde ikamet edilen bölgenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılmalıdır. Başvuru da bulanan vatandaşların daha önce vakıf kaydı yoksa;

Hane Başvuru Kayıt Formu,

Sorgu Dilekçesi,

Şartlı Eğitim Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi formlarının doldurulması gerekmektedir.

Fakat başvuruda bulunan kişinin kaydı mevcut ise Şartlı Eğitim Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi’ni doldurması yeterli olacaktır. Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından annelerin gelir durumu ve hanesi ile ilgili araştırmalar yapılır. Şartlara uygun olan vatandaşlara ise ödemeleri yapılarak hizmetten faydalanması sağlanır. Bir yandan ise şartlı eğitim ve sağlık haklarından yararlanmak için başvuru da bulunan annenin herhangi bir sosyal güvencesi olmaması ve hanenin muhtaç halde olduğunu teşisi yapılmalıdır. Çocuğun ise annesi dışında yasal vasisi olan herhangi bir bu yardıma başvuruda bulanabilir.

Şartlı Sağlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı sağlık yardım başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapılmalıdır. Fakat şatlı sağlık yardımı başvurusunda sadece şartları sağlayan kişilere yapılır. Bu şartlar ise;

Vatandaşın durumuna göre şartlı gebelik yardımları,

Şartlı doğum yardımları,

Şartlı sağlık yardımları yapılmaktadır.

Şartlı sağlık yardımlarını alabilmek için kaymakamlık binaların da olan Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma merkezlerine kişisel olarak başvurda bulunulmalıdır. Bu yardımlar ile beraber yoskul olan aileler doğum ve gebelik süresi boyunca bir çok yardımdan faydalanmakta, çocuğun doktor kontrolleri ise ücretsiz bir biçimde yapılmaktadır. Bu yardımı almak isteyenler ise başvurularını kendileri yapmalıdır. Başvuru yapan ailelerin sosyal durumu uzmanlarca denetim altındadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Hangi Yardımları Kapsar?

Şartlı sağlık yardımı desteği  dahilinde çocuğun eğitim ve tıbbi destek ihtiyacı giderilmektedir. Şartlı sağlık yarıdımı hakkına sahip olan kişiler ise;

Şartlı sağlık yardımından faydalanan annelerin gebelik süresindeki tüm kontrolleri, muayeneleri, testleri devlet tarafından karşılanır.

Yardım alan annenin belirli süreler ile doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir. Aksi halde ödeme hakkı düşer.

Annenin hastanede doğum süreci de devlet tarafından karşılanan hizmetler arasındadır.

Çocuğun eğitimine devam etmesi şartı ile çocuk 6 yaşına gelene dek tüm tıbbi ihtiyaçları, aşıları ve tedavisi devlet tarafından karşılanmaktadır.

Hak sahibi olan 0-6 yaş arasındaki çocukların düzenli olarak izlenmesi, muayenelere gitmesi ve takip edilmesi gerekmektedir.

Şartlı sağlık desteğinden faydalanmaya hak kazanan çocuklar için 72 aylık olana kadar ödeme yapılmaktadır. Ödemeler her ay yapılmakda olup 2019 yılında 35 TL ödeme yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Şartlı sağlık yardım başvurusu belgelerinde istenilen tüm bilgilerin kesinlik ile doğru olması gerekir. Şartlı yardım başvurusu kabul edilen annelerin çocuklarına 72 aylığa kadar destek verilir. Şartlı sağlık yardımı için;

Hane içinde yaşayan kişilerin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.

Ailenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma merkezi tarafından muhtaç durumda olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir.

Hamilelik döneminde annenin düzenli olarak muayene olması ve hastanede doğum yapması için bu destek sunulur. Bir yandan çocuklar 6 yaşına gelene kadar da sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkündür.

Başvurusu kabul gören annelerin düzenli olarak kontrole girmesi şartı vardır. Aksi bir durumda ise destek verilmemektedir.

Şartlı Sağlık Yardımları Nelerdir?

