SGK Emeklilik Kaydı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? SGK Emeklilik Hesaplama İşlemleri

Emeklilik zamanı geldiğinde rahat ve huzurlu bir yaşam arayan vatandaşlarımız SGK emeklilik sorgulama işlemleri ile emeklilik zamanınızı öğrenebilirsiniz. SGK emeklilik kaydı sorgulama işleminin nasıl yapılacağını haberimizden öğrenebilirsiniz.

SGK Emeklilik Kaydı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? SGK Emeklilik Hesaplama İşlemleri

Yoğun iş hayatı sonrasında her insan güzel bir emeklilik sürecinin hayalini kurar. Fiziksel ve psikolojik olarak yıpranan vücudumuzun dinlenme süreci olarak tanımlanan emeklilik rahat bir yaşam olmalıdır. Yıllarca süren çalışma hayatının ardından o gün geldi çattı ve emekli oldunuz. Emekliliğinizi sorgulamakta artık çok kolay.

SGK emeklilik kaydı sorgulaması ile ne zaman emekli olacağınızı online olarak öğrenebilirsiniz. SGK emeklilik kaydını sorgulamak pek çok siteden mümkün artık. SGK’ya göre kadın ve erkeklerin emeklilik şartları farklılık göstermektedir. SGK primleri ve 4A, 4B ve 4C farklılıkları da dikkat etmeniz gereken bir husustur.

SGK Prim Sorgulama İşlemleri

E-devlet üzerinden sigortanızda ne kadar çalıştığınız ve gerekli bilgileri detaylı bulabilirsiniz. E-devlet üzerinden 4A, 4B ve 4C hizmet dökümleri ile her türlü sigorta detaylarına ulaşmanız mümkündür. Kendinize ait hizmet dökümüyle gün prim sayınızı da öğrenebilirsiniz.

SGK Emeklilik Hesaplama İşlemleri

Sigortanız başlangıç itibariyle 09.09.1999 ve 30.04.2008 arasında ise sizler için istenen emeklilik prim gün sayısı 7000dir. 09.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arasında 4500 prim gün sayısı ile emeklilik beklentisi olan kadın ve erkeklerin bu haklarını kazanabilmesi için kadınlar 58 yaşınıerkekler 60 tamamlamış ve her ikisinin 25 yıllık sigorta süresi bulunması gerekir. 5400 gün ile emekli olmak isteyen vatandaşlarımız ise en erken 2035 yılında kadınlar 61 yaşını, erkekler 63 yaşını tamamlamaları gerekmektedir. 3600 gün ile emekli olmak isteyen kadınlar ise 2011 tarihinden itibaren 58 yaşını, erkekler 60 yaşını tamamlamaları durumunda emekli olabilirler. 3600 gün ile emeklilik şartları diğer seçeneklerden farklıdır çünkü emeklilik maaşları diğerlerinden az olacaktır.

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanların kendisine ait sigorta detaylarının bir arada bulunduğu ve size gösterilen belgedir. Bu belgede kişilerin temel bilgileri, girdikleri her işte giriş ve öıkış tarihleri, çalıştığı şirketlerin kurum bilgileri, kıdem bilgileri ve ikramiye hesaplamaya yardımcı bilgiler yer almaktadır.

SGK Hizmet Dökümünü almak için e-devlet şifresi ve kimlik numarası yeterlidir. E-devlet şifrenizi PTT lerden temin edebilirsiniz. E-devlete giriş yaptığınız zaman arama kısmına SGK Tescil ve Hizmet yazıp aratarak bilgilerinize detaylıca ulaşabilirsiniz.

Emekliliğinize kaç gün kaldığını merak ediyorsanız SGK’nın resmi intenet sitesine giriş yaparak 4A, 4B ve 4C hizmet dökümleri ile emeklilik gününüzü öğrenebilirsiniz. https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman linkine tıklayarak istediklerinizi öğrenebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 16:53

YORUM EKLE