Seyahat izin belgesine kimler başvurabilir? 1. derece akrabalar kimlerdir? Seyahat izni sorgulama

3 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan yeni tedbir açıklamaları merak edilmeye başlandı. Seyahat İzni asıl merak edilen konu olurken vatandaşlar 1. Derece akrabalar kimlerdir? sorusunu araştırmaya başladı. İşte seyahat izni için sorgulama ile ilgili tüm detaylar.

Seyahat izin belgesine kimler başvurabilir? 1. derece akrabalar kimlerdir? Seyahat izni sorgulama

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs Covid-19 sonrasında başta ülkemiz olmak üzere pek çok ülkede önlemler hat safhaya çıkarılmış durumda. 4 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar sonrasında alınan önlemlere yenileri eklendi. İç İşleri Bakanlığınca hazırlanan yeni önlemleri aktaran Başkan Erdoğan şehirler arası seyahat edebilmek için Seyahat İzin Belgesi Alma zorunluluğu getirildiğini açıkladı. Alınan önlemler 3 Nisan’da açıklama yapan Başkan Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında saat 24.00’dan itibaren geçerli olduğu bilgisi de paylaşıldı.

Seyahat izin belgesine kimler başvurabilir?

 • Tedavi amaçlı olarak bir şehirden başka bir şehre sevk edilen hastalar,
 • Birinci derece akrabalarından herhangi birisi vefat eden veya ağır hastalığa sahip olan kişiler,
 • Gittiği şehirde 15 gün kalacak yeri olmayan kişilere seyahat izin belgesi alabilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak üretimde ve tedarikte etkin rol oynayan meslek alanlarında ve üst düzey kamu görevlileri için herhangi bir seyahat kısıtlaması olmayacaktır.

Birinci derece akrabalar kimlerdir?

Seyahat izin belgesini kimlerin alabileceğini araştıran vatandaşların bazıları birinci derece akrabaların kim olduğunu merak etmeye başladı. Buna göre

 • Birinci derece akrabalar: anne, baba, çocuklar.
 • İkinci derece akrabalar: dede, anneanne, babaanne, torun, kardeş
 • Üçüncü derece akrabalar: dayı, amca, teyze, hala, yeğen

Seyahat izni olmayanlar yakalandığı takdirde para cezası uygulanacak

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlar neticesinde seyahat izin belgesi almayan vatandaşlara 3.150 TL, Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince ise 392 TL idari para cezası uygulanacağı açıklandı. Kararlara uymayan, idari para cezalarını ödemeyen kişiler için ise adli makamlara bildirim gerçekleştirerek gerekli işlemler yapılıyor.

Seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Uygulamaya koyulan seyahat izin belgesi zorunluluğu 4 Nisan 00.00’dan itibaren uygulanmaya koyuldu. Açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 ilde ve akciğer hastalıklarının fazlaca bulunduğu Zonguldak ili dahil olmak üzere toplam 31 ile araçlarla giriş çıkışların yasaklandığını ve bu kurallara uymayanlara idari para cezası uygulanacağını açıklamıştır. Başkan Erdoğan açıklamalarında araç giriş-çıkışların 15 günlük bir süre zarfında olacağını ve herhangi bir gelişmede sürenin uzatılabileceğini aktardı. Virüsün yayılma hızında yaşanacak düşüşlerin bu yasakların sürelerini kısaltabileceği gibi artış yaşanması halinde sürelerin uzatılabileceği bilgisi de yine Başkan Erdoğan tarafından vatandaşlara duyuruldu. Seyahat izin belgesi için herhangi bir kuruma gidilmesine gerek olmadan e-Devlet üzerinden alınabilecek bilgisi paylaşıldı. Konu hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Seyahat izin belgesi ile ilgili şunları duyurdu:

“Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet kapısında” ifadeleri kullanıldı.”

Seyahat izin belgesi e-Devlet kapısı üzerinden yapılacak başvuru için

 • Doğum tarihi,
 • Gidilecek yerde ki aileden herhangi birisinin
 • T.C kimlik numarası,
 • Adı-soyadı
 • Cep telefonu
 • Gidilecek evde ki diğer kişilerin, T.C kimlik numaraları, ad-soyad ve doğum tarihleri,
 • Başvuru nedeni ile gereken evraklar,
 • Gidilecek yerde ne kadar kalınacağına dair gidiş ve dönüş tarihlerinin bulunduğu resmi kayıt.

Coronavirüs sebebiyle 4 Nisan 2020 itibari ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna duyurduğu yeni alınan kararlar veya yapılan kapsam genişletmeleri

 • 30 Büyükşehir Belediyesi (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak ili için;
 • Bu 30 Büyükşehir Belediyesi ve Zonguldak ili için, şehre her türlü, toplu ulaşım, uçak şahsi araç veya yaya olarak giriş ve çıkışlar 15 günlük bir süre ile geçici olarak durdurulmuştur.
 • Bu illerde bulunan vatandaşların bu süre zarfında illerinden çıkmamaları gerekmektedir.
 • Bu şehirlerde aşağıdaki durumlar için giriş-çıkış izni verilebilecektir.
 • Temel ihtiyaç(gıda, temizlik vb.) malzemeler, tıbbi ilaç ve malzemeler başta olmak üzere ticari faaliyetlerde bulunan vatandaşların işlerini yürütebilmek için gerekli olan ürün ve malzeme lojistiği, üretim ve nakil işlemlerinde, yurt içi ve yurtdışı taşımacılık işinde çalışan kişiler, teslimat için gerekli olan makbuz ve faturaların giriş çıkışlarına izin verilecektir.
 • Yurt içi ve yurtdışı yük veya yolcu taşımacılığı yapan kişiler ile uluslararası yük taşımacılığı işinde çalışan vatandaşların şehirlerde transit geçişlerine izin verilecektir. Ancak bu sektörlerde çalışan vatandaşların giriş çıkış yasağı olan illerde zorunlu dinlenme molaları dışında beklemeleri yasaktır.
 • Doğalgaz, elektrik, petrol sektörlerinde enerji arz güvenliğinin sağlanabilmesi için gerekli malzemelerin nakil ve taşıma işlemleri için görevlendirilen araçlar ve görevliler, görevli olduklarına dair belgeler ile birlikte giriş çıkış yapabilirler.
 • Çalışma hayatlarında farklı illerde dükkanları olan kişiler giriş çıkışlarda görevlilere belgeler ile kanıtlamaları durumlarında şehirlere giriş çıkış yapabilirler.
 • Başta sağlık ve güvenlik görevlileri olmak üzere kamu görevinde olan ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olan vatanadaşlar, görevli olduklarına dair belgeler ile şehirlere giriş ve çıkış yapabilirler.
 • Yukarıda sayılanlar dışında, Valiler başkanlığında ilgili meslek kuruluşları (ticaret ve/veya sanayi, esnaf ve ziraat odaları vb.) temsilcilerinin de katılımıyla toplanan “İl Pandemi Kurulları” önerileri kapsamında illerin yasakları göz önünde tutularak, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca alınacak kararlar kapsamında faaliyetlere özgülenmiş olanlar, Valilik/Kaymakamlıklar tarafından düzenlenecek seyahat izin belgeleri ile giriş ve çıkış yapabilirler.
 •  
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 20:06

YORUM EKLE

Popüler Haberler