Maddi olarak yetersiz durumda olan annelere verilen bu yardım da hamile olan annenin düzenli kontrolleri ve doğumunun yapılması sağlanır. Çocuğun dünyaya gelmesinin ardından 6 yaşına kadar tüm kontrolleri devlet tarafından yapılacaktır. Sağlık şartları dahilinde kontrolleri düzenli bir şekilde yapılacak ve bu kontrollere düzenli bir şekilde gelinmesi şartı vardır. Aksi bir durumda ise yarım geri çekilecektir.Şartlı sağlık yardımlarının kesildiği durumlar ise:

Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen kontrol tarihlerinde anne ya da çocuğun kontrollere gitmemesi durumunda yardımlar kesilir.

Çocuğun 72 ayını doldurması durumunda yardımlar kesilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na ikametgah yerinin değiştiğine dair bilgi verilmemesi durumunda ödeme kesilmektedir.

Yardımı alan anne ya da çocuğun vefat etmesi halinde sağlık yardımı kesilmektedir.

2019 Şartlı Sağlık Yardım Parası Ne Kadar?

2019 yılında şartlı sağlık yardım ödemesi ailenin maddi durumu esas alınarak değişiklik göstermektedir. Yoksul aileler için hazırlanmış şartlı sağlık yardım parası;

Çocuğun kız veya erkek olması fark etmeksizin 0-6 yaş arası çocuklara aylık 35 TL ödeme yapılmaktadır.

Hamile olan kadınlarda ise hamilelik süresi  için 9 ay ve lohusalık süreci  için 2 ay olmak üzere aylık 35 TL verilmektedir.

Hastanede doğum yapan kadınlara ise tek seferlik olmak üzere 75 TL ödeme verilmektedir.

Bu yardımdan faydalanmak için düzenli aralıklar ile muayene olunması şarttır. Bunun yanında ise çocuk sayısı birden fazla ise nakdi yardım istenebilmektedir. Bu yardıların alınması ise çocuğun okula gitmesi sonucu alınır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ya da farklı resmi kurumlar vasıtası ile ödenen öksüz ve yetim aylıkları ile birlikte şartlı sağlık yardımından yararlanmak mümkündür.

Şartlı Sağlık Yardım Parası Sorgulama

Şartlı sağlık yardımı sorgulama işlem ise e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet sisteminde sorgulama gerçekleştirbilmek için;

Vatandaşların e-devlet kapısına TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapması gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alabilir.

Şifreyi satın aldıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir.

Açılan sayfada ‘’Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Ardından sırasıyla e-hizmetler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama kısmına tıklanmalıdır.

Bu sayfa üzerinden sağlık yardımı için kabul alıp almadığınızı sorgulayabilirsiniz.

Bir diğer sorgulama yöntemi ise Alo 153 Beyaz Masa üzerinden sorgulama yapmaktır.

Şartlı Sağlık Yardım Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Şartlı sağlık ödemesi Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında ödemeleri yapılmaktadır. Başvuruları kabul görmüş kişilerin ödemeleri PTT şubesinde yapılmaktadır. Şartlı sağlık yardımı ödeme günleri annenin TC kimlik numarası referans alınarak yapılmaktadır. Bu şartlar göre;

Annenin TC kimlik numarasının son rakamı 0 ise ödemeler 24’ünde,

Son rakam 2 ise ödemeler ayın 25’inde,

Son rakam 4 ise ödemeler ayın 26’ında,

Son rakam 6 ise ödemeler ayın 27’sinde,

Son rakam 8 ise ödemeler ayın 28’inde yapılmaktadır.

Tarihler resmi tatiller veya haftasonlarına denk gelse bile bir sonra ki  ilk iş gününde ödemeler yapılmaktadır. PTT şubesine gidilerek kimlik kartı ile şartlı sağlık ödemeleri alınabilmektedir.

Son Güncelleme: 26.08.2019 01:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Berivan 2019-11-13 16:10:05

Benim kızım hasta başında leke vara ve kocamı iki yıldır babamın evine bırakımş herngi bi gelirm yok babamında durm iyidil 10kişi bir evde yaşıyorum kızım için yardım istiyorum hasta diye çalışamiyorum

Popüler Haberler