SGK Doğum Parası Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Sigortalı olarak çalışan kadınlara doğum yaptıktan sonra işe gidemedikleri süre için de SGK tarafından "doğum parası" ödenmektedir. Doğum parasını sorgulamak için internet üzerinden ya da çeşitli yerleri arayarak öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgileri sitemiz de bulabilirsiniz.

SGK Doğum Parası Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK DOĞUM PARASI NEREDEN,NASIL YAPILIR ?

SGK DOĞUM PARASI NEDİR?

SGK sigortalı çalışan kadınların doğum yapması durumun da doğum izni kullanmalarına izin verir. Bu izin doğumdan 8 hafta önce ve 8 hafta sonrasını kapsamaktadır. Dolayısıyla çalışan kişi 16 hafta işine gidemez. Kişi raporlu sayılır ve SGK tarafından doğum parası verilir. Böylelikle hem kadın iş hayatından uzak kalmamış ve kadının üretiminin devamlılığı sağlanmış olur. Hem de yeni anne olan kadının bu süreçte ekonomik olarak güvencesi sağlanmış olur. Yani bu bir haktır.

SGK Doğum Parası Kimlere Verilir ?

Doğum yapan kadının sigortalı olarak çalışıyor olması, ya da annenin çalışmama durumun da babanın 4A ,4B ve 4C sigorta gruplarından birine bağlı çalışıyor olması gereklidir.

SGK Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Sigortalı olan aileler özel olarak başvuru da bulunmazlar. Doğum sonrasın da hastane otomatik olarak annenin iş yerine iş göremez raporu gönderir. İş yeri de bu raporu onayladıktan sonra SGK sisteme geçirir. Sadece raporun SGK'ya iletilip iletilmediği kontrol edilmelidir.

SGK DOĞUM PARASI SORGULAMA:

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra "4AB İş Göremezlik Ödemesi Görme" adresine giriş yaparak,  doğum parası sorgulama hattı üzerinden "ALO 170"i arayarak ve Sosyal Güvvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'nden öğrenebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2020, 08:13

YORUM EKLE

Popüler Haberler