29 Mart 2020 Pazar 23:27
Seyahat yasağına uymayanlara ceza  var mı? Seyahat yasağına uymama cezası ne kadardır?
Takip Et:

İçerisinde bulunduğumuz 2020 yılında uygulamaya geçirilen seyahat yasasını çiğnemenin cezası nedir? Kaç lira ceza parası ödenir? Sorularının ayrıntılı cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Seyahat yasağına uymama cezası nedir? Seyahat yasağı cezası ne kadardır?

29 Mart 2020 tarihinden başlayarak bütün ülke genelinde hayata geçirilen ve İçişleri Bakanlığının vermiş olduğu genelgeyle birlikte seyahat kısıtlamaları getirilmiştir. Seyahat yasağına kimlerin uyması gerekmektedir? Seyahat yasağına uymamanın cezası nedir? Seyahat izin belgesi nasıl alınır? Nereden alınır? Sorularının tüm cevapları tüm detaylarıyla yazımızda.

2020 Seyahat yasağı nedir ve kimleri kapsar?

11 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanlı Fahrettin Koca tarafından gerçekleştirilen bir açıklama ile ülkemizde görünen korona tipi Covid 19 virüsünün, ülkemizdeki yayılma hızını durdurmak için alınan tedbirlerin bir yenisi de seyahat kısıtlaması, ülkedeki insanların tümünün bulunduğu illerin dışarısına çıkmamasını sağlayan, mücbir bir nedeni olmayan insanların bulunduğu illerin dışarısına çıkmasını istemeyen bir önlemdir. Bu önlemin karara varılmasının en önemli nedeni ise 1982 yılında Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda bulunan kısıtlama hükümleridir.

1982 Anayasası’nın 23. Maddesine göre Yerleşme ve Seyahat Hürriyeti başlığı olmaktadır. Bu başlıkta belirtilene göre Seyahat hürriyetinin lazım olduğu zamanlarda sadece kanunla birlikte sınırlandırılabileceğinden bahsedilmiştir. Bununla birlikte ili Kanun dayanak alınmakta ve seyahat hürriyeti kısıtlanabilmektedir.

Ülkemizin geçirmiş olduğu bu salgın olayının pandemi olarak nitelendirildiğinden dolayı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 57. Maddesine göre salgın hastalıklarla mücadele kapsamındaki hükümleri bu durumda hayata geçirilmiştir. 57. Maddesinde sunulan ve bugünün durumları göz önünde bulundurulduğunda yaşadığımız bu salgın hastalığına göre kişilerin tecridinin olabildiğince ifade eden ve 73. Maddesine göre seyahat yasağı uygulanabilmektedir. Tekaradan, il idaresi kanunu’nda bulunan hükümler gereği tatbik edilen seyahat etme yasağı ise kamu düzeninin korunması için aynı sokağa çıkma yasağı gibi bir yüksek tedbir önlemi arasına girer.

Hayata geçirilen seyahat yasağı bir gelen hülümlü seyahat yasağı oluğ seyahatin yasaklığını esas alıp sadece isnisa olaylar sonucunda bir müsamaha gösterilir. Seyahat yasağı şuanda özel araçları, hususi arabalarıyla seyahat edecek kişileri ilgilendirmemektedir. Bunun istisnası sokağa çıkma yasağı uygulanmasının ardından muhalefet tarafından kişi olmak veya bu kişilerden birini araca alıp yolculuk etmektir.

Diğer bir istisnai olay olarak ise izin belgesini alabilecek olan kişilerdir. Seyahat izni için bir belge verilmesi uygun görülen kişilere uçak veya otobüs seferleri ile seyahat edebilmektedirler. Bunun dışındaki hiçbir kişi, hiçbir şekilde araçlarını kullanarak il değiştiremezler.

2020 Seyahat izin belgesi nedir? Seyahat izin belgesi nasıl alınır?

2020 yılı içerisinde hayata geçirilen seyahat yasağına tabi ola  kişiler, Bakanlık tarafından belirlenmiş olan mücbir şartlardan birisinin gösterilmesi sonucunda o kişilerin seuyahat izni belgesini almasına hak kazandırarak, seyahat edebilme imkanı sunmaktadır. Seyahat izin belgesine sahip olmak isteyen kişilerin yerine getimeleri gereken mücbir durumlar ise şöyledir:

  • Terk etmek istedikleri ilde son 15 gün içerisinde kalacak herhangi bir yerlerinin bulunmaması,
  • Tedavi için başka bir ile gitmesi gerektiği durumunun doktor sevfki ile sabit olması,
  • Birinci derece yakınlarından birisinin vefat etmiş olması ya da ağır hasta durumunda olması.

