SGK emzirme parası sorgulama nereden nasıl yapılır? Süt ve emzirme parası sorgulama

Maddi durumu yeterli olmayan ailelere yapılan ödeneklerden birisi de süt parası yani diğer adıyla emzirme parasıdır. Peki şartları nelerdir, emzirme parası sorgulama nasıl yapılır sorularının cevapları.

SGK emzirme parası sorgulama nereden nasıl yapılır? Süt ve emzirme parası sorgulama

Devlet tarafından annelere verilen bir destek olan emzirme parası yalnızca kadınlara verilmektedir. Emzirme parasını almak için sağlanması gereken şartlar vardır. Bu şartları sağlayan kadınlara emzirme parası verilmektedir.

Hem çalışan hem de çalışmayan anneler alabilir. Emzirme parası alabilmek için babanın ya da annenin sigortalı olarak çalışmış ve prim günlerinin yatmış olması gerekir. 4B Bağ-kur kapsamında çalışan kişilerin, sigorta kapsamında bu hizmeti alabilmesi için SGK il müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekir. Bağ –Kur’lu annelerin emzirme parası alması için hiçbir prim borcunun kalmaması gerekir.

PTT Emzirme Parası Sorgulama

Alo 170 ten ve e-devlet üzerinden emzirme parası sorgulama işlemleri yapabilirsiniz.

Doğumdan önce resmi nikahlı olan anne ve babalar da , babanın sigortalı çalışması ve annenin çalışmaması halinde emzirme parası alabilirler. 4B sözleşmeleri kapsamında çalışanlar SSK kapsamında çalıştıkları için emzirme parası ödeneği alırlar. İşçiler ve sürekli çalışanlar da SSK ya dahildir. Bu yüzden onlar da bu ödemeleri alabilirler.

Süt Parası Sorgulama Numarası

Süt parası sorgulama Alo 170 hattından yapılmaktadır. Alo 170 numarasını hem ev telefonlarından hem de cep telefonlarından arayabilirsiniz. Aynı zamanda SGK ile ilgili tüm öğrenmek istediklerinizi de bu hat üzerinden öğrenebilirsiniz. Süt parasını sorgulamanın bir diğer yolu ise e-devlet sistemidir. E-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifresini herhangi bir PTT şubesi üzerinden satın alabilirsiniz. E-devlet’e giriş yaptıktan sonra sayfanın üzerinde bulunan arama motoruna Süt parası yazarak sorgulayabilirsiniz.

Çalışan Babaların Süt Parası Alabilir mi?

Çalışan babalar süt parası alamaz. Bu parayı sadece kadınlar çekebilir. Ancak, kadın eş çalışmıyorsa sadece baba çalışıyorsa, bu noktada süt parası babaya verilmektedir. Babanın, bebek doğmadan önce minimum 120 gün boyunca SSK kapsamında çalışmış olması gerekmektedir. Bu unsurların dışında eşinin sağ olması ve yeni doğum yapmış olması gerekmektedir. Fakat emzirme ödemesi babaya yapılsa da bu ödenek yalnızca anne adayı tarafından çekilebilmektedir.

Emzirme Parası için Nasıl Başvuru Yapılır?

Süt parası başvurusu için herhangi bir form doldurulmaz. Doğum yapan ve SGK kapsamında çalışan tüm anne ve baba adayları süt ödeneği almaya hak kazanır. Hak sahibi olan 4A sigortalı olan anneler, başvuru yapmadan, doğum yapar yapmaz bu ödeneği almaya hak kazanır. Doğum yapıldıktan sonra, hastane gerekli bilgileri SGK’ya gönderir. Bu adımdan sonra isteğe göre Ziraat Bankası’ndan ya da PTT şubelerinden emzirme parası alınır. Fakat kişi Bağ-kur’lu ise bizzat başvurusu gerekmektedir. Bu başvurular için “süt parası başvuru talep dilekçesi, doğum raporu, kimlik belgesi” gerekmektedir. Eğer doğum olduktan sonra başvuru yapılmamış ise, bebek 5 yaşına gelene kadar başvuru yapabilir ve emzirme parası alınabilir. Ancak bebek 5 yaşını doldurduktan sonra ise aile emzirme ödeneği alamaz.

Emzirme Ödeneği Sorgulama

Emzirme ödeneğini sorgulamak için e-devlet sistemine girmeniz ya da Alo 170 hattını aramanız gerekir. Ödeneği yatan anneler; kimlikleri ile PTT ve Ziraat Bankası şubelerinden ödeneklerini alabilir. Emzirme parası genellikle ayın 8-14 ü arasında yatar. Bu para sadece bir sefer yatan bir ödemedir.

Emzirme Parası 2019’da Ne Kadar

Emzirme parası bu sene 180 TL’dir. 180 TL sadece bir kerede yatmaktadır. Bu detayın dışında bu parayı alabilecek kişilerin 4A kapsamında görev alan kişilerin doğumdan önceki bir sene içerisinde minimum 120 günlük sigorta priminin eksiksiz olarak yatmış olması gerekmektedir. Bunun yanında prime ilişkin tüm borçların ödenmiş olması gerekmektedir. Süt parası almak için aranan bir diğer koşul ise dünyaya gelen çocukların hayatta olmasıdır. Emzirme ödeneğinin alınmasının iptali ya da iadesi mümkün değildir.

SGK  Yatan Emzirme Parası Sorgulama

Emzirme parasını sorgulama işlemleri için e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yeterlidir. Eğer e-devlet şifresi yoksa bu noktada, herhangi bir PTT şubesinden şifreyi satın almanız da mümkündür. E-devlete girdikten sonra arama motoruna şahıs ödemeleri sorgulama yazılır. Açılan sayfa üzerinden emzirme parası sorgulama işlemleri tamamlanmış olur.

Emzirme Parası ve Doğum Parası

Emzirme parası bu sene de her sene olduğu gibi bir defaya mahsus yatırılıyor. Bundan sadece SGK kapsamında çalışan aileler yararlanabiliyor. Doğum parası ise doğum yapmış olan ve çalışan annelere verilmektedir. Emzirme parasını aynı zamanda mavi kart sahipleri de alabilmektedir. Ayrıca SSK doğum parası iş göremezlik parası olarak da verilebilmektedir. Annenin çalışması emzirme parası vermek için aranan bir koşul değildir. Ancak anne ya da babanın en az 120 günlük SSK primi geçmişi olmalıdır.

Emzirme Parası Ne Zaman Yatar?

Emzirme parası, doğum gerçekleştikten sonra en kısa sürede yatar. Bu para her ayın 8-24ü arasında ödenmektedir. Bu yıl emzirme parası miktarı 180 TL’dir. Yalnızca bir kere ödenir ve bu ödeme Ziraat Bankası’nda kişinin hesabı varsa bu hesaba yapılır. Ancak hesabı bulunmuyorsa bu ödeme PTT şubesine yapılır.

Emzirme Parası Yattı Mı Sorgulama

Emzirme parası başvuru yapılması ardından 15 gün içerisinde ödenir. Yapılan ödemeyi Alo 170 hattından ya da e-devletten kontrol edebilirsiniz. Yattıktan sonra anne adayı kimlik belgesi ile paranın yatırıldığı şubeye giderek çekim işlemini yapabilir.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 19:01

YORUM EKLE

Popüler Haberler