SGK danışma hattı Alo 170 canlı destek şikayet ve sorgulama işlemleri

SGK Danışma hattı vatandaşlara hizmet veren bir hat olarak karşımıza çıkmaktadır. SGK danışma hattı Alo 170 canlı destek şikayet ve sorgulama işlemleri vatandaşların pek çok ihtiyacını karşılamasını sağlamaktadır. İşte ALO 170 hattı hakkındaki ayrıntılar…

SGK danışma hattı Alo 170 canlı destek şikayet ve sorgulama işlemleri

ALO 170 SGK danışma hattı pek çok farklı kanal kapsamında yapılabilecek işlemlere ilgili danışılabilecek bir hat olarak kullanılmaktadır. SGK kapsamında çoğu konu hakkında kapsamlı bilgi alabilmek için ALO 170 hattı kullanılabilir. Diğer yandan SGK’nın resmi intenet adresi üzerinde de bilgilendirici pek çok yazı bulunmaktadır.

SGK devamlı olarak kendini güncellemekle beraber kapsamındaki çalışanlara daha iyi hizmet verebilmek için kendini geliştirmeye çalışır. Bu yüzden sistem değişikliği devamlı olarak yapılır. Bu değişikliklerin iyi takip edilebilmesi adına ALO 170 hattı aranabilir.

Alo 170 Danışma Hattı Hedefleri ve Avantajları

SGK çağrı merkezi aracılığı ile pek çok işlem hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. SGK ve pek çok kurum ile ilgili olarak ihbar, şikayet, dilek, talep ve öneriler de bu hat aracılığı ile yetkililere iletilebilmektedir.

ALO 170 SGK Danışma hattının başlıca hedefleri aşağıdaki gibidir.

  • Vatandaşlara verilen hizmetlerde bütün gereksinimlerinin belirlenmesi ve çözüme gidilmesi
  • Vatandaşların memnuniyet derecesini ölçerek daha iyi hizmet vermeyi hedeflemek
  • Vatandaşların sorunlarına ve sorularına en hızlı bir şekilde en doğru çözümü sağlamak
  • Teknolojinin getirdiği yeniliklerden yararlanarak güncel koşullarda hizmet vermeyi hedeflemek
  • Kayıt dışı istihdam, kaçak ve kayıpların önüne geçmek ve engellemek

SGK kapsamında kayıpların tespit edilmesi ve önlenmesini hedefleyen bu hat 1905 sayılı kanunda yer alan ihbar ödülü kişileri ihbara teşvik için oluşturulmuştur. Ödül sistemine dair ayrıntılar sistem kapsamında net bir şekilde söylenememekle beraber uygulama kararının yönlendirilmesi Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan Genel Yazı ve Genelgeler ile Danıştay Kararıyla gerçekleşmektedir.

ALO 170 hattı ücretli bir hattır. Bu hattın aranması için GSM operatörleri belirlenen miktarda ücret kesmektedirler. 3 büyük GSM operatörü olan Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom için sabit hat ile SGK danışma hattının araması sonucunda kesilen ücretler kesilmektedir.

ALO 170 SGK danışma hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. 2 seneyi geçkin bir süredir vatandaşlara devamlı olarak hizmet vermekte olan ALO 170 SGK danışma hattı ile beraber güncel bilgiler istenilen her an alınabilmektedir.

Hattın aranması sonrasında sorulan sorulara o anda cevap verilememesi halinde en geç 72 saat içerisinde yetkili kişi soru sahibini arayarak gerekli bilgilendirmeyi yapmaktadır.

Alo170.gov.tr ile Yapılabilecek Online İşlemler

ALO 170 danışma hattının dışında www.alo170.gov.tr intenet adresi de işlemlerin yapılabilmesi için kullanılmaktadır. Bu intenet adresi üzerinden ihbar ve şikayetler yapılabilmektedir.

Diğer yandan görüntülü destek sistemi ile duyma engeli olan vatandaşlara işaret dili ile açıklama yapılabilmektedir.

Canlı destek ile de soru sahiplerinin soruları saniyeler içinde cevaplanabilmektedir.

İntenet sitesinde sık sorulan sorular bölümü yer almaktadır. Eğer sorulacak olan sorunun daha önceden de sık bir şekilde başkaları tarafından sorulması halinde bu bölümde soruyu ve yanıtını görüntülenebilmektedir.

Bildirim sorgulama bölümü üzerinden de sorgulama işlemleri saniyeler içinde gerçekleştirilebilir. Sorgulama işlemi için TC’nin girilmesi yeterlidir.

ALO 170 hattına aşağıdaki işlemler yapılabilmektedir.

  • Kayıt dışı istihdam şikayetlerinizi yapabilirsiniz.
  • Anlaşmalı boşanma şikayetlerinizi yapabilirsiniz.
  • Rapor ücretinizin ne zaman ödeneceğiniz öğrenebilirsiniz.
  • Emeklilik sorgulaması yapabilir ve emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz.

E-SGK ile Online Olarak Alınabilecek Hizmetler

E-SGK sitesi ile beraber vatandaşların SGK kapsamında yapabileceği birçok işlem gerçekleştirilebilmektedir. E-SGK sitesi aracılığı ile sigortalar kapsamında ne zaman emekli olunabileceği, emekli aylığı ve ikramiye hesaplama işlemleri, sigortalar için aylık hesaplama işlemleri, idare e-borç hesaplaması, işveren borcu sorgulanması, hizmet takip programı ve hukuk uygulamaları yazılı projesi gibi pek çok sorgulama yapılabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 17:14

YORUM EKLE

Popüler Haberler