Belirttiğimiz üç durumdan en az birisi bulunan kişiler bunu belgelendireceklere seyahat izin belgesi verilebilir.


Bu seyahat izin belgeleri İç İşleri Bakanlığı tarafından belirtilmiş genelge hükümleri göz önünde bulundurularak Valiliklerin onay vereceği Seyahat İzin Kurulları verebilir. Seyahat izin belgesine sahip olmak isteyen kişiler başvuru aşaması üç farklı şekilde olabilir:

  • Alo 199 Seydahat İzin Belgesi Başvuru Hattı
  • İçişleri Bakanlığı E-Başvuru Sistemi üzerinden Seyahat İzin Belgesi Başvuru Ekranı
  • Seyahat için gelinen otogarda veyahut da hava limanında kurulmuş olan Seyahat İzin Belgesi Başvuru Masası

Bu üç yöntemi kullanarak başvuruda bulunacak kişilerden masada başvuru yapan kişilere sonuçlar elden verilecek, mobilden veya herhangi intenet ortamından başvurusunu gerçekleştiren kişilere ise sonuçları başvurunun yapıldığı kanallardan yapılacaktır. Seyahat izin belgesi için yapılan başvurunun reddedilerek geri dönmesi durumunda kişinin şehir dışına seyahati mümkün olmayacaktır.

2020 Seyahat izin belgesi olmadan yolculuk etmek mümkün mü?

İçişleri Bakanlığı Valilikler ile birlikte ister başvuru süreçlerini, isterse başvunun sonrasındaki işlemleri oldukça sıkı bir biçimde takibini yaparlar. İl dışına çıkacak kişilerin, gidecekleri illere listelerin gönderilmesi hususunda, hava limanları ile birlikte ortak bir elektronik ortam ile birlikte alınan izinlerin yollanması işlemiyle bir izni bulunmayan kişilere yapılacak bilet satış işlemlerinin yapılmaması için bu işlemler uygulanmaktadır. Bunun dışında illerin giriş ve çıkışlarında her yolcu teker teker kontrol edilerek sağlık taramaları gerçekleştirilecektir.

Bütün uygulanan bu tedbirler dışında kaçak bir halde seyahat etmek isteyen kişiler için bu olanak ortadan kalmaktadır. Bu olaylar dışında ise İşçileri Bakanlığı’nın kolluk kuvvetleri veya çeşitli, birimlerin ortaya çıkması sonrasında kişilere yine farklı yaptırımlar uygulanacaktır. Bu yaptırımlar hükümlerin uyarınca ve nasıl uygulanacağına bakalım.

2020 Seyahat yasağını ihlalin cezası nedir? 2020 Seyahat yasağına uymamanın cezası ne kadar?

Seyahat Yasağı’da aynı sokağa çıkma yasağında uygulandığı gibi halkın bir düzen içerisine sokmak ve özellikle Covid 19 salgınının önüne geçmek amacıyla yapılmış bir tedbirdir. Kişilerin bu yasağı yok sayması ilk olarak verilen emre itaatsizlik anlamında yargılanacaktır. Emre itaat etmemeye dair Kabahatler Kanunu’nda belirtilen çeşitli hükümlülükler şunlardır:

"Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idarî para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir"

Kanunun ilk şeklinde yazana göre bu kabahat için düzenelnen para cezası 100 TL olarak gözükse de yeni güncellemeler ile birlikte 2020 yılı için bu cezanın miktarı 392 TL olarak uygulanır.

Bunlara ek olarak, salgın şekline gelen hastalıklar ile ilgili olarak uygulanan tedbirlere uymama suçunun gerçekleşmesi nedeniyle kişiler hakkında tıpkı bahsettiğimiz gibi, sokağa çıkma yasağında nasıl oluyorsa, Türk Ceza Kanunu’nun belirlenmiş hükümleri göz önüne alınarak para cezası veya hapis cezasına çarptırılır.

 

Günün manşetlerini hemen oku! Merak ettiğin tün gelişmeler her an telefonunda! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Sosyal medya hesabın artık haber kaynağın! Haberport’u Instagram’da takip et, hiçbir gelişmeden geri kalma. >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et


Son Güncelleme: 29.03.2020 23:27
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.