betgram betgram setrabet

09 Kasım 2019 Cumartesi 11:06
SGK sigorta başlangıcı ve girişi için gerekli evraklar

SGK sigorta girişi başlangıcı ile ilgili birçok vatandaşımızın kafasında soru işaretleri bulunuyor. SGK sigorta kaydı için istenen belgeler belli oldu. Sigorta her çalışana işveren tarafından zorunlu bir şekilde yaptırılmalıdır. Bunun için SGK'nın istediği birtakım şartlar ve belgeler vardır.

Ülkemizde işveren, işçisinin sağlık güvencesini yaptırmak zorundadır. Bu durum yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Sigorta sistemi sayesinde vatandaşlarımızın çalıştıkları süre boyunca sağlık güvencesi olmuş olur. Bu sistem sayesinde vatandaşlarımız emekli olmaktadır. Sigortanın olması için SGK sistemine sigorta kaydının yapılması gerekmektedir. Bundan dolay SGK, sigorta giriş yapacak olan vatandaşlardan birtakım belgeler istemektedir. Sigorta girişinin yapıldığı gün dahil, bu günden itibaren sigorta giriş yapılan vatandaş sigortalı sayılmış olur. Giriş sırasında vatandaşın özlük hakları ile ilgili dosya oluşturulur. Sigorta girişi sırasında istenen evraklar ise çalışan hakkındaki temel bilgileri içermektedir.

Sigorta Girişi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Genel olarak sigorta girişi için istenen belgeler her kurum için aynıdır. Fakat çalışanın durumuna ve iş koluna göre bazı belgeler de istenebilir. Sigorta girişi için oluşturulan özlük dosyasının içerisinde şu belgelerin bulunması zorunludur:

  • Sağlık raporu
  • İkametgah belgesi
  • Adli sicil kaydı
  • Diploma fotokopisi yoksa mezuniyet belgesi
  • Aile bildirimi formu
  • 2 adet güncel vesikalık fotoğraf

SGK Özlük Dosyası Nedir?

Bu dosyanın oluşturulması yasal bir zorunluluktur. Her çalışan için ayrı ayrı oluşturulan bu dosyada çalışanın temel bilgileri yer almaktadır. Bu dosya sayesinde çalışanın o işyerinde çalıştığı anlaşılır. Bu dosyanın içerisinde aynı zamanda yıllık izinlerinin formları, kaza tutanakları, imzalı bordroları, yapılan bütün yazışmalar ve resmi sayılabilecek belgeler de bulunmaktadır. Aynı zamanda çalışanın işi bırakması ya da işten çıkarılması gibi durumlarda istifa dilekçesi ya da fesih bildirimi gibi belgeler de bu dosyanın içerisine konmaktadır.

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

İşe başlarken sigorta girişi yapmak için sağlık raporu almak zorunludur. Bu raporun özlük dosyası içerisine konulması gerekiyor. İşe giriş için alınacak olan sağlık raporu aile hekimlerinden veya devlet hastanelerindeki doktorlardan alınmaktadır. İşçinin yapacağı işe göre sağlık raporunda bulunması gereken bilgiler de değişkenlik gösterebilir. Bu konuda iş riskinin derecesi önemlidir. Eğer az riskli bir işte çalışacaksanız sağlık raporunu aile hekimliğinden alabilirsiniz. Önek verecek olursak; gıda sektöründe çalışanların iş riski yüksektir. Bu sektörde çalışacak olanlardan detaylı bir sağlık muayenesi yaptırmaları istenebilir. Bunun için aile hekimine gidilse bile aile hekimi bu kişiyi devlet hastanesine yönlendirir. Sağlık raporunda sağlık durumu ile ilgili risk bulunan kişilerin işe girişi bile yapılmayabilir.

Sağlık raporunun önemi yapılacak olan işe göre değişiklik göstermektedir. Çalışılacak olan iş kolunda riskler fazla ise birden fazla doktordan rapor alınması bile istenebilir. Gece çalışacak olan kişilerden de gece çalışabileceğine dair belge istenmektedir. Eğer iş yeri doktoru varsa bu raporu oradan da alabilirsiniz. Devlet hastanelerinde doktorlar da bu raporu vermektedir.

Özel Hastanelerden Sağlık Raporu Alınır mı?

En çok merak edilen soruların başında özel hastanelerden sağlık raporu alınıp alınamayacağı gelmektedir. Bir zamanlar özel hastanelerden sağlık rağoru alınıyordu. Ancak yapılan yasal düzenlemeyle beraber bu sistem ortadan kaldırıldı. Düzenlemeye göre artık sigorta girişi için devlet hastanesinden, eğiitm ve araştırma hastanesinden, üniversite hastanesinden, aile hekimliğinden ya da iş yeri hekiminden sağlık raporu alabiliyorsunuz. Bunların dışında farklı bir yerden sağlık raporu alırsanız geçerliliği olmayacaktır.

İkametgah Belgesi Nereden Alınır?

Sigorta girişi için istenen belgeler arasında ikametgah belgesi de vardır. İkametgah belgesini üç farkı yöntem ile alabilirsiniz:

  • Bunlardan ilki herkesin bildiği gibi mahalle muhtarlıklarından belge almaktır.
  • İkinci yöntem ise nüfus müdürlükleri vasıtasıyla belgeyi temin etmektir. Nüfus müdürlükleri ve muhtarlıklardan alınan belgeler için nüfus cüzdanı ibraz etmek zorunludur. Talep edilmesi halinde belgeye fotoğraf da eklenebilir. Muhtarlıklardan alınan belgenin ücreti vardır ancak nüfus müdürlükleri belge için ücret talep etmezler.
  • Bir diğer yöntem ise e-Devlet portalı üzerinden ikametgah belgesi çıkartmaktır. e-Devlet üzerinden günde bir tane ikametgah belgesi alınabilmektedir. Belgenin tamamlanmasının ardından yazdır kısmı kullanılarak belge bastırılabilir.

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Adli sicil kaydı da sigorta girişi için istenen belgeler arasındadır. Adli sicil kaydınızı kolay yoldan almak istiyorsanız E-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Eğer E-devlet üzerinden alamıyorsanız adliyelerden alabilirsiniz. Sicil kaydınızı alırken kimliğinizle başvuru yapmanız yeterlidir.

Diploma

İşe başlayacak olan kişinin sigorta girişinin yapılması için son olarak mezun olduğu okulun diploması da gereklidir. Eğer diplomanın orijinali yoksa mezuniyet belgesinin fotokopisi de olur. Eğer tam zamanlı değil de stajyer olarak işe girecekseniz iş yeriniz sizden öğrenci olduğunuza dair belge isteyebilir. Ayrıca E-devlet sistemi üzerinden de diplomanıza ulaşabilirsiniz.

Aile Bildirim Formu

Aile bildirim formu sürekli olarak güncellenen evraklar arasında yer almaktadır. İşe giriş sırasında özlük dosyasının içerisine konulması gerekmektedir. İş yeri tarafından verilen bu belgenin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu form içerisinde işe girecek olan kişinin medeni durumu, çocuk sayısı gibi sorular sorulur. Bu bilgiler ışığında asgari geçim indirimi tutarı belirlenir. Eğer işe giren kişinin medeni durumunda ve çocuk sayısında değişiklik olursa bu form yeniden düzenlenmektedir.

Vesikalık Fotoğraf

İşveren, işe giren kişiden 2 adet vesikalık fotoğraf ister. Fotoğraflarda yüzün net bir şekilde gözükmesi gerekmektedir. Ayrıca fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Arka fonda ise açık renkler olmalıdır.

Sigorta Girişi Nasıl Yapılır?

Bu soru yeni işe başlayacak olanların en çok merak ettiği sorular arasındadır. Sigorta başlangıcını işveren yapmaktadır. Yasalar çerçevesinde belirlenen sigorta başlangıcının işe giriş tarihinden bir gün önce bitmesi gerekmektedir. Bu tarih tatil günlerine denk geliyorsa ilk iş gününde yapılabilir. Bu işlemleri gerçekleştirecek olan kişi ise işyerindeki muhasebecidir. İşe giriş bildirgesi verildikten sonra çalışan sigortalı olmuş olur. Bundan sonra kişiden SSK için gerekli belgeler istenir. Bu belgeler tamamlandıktan sonra çalışanın özlük dosyasının içine konur.

Sigortalı Olup Olmadığını Sorgulama İşlemi

İşe giriş yapan kişiler sigortalı olup olmadıklarını E-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirler. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu yazın. Karşınıza 4A sigortalılık kolu sekmesi çıkar. Buradan sigortalılık durumu, sigorta girişinin yapılıp yapılmadığı detaylı bir şekilde öğrenilir. Ancak şunu unutmayınız ki ilk bir ay içerisinde bu bilgileri göremezsiniz. Bir ay geçtikten sonra bu bilgiler E-devlet sistemine yansımaktadır. Bir ay geçtikten sonra bilgileriniz hala gözükmüyorsa sigorta girişi yapılmamış demektir.

sigorta sorgulama işlemi

Bu panelde çalışan kişiyle alakalı prim günleri de yer almaktadır. Prim günü, sigortalı olarak çalıştığınız gün sayısıdır. Hizmet dökümü sorgulamasında çalışan kişinin bilgileri ay ay olarak çıkmaktadır. Burada kişinin işe giriş tarihi de yazar. Çıktıysa çıkış tarihi de yazmaktadır.

4A, 4B ve 4C Sigorta Türleri

Sigortanızı sorgulamak için E-devlet sistemine gererseniz karşınıza üç farklı seçenek çıkmaktadır. Bunlar 4A, 4B ve 4C sigorta türleridir. Hangisinden sorgulama yapılacağı bazen karıştırılır. 4A sigorta türü, halk arasında SSK'lı çalışanlar olarak bilinmektedir. Bu kişiler özel sektörde çalışan kişilerdir. 4B sigorta kodu ise Bağ-Kur olarka bilinen sigorta türüdür. Bu sigorta koluna mensup olan kişiler kendi sigortalarını kendiler yatıran kişilerdir. 4C sigorta kolunda ise kamu çalışanları vardır. Bu kişilerin primlerini devlet öder.

Son Güncelleme: 09.11.2019 11:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler