Sgk Affı ve Sgk Yapılandırma - 2019 Torba Yasada SGK Affı Olacak mı?

Sosyal Güvenlik kurumuna borçlu olan kişiler SGK affını ve yeni yapılandırmayı beklemeye geçti. 2019 yılında SGK affı ve yapılandırmaların hakkında bir gelişme yaşanmadı. Geçen yıl SGK yapılandırması ve SGK affı kanunlaştırılmıştı. 2019 yılında herhangi bir gelişme yaşanmadı, ancak yılın son aylarında bazı çalışmaların yapılacağı tahmin ediliyor.

Sgk Affı ve Sgk Yapılandırma - 2019 Torba Yasada SGK Affı Olacak mı?

Sosyal Güvenlik dahilindeki bütün primlerin artış göstermesi ve ödemelerin zorlaşması, birikmiş ve faiz işlenmiş borçların artmasına sebep olmaktadır. Bu durumda borçlu olan vatandaşlar yapılandırma kanununu beklemeye geçti. Sosyal Güvenlik prim borçları son olarak 28 Mart 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 7103 Sayılı Torba yasa ile birlikte tekrar yapılandırılmıştı. Şu anda ise yeni bir yapılandırma beklentisi var.

2019 torba yasada SGK affı olacak mı?

Borçlu kişilerin beklentisi yeniden yapılandırmanın çıkarılması yönünde. Çünkü, yapılandırma yasası sayesinde prim borçları gecikme zammı ve faizleri silinecek ve ödemelerde kolaylık sağlanacak. Yani borçların 36 aya kadar olan taksitlerle ödenmesi sağlanmış olacak.

2018 yılında çıkarılan torba yasa özellikle bağkurda ihya yapanlara fazlasıyla avantaj sağlamıştı. Geçmiş dondurulan bağkur sürelerinin yapılandırma dahilinde ihya edilebilmesinin önü açılmıştı. Bu sayede 150 bin TL’ye varan borçlar 50 bin TL’ye kadar düşmüştü ve borçlardan dolayı emekli olamayanlar, emeklilik kredisi ile emeklilik hakkı kazanmıştı.

Ayrıca geçen yılki torba yasa işveren idari para cezası geçmiş borçları içinde büyük avantajlar sağlamıştı. Yapılandırma ile idari para cezası borçlarının faizleri silindi, peşin ödeme yapan kişilerden yalnızca anaparanın %50’si tahsis edildi.

Şu anda TBMM’de görüşülen kanun tasarıları arasında yeniden yapılandırmalarla ilgili bir çalışma yer almıyor. Gündemde de yeniden yapılandırma ile ilgili bir teklif yok. Ancak bu yılın son zamanlarında yeni bir yasa çıkarılabileceği öngörülüyor.

SGK affı ne zaman başlayacak, nasıl uygulanacak?

Eğer yeni bir yapılandırma kanunu çıkarsa:

-Geçmiş dönem prim borçlarının hepsinin faizi silinecek. Anapara üzerinden 36 aya kadar taksitler sağlanacak.

-Bağkurda belli dönemlere kadar olan borçlar silinecek ve prim borçlusu olduğunuz dönemdeki hizmetler dondurulacak.

-Bağkur ihya borçları da yapılandırmaya dahil edilecek.

-İdari para cezalarından ve anaparanın yarısından vazgeçilecek.

SGK geriye dönük borçlanma 2019 düzenlemesi var mı?

01.10.2008 tarihi öncesinde oda, şirket vergi kaydınız varsa ve bu kayıtlar için SGK’ya 01.10.2008 tarihine kadar tescil için başvuru yapmamışsanız mevcut durumda o tarihler için bağkur tescili hakkı yoktur. Mahkemeye veren kişiler de bir sonuç alamıyor. Bu konuda bir düzenlemenin olup olmayacağı bilinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 11:30

YORUM EKLE
YORUMLAR
G toy
G toy - 2 ay Önce

İnşAllah madur olanlara gine bir odeme. Hakkı. Tanirlar bakur ssk prim lerinde

N. layık
N. layık - 1 ay Önce

Bağkur borcum olduğu için emekli olamıyorum lütfen sesimizi duyun taksitlendirme yapılsın maaşımızdan kesilsin mağduruz .

Selatin
Selatin - 1 ay Önce

Getiye dönük bağkur iyya istiyoruz nezaman çıkar

Abdil unsal
Abdil unsal - 1 hafta Önce

Sgk 20019 da borc affi varmi yoksa nezaman çıkar eylülde cikarmi

Ödemezsem emekli olamıyorum buyasayi beliyim inşAllah cikar

Ayfer kose
Ayfer kose - 1 hafta Önce

1998 den beri ssk lıyım 4 yıl ödenmişim var geriye dönük banka kredisiyle ödeme yapılırmı öyle bir yasa çıkarmı

Cesim
Cesim - 7 gün Önce

Bağkur afi olacakmı acaba

Yasin tas
Yasin tas - 4 gün Önce

SSK işveren affı çıkmasını bekliyoruz

Popüler Haberler