15 Ağustos 2019 Perşembe 23:51
SGK emekli muayenelerinin ne kadarını karşılıyor? Emekli özel hastane kesintisi ne kadardır?

Emekliler daha özel bir hizmet almak için özel hastanelere başvurabilir. Bu hizmetin bedelinin yarısını ise Sosyal Güvenlik Kurulu karşılar. Geri kalan tutar ise devletin hastaneye ödediği tutarın %200’ünden fazla olamaz. Bu sayede emekliler dilediği özel hastanede cüzi miktarda bir hizmet bedeli ödeyerek muayene olabilir.

Özel Sağlık Kuruluşlarına Ödenecek Maksimum Tutar Ne Kadardır?

Özel hastanelere emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödediği miktarın en fazla iki katını ödeyerek gerekli hizmeti alabilir. Bu durum sadece emeklilere mahsus değildir. SGK hizmeti alan ve sigortası bulunan herkes bu şekilde bu hizmetten faydalanabilir. Özel hastanelerin artması ile birlikte herkes daha rahat ve sıra beklemeden muayene olma imkanına sahip. Özel hastaneler ise devletten aldıkları hizmet bedelinin en fazla iki katını hastalardan talep ederek onlara hizmet sunmaya devam ediyor. Bu alınan ek ücret iki katını geçmemek şartıyla alınabilmektedir.

Yani bir emekli özel hastaneye gittiğinde 30 TL’lik bir devlet ödemesi hastaneye yapılırsa, hastane sizden en fazla 60 TL’lik bir muayene bedeli alabilir.

SGK Emekli Muayenelerinin Ne Kadarını Karşılıyor?

Birçok muayene ücretlerinde yardım eden SGK, polikliniğe göre değişen hizmet bedeline karşın ortalama her polikliniğe 30 TL’lik bir muayene tutarı ödüyor. SGK’nın karşıladığı bazı ücretler şu şekilde;

 • Ağız, yüz ve çene cerrahisi, ortopedi, travmatoloji, böbrek hastalıkları ve kulak-burun-boğaz gibi poliklinik bölümlerinde muayene olanlar için SGK hastaneye 25,92 TL’lik bir ödeme yapar.
 • Alerjik göğüs hastalıkları, göğüs hastalıkları, plastik, estetik ve üroloji bölümlerine giderek muayene olanlar için devletin karşıladığı tutar 28,08 TL’dir.
 • Deri ve zührevi hastalıkları ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon tedavileri için muayene olmaya gidenlere karşı karşılanan hizmet tutarı SGK tarafından 27 TL’dir.
 • Beyin ve sinir cerrahisi, metabolizma hastalıkları, mide hastalıkları ve enfeksiyon, mikrobiyoloji bölümlerinden hizmet alan emekliler için karşılanan hizmet tutarı 29,16 TL’dir.
 • Genel cerrahi, yaşlılık hastalığı olarak bilinen geriatri ve iç hastalıklarda tedavi görmek isteyenler için SGK’nın ödediği tutar 30,24 TL’dir
 • İş ve meslek hastalıklarında dolayı muayene olması gerekenler için ödenen tutar 24,84 TL’dir.
 • Kadın hastalıklarından için hastaneye başvuranlar için ödenen tutar 33,48 TL’dir.
 • Kardiyoloji hizmeti alanlar için ödenen tutar 36,72 TL’dir.
 • Ruh Sağlığı bölümü için SGK’nın ödediği tutar ise 32,40 TL’dir.

Fazla Alınan Ücretlere Karşı Ne Yapılmalı?

Özel hastanelerden alınan fazla ücretler için ilgili hastaneye başvurarak ödediğiniz fazla tutarı isteyebilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi SGK’nın ödediği tutarın iki katından daha fazlasını özel hastaneler sizden tahsil edemezler. Tedavi gördüğünüz hastaneden taburcu olurken ödeme ile ilgili faturanızı ilgili hastaneden isteyiniz. Ayrıca fazla ödemelerinizin olup olmadığını SGK’nın sitesinden öğrenebilme imkanınız var. İntenet sitesinden ve faturalardan sorgulatarak fazla tutar ödediyseniz faturanız ile birlikte hastaneye başvurarak gerekli fazla ödeme tutarını geri iade isteyebilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı durumunda ise 170’i arayarak ilgili hastaneye şikayet edebilirsiniz.

