SGK Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır? Nereden Öğrenilir? Engelli Raporu Sorgulama İçin Gerekli Bilgiler

SGK Engelli raporu alan bireylerin sosyal haklardan mahrum kalmaması için günlük hayatta birtakım avantajlar sağlanmaktadır. Engelli raporu sorgulama nasıl yapılır, nereden öğrenilir sorularının yanıtı bireylerce merak konusu oldu. Engelli raporunun ne zaman çıkacağı ise ilin büyüklüğü ve hastanenin durumuna göre değişiklik gösterir.

SGK Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır? Nereden Öğrenilir? Engelli Raporu Sorgulama İçin Gerekli Bilgiler

Sosyal Güvenlik Kurumu engelli rapor sorgulama işlemi birçok kanal üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Türkiye’de yaşamakta olan engelli vatandaşlara sosyal haklardan mahrum kalmamaları için engelli hakları tanınmaktadır. Her yıl güncellenen olanaklardan yararlanabilmek için engelli raporu alınması gerekmektedir.

Engelli Raporu Nasıl Sorgulanır?

Engelli raporu sorgulama işlemleri E-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Raporun çıkıp çıkmadığına ilişkin detaylar önceden E-devlet üzerinden sorgulanamamaktaydı. Ancak sistemin kapsamı genişletildi ve artık sadece intenet üzerinden birçok işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Engelli Raporu Nedir?

Engelli raporu alan vatandaşlar, engelli vatandaşlar için sağlanan haklardan yararlanabilmektedir. Devlet veya üniversite hastaneleri tarafından verilen engelli raporunda, kişinin engellilik durumuyla ilgili detaylar yer almaktadır. Resmi evrak niteliği taşıyan bu belge ile birçok olanak sağlanır. Engellilik yüzdesine göre; emeklilik yaşında indirim, ücretsiz ulaşım vb. birçok imkan sağlanır.

Engelli Raporu Ne Kadar Süre İçerisinde Çıkar?

Engelli raporunun çıkış süresi heyet toplantısında belirlenmektedir. Raporun ne zaman çıkacağı hastane ve ikamet edilen ile göre değişir. Küçük bir ilde bu işlem birkaç gün sürerken, büyükşehirlerde bu süre 2 haftaya kadar sürebilmektedir. Megakent İstanbul’da engelli raporu için 2 ay beklenebilmektedir.

Engelli Raporu Sorgulama İçin Gerekli Bilgiler

E-devlet SGK engelli raporu sorgulanabilmesi için sisteme kimlik bilgilerinizle giriş yapmanız gerekmektedir. Bir sonraki adımda; nüfusa kayıtlı olunan il, cilt numarası, doğum tarihi ve güvenlik kodunu doğrulamanız istenecektir. Bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doğruladıktan sonra engelli raporuna ilişkin bilgilerinize erişebilirsiniz.

Yüzde 70 veya daha yüksek seviyede engelli bireylere 1470 TL, yüzde 40-70 arasında engeli bulunan kişilere ise 980 TL engelli maaşı verilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 13:10

YORUM EKLE
YORUMLAR
Demet ertürk
Demet ertürk - 2 ay Önce

engeli raporum Bügün 45 oldu nezaman beli olur

yılmaz ertürk
yılmaz ertürk - 1 ay Önce

nezaman rapor bilgisi gelir

altan karadag
altan karadag - 2 ay Önce

heyet rapor sonucu

ümit
ümit - 1 ay Önce

mesaj gelecek diyorlar ama gelmiyor. gidip kendin sor ben öyle aldım.

Hasan
Hasan - 4 hafta Önce

Engeli kimlik kart için ankara'ya raporlarımı gondedim onaladimi

Salim kalaycı
Salim kalaycı - 3 hafta Önce

Samsun araşdırma hastanesi salıkkurulı rapor nasıorenepiliriz

Popüler Haberler