10 Kasım 2019 Pazar 08:55
SGK hizmet birleştirme nedir, nasıl yapılır? Sgk hizmet birleştirme başvurusu şartları ve detayları
Takip Et:

SGK hizmet birleştirmesi, üç sosyal güvelik kurumunun gerçekleştirmiş olduğu reform hareketidir. 2008 yılına kadar üç farklı kurum olarak hizmet vermekte olan Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı’nın SGK çatısı altında toplanmasına karar verildi. SGK öncesinde farklı kurumlar bünyesinde istihdam edilen bireyler emeklilik öncesinde hizmet birleştirme işlemi yapmalıdır. Hizmet birleştirme yapılabilmesi için;

SGK, Emekli Sandığı, SSK 506 sayılı geçici 20. maddeye göre kurulan emekli sandıkları, esnaf, sanatkâr veya bağımsız olarak çalışanlar SSK bünyesinde çalışmaları halinde hizmet birleştirme yapabilmektedir. SGK öncesinde farklı kurumlarda çalışan vatandaşlar emekliliklerine 1 yıl veya en az 6 ay kaldığında SGK hizmet birleştirmesi için başvuruda bulunmalıdır. Birleştirme işlemini yapmayan vatandaşların emeklilik işlemleri uzayacaktır.

SGK hizmet birleştirmesi için izlenecek adımlar nelerdir?

SGK, hizmete başlamadan önce farklı kurumlarda yıllarda çalışan vatandaşlar emeklilik vakitleri yaklaştığında hizmet birleştirme faydalarından yararlanmak için başvuruda bulunmalıdır. SGK hizmet birleştirme şartları kapsamında başvuruda bulunan vatandaşlar için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Başvuru sahipleri evraklarını bağlı bulundukları kuruma teslim edebilir veya posta yoluyla ulaştırabilir. Birleştirme işlemini yapabilmek için öncelikle hizmet birleştirme dilekçesi eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Vatandaşlar tam ve eksiksiz olarak doldurdukları ve hizmet numarası bulunan hizmet numarasının da yer aldığı dilekçeyi son çalıştıkları kuruma teslim eder.  Hizmet Birleştirme işlemi ilgili kurum birimlerinin dilekçeyle başvurusu sonucunda başlatılmaktadır. Başvuru sonrasında kişilerin hizmet süresi ve nerede hizmet verdiği gibi süreler dikkate alınarak SGK ile yapılan yazışmalar sonucunda hizmetler birleştirilir.

Hizmet birleştirme başvuru sorgulaması

SGK hizmet birleştirmesi için teslim edilen dilekçelerin sonuçlanabilmesi için belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Başvurular en geç 1 ay içerisinde sonuçlanabilir. İşleme alınan dilekçenin hangi aşamada olduğu ise https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresinden sorgulanabilmektedir.

Memurların hizmet birleştirmesi ne zaman yapılır?

Memur hizmet birleştirme işlemleri diğer çalışanlara göre daha farklı olur. Memurlar birleştirme başvurularını çalıştıkları kuruma teslim eder ve birleştirme talebinde bulunur. Memurun çalıştığı kurum SGK ile yazışmaları yaptıktan sonra başka bir işlem yapmaya gerek kalmadan çalışılan kurum ile SGK arasında işlem tamamlanır.

Hizmet birleştirme hesaplamaları nasıl yapılır?

Hizmet birleştirme için SGK hesaplamalarında bazı kriterler dikkate alınır. Farklı sigorta kollarında çalışmış kişiler hizmet birleştirme başvurusunda bulunur ve SGK tarafından hesaplama yapılır. Bu hesaplamalarda;

1.10.2008 tarihi ve daha öncesinde sigortalı olalar hizmet birleştirme hesaplamalarında son 7 yıllık sigorta primleri baz alınır. Başvuru sahibinin son 7 yıl içerisindeki prim gün sayısı 1261 gün olarak hesaplanabilen sigorta kolu hangisiyle birleştirme bu kol üzerinden yapılır.

1.10.2008 tarihi ve daha sonra sigortalı olan kişilerin hizmet birleştirme işlemlerinde hangi sigorta koluna daha çok ödeme yapıldığına dikkat edilir.

1.10.2008 tarihi ve daha önce sigortalı olan kişilerin son 7 yıldaki farklı sigorta kollarında prim günleri eşitse son çalışılan SGK üzerinden hizmet birleştirme yapılır. Hizmet birleştirme başvuruları en az 10 en fazla 30 gün içerisinde sonuçlanır. Başvuruların sonuçlanabilmesi için geçebilecek maksimum 30 günlük süreçte sigortalının emekli maaş hakkı kaybolmaz. Geçen süre zarfında emekli maaşı içerde birikir.

Hizmet birleştirmeye ilişkin bilinmesi gerekenler nelerdir?

4A ve 4B hizmet birleştirme işlemleri isteğe bağlı olarak yapılır. Birleştirmelerde 1 ay 30 gün, 1 yıl 360 gün olarak dikkate alınır. Hizmet birleştirmelerinde prim gün sayısı hesaplanırken askerlik ve doğum borçlanmaları da eklenir. İki farklı hizmeti bulunan kişilerin çalışması çakışırsa bir tanesi seçilir. Hizmet birleştirmenin emekliliğe etkisi emeklilik maaşının artması yönünde olur. 7 yıl 1261 prim gününü SGK’dan dolduran kişilerin emekli maaşı daha yüksek olmaktadır.

Son Güncelleme: 10.11.2019 08:55
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.