Ceza ve Hakem Heyeti

Fazla fatura ve taleplerinize red yanıtı aldığınız hastaneleri tüketici hakem heyetlerine şikayet edebilirsiniz. Ayrıca ek bir ücret ödemeniz istenirse tüketici hakem heyetlerine başvurarak şikayette bulunabilirsiniz. Büyük illerde bulunan hastanelerde 3610 TL, ilçe ve köylerde bulunan hastanelerde ise 2400 TL’nin altındaki ödemelerinizi tüketici hakem heyetine başvurarak geri talep edebilirsiniz. Ödemeye yanaşmayan özel hastaneleri de tüketici hakem heyetine veya Alo 170 hattına ihbar edebilirsiniz.

Özel Sağlık Kuruluşlarının Acillerinde Fark Ödenir mi?

Özel hastanelerde muayene için bir fark ödenmesi gerekmesine rağmen, hastane acillerinde herhangi bir ek ücret talep edilmemektedir. Acil bir durumda pansuman, iğne, acil müdahale gibi durumlar için ek bir ücret ödenmek zorunda değilsiniz. Ancak bu hizmetin bedelsiz olmasının 24 saat sınırı vardır. 24 saati aşan acilde kalmalarınız durumunda acilde de olsanız ek ücret ödemek zorunda kalırsınız. Hastaların acil bir durumunun olup olmamasına doktorlar karar verir. Eğer hastanın acil bir durumu yoksa olası bir sevk durumunda ek ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Emekli Maaşından Kesilen Paralar

Emekli maaşlarından yapılan kesimler muayene ve eczane farkları olarak emeklilerden kesilir. Alınan ilaçlardan emekliler için %10’luk bir kesinti yapılır. Bu kesinti oranı çalışanlar için ise %20’dir. Ayrıca gidilen hastaneye göre kesim yapılan ücretler şu şekilde;

 • Devlet hastanesi seçenlerden 6 TL
 • Üniversite, Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde 7 TL
 • Özel Üniversitelere bağlı özel hastanelerde 8 TL
 • Özel Sağlık Kuruluşlarında ise 15 TL hizmet bedeli ödenir.

Ayrıca reçetedeki ilaç sayısına göre de kesimler yapılabilir. 3 ilaç için 3 TL kesim yapılır. Yani her ilaç için 1 TL’lik bir kesim işlemi uygulanır.

Muayene Katılım Payı Nasıl Sorgulanır?

Muayene katlım payını sorgulamak isteyenler e-devlet üzerinden bu payları detaylı şekilde öğrenebilir. Emekli olunan kuruma göre farklılık gösteren katılım payını öğrenmek isteyenler e-devlet intenet sitesine girerek 4A, 4B ve 4C emekli maaş kesintisini sorgulamayı ayrı ayrı aratarak bulabilirsiniz.

Katılım Ücreti Alınmayan Durumlar

Sosyal Güvenlik Kurum’u bazı hastalardan katılım ücreti talep etmemektedir. Katılım ücreti talep edilmeyen durumlar ise şu şekilde;

 • Meslek hastalığı veya iş kazası yaşayanlar,
 • Askeri tatbikatta bulunanlar için sağlık hizmetlerinde,
 • Afet ve savaş durumlarında,
 • Kronik rahatsızlar için alınan sağlık hizmetlerinde,
 • Protez ve benzeri alet kullananlardan,
 • Doku, hücre ve kök hücre naklinde bulunanlardan katılım ücreti alınmaz.

İlave Ücret Kimlerden Alınmaz?

İlave ücret talep edilmeyecek kişiler kanun tarafından belirlenmiştir. Şeref aylığı alanlar 1005 sayılı ve harp malulü aylığı alan kişilerden ise 2330 ve 3713 sayılı kanunlar hükmünde aylık alan kişiler ile birlikte özel hastaneler ek ücret talep edemezler.

Son Güncelleme: 15.08.2019 23:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler