SGK Borcu Yoktur Yazısı / Belgesi Nasıl Alınır? E-devlet SGK Borcu Yazısı Alma

İşletme sahipleri, personel alımlarında adaylardan SGK borcu yoktur yazısı talep etmektedir. Peki SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır? Dilekçe örneği ve SGK borç belgesi hakkındaki bütün bilgiler...

SGK Borcu Yoktur Yazısı / Belgesi Nasıl Alınır? E-devlet SGK Borcu Yazısı Alma

İşverenler genellikle sigorta başlangıcı yaparken, personel başvurusunda bulunan bireylerden e-SGK borcu yoktur belgesi talep edilmektedir. SGK sistemi hayata geçirilmeden önce belgenin alınabilmesi için SGK'ya başvuruda bulunulması ve birtakım evrak işleriyle uğraşılması gerekmekteydi. Ancak şuanda yalnızca web uygulaması üzerinden SGK borcunun olmadığına dair resmi evrak niteliği taşıyan belgeye erişim sağlanabilmektedir. 

SGK Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Alınır?

SGK'ya bulunan güncel bir borç olmadığına dair belgenin alınabilmesi için SGK web sayfasına giriş ypamanız yeterli olacaktır. Borç sorgulaması yapacak kişiler https://uyg.sgk.gov.tr/EBorcuYoktur5510/amp/loginldap adresi üzerinden gerekli belgeyi görüntüleyebilmektedir. Sayfaya giriş yapabilmek için işverenlerin sisteme işyeri şifresi ve kullanıcı adıyla giriş yapması gerekiyor. 

E-devlet SGK Borcu Yazısı Nasıl Alınır?

E-devlet sistemine de kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak SGK borcu yoktur yazısı alınabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre-e-borcu-yoktur sayfasında e-borcu yoktur sekmesine tıklamanız halinde gerekli metne erişim sağlayabileceksiniz. 

SGK borcu yoktur yazısının istenme sebebi işverenlerin ortaya çıkabilecek bütün resmi sorunların önüne geçmek istemesidir. Çünkü işe alımlarda hukuki olarak bireylerin borçlu olmaması gibi şartlar aranabilmektedir. SGK ve E-devlet üzerinde yapılan iyileştirmeler sonucunda artık web sayfası üzerinden kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir.

SGK Borcu Yoktur Dilekçe Öneği Nasıl Alınır?

SGK'ya başvuruda bulunularak borcu yoktur yazısı alınabilmektedir. Borcu yoktur dilekçe öneği;

……………………. Müdürlüğüne (buraya hangi sgk merkezi veya sgk müdürlüğüne başvuru yapıyorsanız oranın adını yazıyorsunuz.)

Sosyal Güvenlik kurumunda ……. işyeri koduyla kayıtlı işyerim için borcu yoktur yazısı almak istiyorum.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Ad, Soyad

İmza

T.C

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 20:51

YORUM EKLE

Popüler Haberler