SGK Emzirme Yardımı Nasıl Alınır? 2019 Emzirme Yardımı Alma Şartları

Yeni doğum yapanların merak ettiği 2019 SGK emzirme yardımı nasıl alınır? Sosyal Güvenlik Kurumu yeni doğum yapan annelere bir sefere mahsus olmak üzere emzirme yardımı yapmaktadır. Bu ödenekten yararlanabilmek için anne ve babanın resmi olarak evli olması ayrıca doğumdan 1 yıl önce ki süreçte 120 gün ssk, bağkur priminin yatmış olması gerekmektedir.

SGK Emzirme Yardımı Nasıl Alınır? 2019 Emzirme Yardımı Alma Şartları

Sosyal Güvenlik Kurumu doğum yapan annelere doğum parası ödemektedir.Bu ödenen ödeneklerden birisi de emzirme yardımı parasıdır.4A SSK kapsamında çalışanlar ve 4b bağkur kapsamındakiler yararlanırken isteğe bağlı bakurlar ve Ek5 tarım sigortalılar emzirme yardımından faydalanamaz.Ödenekten yararlanabilmek için anne ya da babanın resmi olarak evli olması gerekmektedir.Yanı sıra anne ya da babanın doğum tarihinden önce ki son 1 yıl içerisinde minimym 120 gün sigortasının olması gerekiyor.Bağkur kapsamında olanlar için 120 gün prim süresinin yanı sıra geçmiş prim borçu olmaması gerekmektedir.

Bu ödenekten yalnızca çalışan vatandaşalarımız yararlanmıyor.İşten ayrılmış olsanız dahi doğum tarihinden önceki 1 yıl içerisinde 120 gün ssk ya da bağkurunuz varsa emzirme parası alabilirsiniz.Çocuğunuz iş çıkış tarihinizden itibaren 300 gün içerisinde doğarsa ve doğum tarihinden önce ki son 15 ay içinde en az 120 priminiz yatması halinde yararlanmanızın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Emzirme parası yalnızca bir defaya mahsus olarak verilmektedir.Ne yazık ki her ay ödeme yapılmıyor. 1 ocak 2018 - 31 aralık 2018 tarihleri arasında doğan çocuklara tek sefere mahsus 149,00 TL ödeme yapılmaktadır.Ödenek her yıl % 10 civarında artış göstermektedir.2019 tarihi itibari ile bu rakam 180,00 TL ye yükselmiştir.

SGK emzirme parasından yararlanabilmek için başvuru zorunluluğu aranmamaktadır.Ödenekten yararlanabilmek için doğumun gerçekleştiği hastane tarafından analık emzirme raporunun sisteme kayır edilmiş olması ve çocucğun nüfus kaydını da yapmanız gerekiyor.Eğer bütün işlemleri tamamladıysanz SGK tarafından ödeme alabilirsiniz.Bu işlemleri takiben 15 gün içerisinde ödeme yapılacaktır.

Eğer ki banka hesabınız SGK şahız ödemelerine kayıtlıysa yapılacak ödeme hesabınıza gönderilecektir.Tanımlı hesabınızın bulunmaması durumunda ödeme PTT aracılığıyla yapılır.PTT ye gönderilen parayı 2 ay içerisinde çekmeniz gerekmektedir.

Eğer ki E-Devletten ödeme emanet alında şeklinde bir uyarı aldıysanız iade edilen emzirme parasını geri alabilirsiniz.Bu işlem için E-Devlet sisteminden banka hesabınızı tanımlamanızdan sonra gerçekleşecektir.E-Devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri İçin Banka Hesabı Tanımlama münüsüne girerek ödemenizin banka hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz.Bu işlemden sonra ödemeniz  3 iş günü içerisinde hesabınıza geçecekir.

*Akbank*Vakıf Bank*Ziraat Bankası*Halk Bank*Fiba Bank*Burgan Bank*Şeker Bank*Garanti Bankası*T.Ekonomi Bankası* gibi bankalardan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

2019 emzirme yardımını E-Devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz.Bu işlem için T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifreniz yeterli olacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın danışma hattından Alo 170'den de bilgi almanız mümkün olacaktır.Doğumdan sonra ki 5 yıl içerisinde başvurarak bu parayı almanız mümkündür.Memurlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından bir defaya mahsus olarak doğum yardımından faydalanabilirler.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 08:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler