SGK Çocuk Emzirme Ödeneği Yardımı Ne Kadar? 2019 Çocuk Emzirme Ödeneği Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Ne?

2019 yılında çocuk emzirme parasının ne kadar olacağı merak konusu oldu. Bilindiği gibi anne ve babanın resmi olarak evli olma şartı ve 1 yıl içerisinde 120 gün sigorta priminizin yatması halinde 149 TL para verilmekteydi. 2019 yılında yapılan artışla beraber belirtilen şartlara uyulması halinde verilen bu para 180 TL ye yükselmiştir.

SGK Çocuk Emzirme Ödeneği Yardımı Ne Kadar? 2019 Çocuk Emzirme Ödeneği Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Ne?

2019 Çocuk emzirme ödeneği yardımı almak SSK kapsamında çalışanlara kanunlar çerçevesinde sunulan bir haktır. SSK (4A) güvencesinde çalışan anneler ya da SSK (4A) güvencesinde çalışan babaların eşleri için mümkün olmaktadır. Ülkemizde çocuk sahibi olan ailelere yapılan birçok yardımdan biri olan emzirme ödeneğidir.

Emzirme ödeneğinin alınabilmesi için anne ve baba resmi olarak evli olmalıdır. Bunun yanı sıra doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde anne ve ya babanın 120 günlük sigorta priminin yatmış olması gerekir.Emzirme ödeneği için zaman aşımı süresi 5 yıldır. Emzirme ödeneğini alamayan kişiler doğum sonraki 5 yıl içerisinde hak ettikleri emzirme ödeneği için başvuruda bulunabilirler. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise doğumun gerçekleştiği tarihte bu ödemeyi almaya hak kazanılmış olmasıdır.

Halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 16. maddesinde düzenlenen hükümler doğrultusunda verilmektedir. Bu kapsamda *Analık sigortası kapsamında sigortalı olan kadına *Sigortalı olan erkeğin doğum yapan karısına *5510 sayılı kanunun 4. maddesi kapsamında sigortalı olan kadınlara ve bu kapsamda sigortalı olan erkeklerin sigortalı olmayan eşlerine emzirme ödeneği verilmektedir.

Emzirme ödeneğini SSK yani yeni ismi ile 4A kapsamında çalışan kadınlar ya da 4A kapsamında çalışan erkeklerin sigortasız eşleri alabilmektedir. Kamuda çalışan personellerin süt parası alıp alamayacağı konusu farklılık göstermektedir. Bu konuda istisnalar olabilir. *4B sözleşmeli çalışanlar SSK’ya tabi oldukları için emzirme ödeneğinden faydalanabilirler. *45A sözleşmeli çalışanlar Aslında farklı bir statüde 4B çalışanı oldukları için emzirme ödeneğinden faydalanabilirler. *4D işçiler ve sürekli işçiler SSK yani 4A’ya tabi oldukları için emzirme ödeneği alabilmektedirler. *Bağkur yeni ismi ile 4B sigortasına sahip olan kişiler yapacakları başvuru ile emzirme ödeneği alabilmektedirler.

Kanun kapsamında belirlenen şartlara uymayanlar bu ödenekten faydalanamaz.emzirme ödeneği alamayacak olan kişiler *657 sayılı devlet memurları kanununa tabi olarak çalışan memurlar emekli sandığına yani 4C’ye bağlı olarak çalıştıkları için emzirme ödeneğini alma hakları bulunmamaktadır. *Sigortalı erkeğin çalışmayan eşinin emzirme ödeneği alabilmesi için resmi nikah şartı bulunmaktadır. Resmi nikah bulunmayan eşler için emzirme ödeneği alınması mümkün değildir. *4B sosyal güvencesinde olan bir kişinin emzirme parası alması mümkündür. Fakat bunun için ikametgahlarının bağlı olduğu Sosyal İl müdürlüklerine başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Emzirme ödeneği yani süt parası şartlarını uyan herkese verilmektedir. Bu ödenek için kanun kapsamında oluşturulmuş olan şartlar erkek ya da kadın çalışanlar için değişiklik göstermektedir.

 Erkek çalışanlar için emzirme ödeneği alınabilmesi şartları *SSK (4A) kapsamında çalışılıyor olması gerekmektedir. *Çalışan erkeğin eşinin doğum yapmış olması gerekmektedir. *Doğumun gerçekleşme tarihinden önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir. *Çalışan erkeğin eşinin çalışmıyor olması gerekmektedir. 

