18 Mayıs 2019 Cumartesi 02:17
SGK İlişiksizlik Belgesi Nasıl Alınır?İlişkisizlik Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK İlişkisizlik Belgesi Nasıl Alınır?

İlişkisizlik belgesi herhangi bir borç para ya da ceza ile ilginin olmadığını göstermekte olan belgedir. İşyerleri ile ilgili yapılan değerlendirmeler sonrasında, işveren kişinin borcu olmadığını kanıtlayan bu belgeler, ilgili kurumlara verilmek için SGK tarafından düzenlenir ve damgalanır. Bu belge yapılan işin karşılığının alınmasında büyük rol oynamaktadır.

Diğer yandan ilişkisizlik belgesi yapı kullanma izin belgesinin alınmasını sağlamaktadır. Bu belge olmadan yapı kullanma belgesi alınamamaktadır.

İlişkisizlik belgesi başvurusunda bulunulmadan evvel ihaleli işi ya da bina inşaatı kapsamında SGK’ya dosya tecili yapılması gerekmektedir. Diğer yandan gereken asgari işçilikte belirtilmelidir. Asgari işçilik miktarı hesaplanması için bu hususun belli edilmesi önem arz etmektedir. Bu hesaplama yapılırken binaların alanı ve maliyeti göz önünde bulundurulmaktadır.

İlişkisizlik belgesinin alınabilmesi için ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir borcun olup olmadığını öğrenebilmek için asgari işçilik uygulamalarında takip edilmesi gereken işlemler aşağıdaki gibidir.

  • İş yerinin tescilli bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Merkez/Müdürlüğünde kayıt ve belge incelemesi yapılmadan, yalnızca dosya memuru tarafından yapılacak olan araştırma. Bu ön değerlendirme ünitedeki belgelerle alakalıdır. Bu araştırma sonucuna göre ilişiksizlik belgesi düzenlenebilir.
  • SGK müfettişince yapılacak belge ve kayıt incelemesi sonrasında oluşturulacak rapora bakılarak ilişiksizlik belgesi düzenlenebilir.
  • Serbest muhasebeci mali müşavirler ile yeminli mali müşavirler tarafından düzenlenecek rapora bakılarak ilişiksizlik belgesi düzenlenebilir.

İlişkisizlik Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İlişkisizlik belgesi sorgulama işlemi intenet üzerinden yapılamamaktadır. Özel bina inşaatı ve ihaleli işlerin bittiği bağlamında dilekçe verebilmek için intenet ortamını tercih edecek olursanız, yazının çıktısı alınmalıdır ve ihale makamına verilmelidir. İhale kurumundan alınan cevap SGK’ya teslim edilince süreç daha da kısa zamana yayılmış olacaktır. İlişkisizlik dilekçesinin verilmesi sonrasında SGK gerekli yazıyı düzenlemektedir. Bu yazı hizmet ihalesi için 9 maddeden oluşmaktadır. Yapım ihalesi için ise 14 maddeden meydana gelmektedir. Bu yazılar işin başlangıç zamanı, bitiş zamanı ve teminatın bitiş zamanı gibi ayrıntılardan oluşmaktadır. Bu bölümde problem yaşanmaması için ihale kurumu tarafınca bildirisi yapılan işe başlama ve bitme tarihlerinin uyum gösteriyor olması gerekmektedir. Sonrasında formalite bölümünde gereken işlemler gerçekleşir ve bir sorun çıkmaması durumunda SGK ilişkisizlik belgesini düzenler ve ihale kurumuna gönderir.

Bu işlemler sırasında herhangi bir problemin yaşanması durumunda SGK ile iletişime geçerek problemin kaynağı saptanmadır. Süreç biraz uzasa da problemin çözümü için yapılması gerekenler size anlatılacaktır.

Son Güncelleme: 18.05.2019 02:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.