Kadın çalışanlar için emzirme ödeneği alınabilmesi şartları *Kadın çalışanların SSK (4A) kapsamında çalışıyor olmaları ya da çalışmış olmaları gerekmektedir. *Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.*Doğum tarihinden önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün sigorta priminin yapmış olması gerekmektedir. *Kadın çalışanların emzirme ödeneği alabilmesi için çalışma hayatına devam ediyor olması gerekmez. Yalnızca doğum tarihinden önceki bir yıl içerisinde 120 gün sigorta priminin yatmış olması yeterlidir.

Emzirme ödeneği için belirli bir başvuru yapılmasıne gerek yoktur. Hastaneler doğum yapan anneleri sisteme direk kaydeder.Herhangi bir talepte bulunmadan sistem tarafından bu ödenek kişiye yatırılır. İstisnai durumlar olabilmektedi. Bu durumlarda gerekli belgelerle Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Gerekli belgeler *Süt parası başvuru formu *Doğum raporu *Nüfus cüzdanı fotokopisini teslim etmeniz gerekecektir.

4B sosyal güvencesinde olan kişilerin emzirme ödeneği alabilmesi için başvuru yapması şarttır. Başvurular ikametgahlarının bağlı olduğu SGK il müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır. Başvuru sırasında teslim edilmesi gereken evraklar *Emzirme ödeneği talep dilekçesi *Doğum raporu *Çocuğu kimlik belgesidir.

Süt parası Ziraat Bankası ve ya PTT den alınabilir.SGK sistemi üzerinde tanımlı bir hesabınız var ise emzirme ödeneği o hesaba yatırılacaktır. Tanımlı hesabınızın olmadığı durumlarda ise ilgili tutar PTT şubelerine yatırılmaktadır. PTT şubelerine yatırılan emzirme ödeneği annenin adına yatırılmakta ve nüfus cüzdanı ile birlikte şubelere gidilerek alınabilmektedir.

SGK sisteminde tanımını bir hesabınız yoksa tanımlamak için e Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için 

-https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-banka-hesabi-tanimlama adresine giriş yapmalısınız.*Sayfaya giriş yaptığınızda ‘kimliğimi şimdi doğrula’ şeklinde bir seçenek göreceksiniz. *Bu seçeneği tıkladığınızda kimlik doğrulama sayfasına yönlendirileceksiniz. *Dilerseniz T.C. kimlik numaranız ve e Devlet şifrenizle, Dilerseniz altenatif kimlik doğrulama yöntemleri ile sisteme giriş yapabilirsiniz. *Açılan sayfada ‘yeni hesap tanımlama’ seçeneğini tıklamalısınız.

Akabinde açılan sayfada hesap tanımlamak istediğiniz bankayı seçmelisiniz. Seçebileceğiniz bankalar arasında;

Akbank *Fibabank *Burgan Bank *Halkbank *Garanti Bankası *Şekerbank

TEB *Vakıfbank *Ziraat Bankası *Yapı Kredi Bankası bulunmaktadır.

Tanımlamak istediğiniz hesaba ait bankayı seçtikten sonra sayfanın altında yer alan ‘Sorgula’ seçeneğini tıkladığınızda SGK sisteminde tanımlamak istediğiniz hesabı seçebilirsiniz.Bu işlemi tamamladıktan sonra SGK üzerinden yapılacak olan tüm şahıs ödemeleriniz bu için bu 2019 Emzirme Ödeneği Miktarı Ve hesabı kullanabilirsiniz.

Süt parası yalnızca bir defaya mahsus verilmektedir. 2018 yılında 149 TL  olarak verilen by para, 2019 yılında zamlanarak 180 TL olmuştur. Emzirme ödeneği doğumdan sonra 15 gün ila bir ay içerisinde yatırılmaktadır. Ödemenin yapılıp yapılmadığı E-Devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir.

Emzirme ödeneği E-Devlet sisteminen sorgulayabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden yapacağınız sorgulamalar da T.C kimlik numaranız ve e Devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine uğrayarak 2 TL karşılığında almanız mümkündür. E-Devlet şifreniz size kapalı bir zarfla verilecektir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi kişiselleştirerek değiştirmeniz mümkündür. Sisteme girdikten sonra *https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama adresine giriş yapmanız gerekmektedir. *T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile ya da altenatif diğer kimlik doğrulama yöntemlerinden herhangi biri ile kimlik doğrulama işleminizi tamamlamalısınız. *İşlemi tamamladıktan sonra sorgulama sonucunuz otomatik olarak görüntülenebilecektir.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 16:58

YORUM EKLE