SGK SSK Bağkur Emeklilerinin Yüksek Emekli Maaşı Alma Yolları Nedir? Kimler Nasıl Yüksek Emekli Maaşı Alır?

SGK, SSK ve BAĞKUR güvenceli emeklilerinin yüksek meblağlarda emekli maaşı alma yolları nedir? Emeklilik hayali kuran milyonlarca çalışan kimler, nasıl yüksek emekli maaşı alır konularında araştırma yapmaya koyuldu. Yüksek maaşla emekli olabilmek için dikkat edilmesi gereken birtakım kural ve kaideler vardır. Emeklilik sürecinde sigorta başlangıç tarihi de kritik bir rol oynamaktadır.

SGK SSK Bağkur Emeklilerinin Yüksek Emekli Maaşı Alma Yolları Nedir? Kimler Nasıl Yüksek Emekli Maaşı Alır?

Sigortalı çalışan milyonlarca kişi emekli oldukları ne zaman ne kadar emekli maaşı alacağını merak etmekte. Emekli maaşının yükselmesi, yüksek prim ödemesi yapılmasıyla mümkün olabilmektedir. Ancak bazı faktörler yüksek prim ödemelerine rağmen emekli maaşının düşmesine sebep olmaktadır.

Yüksek meblağlarda emekli maaşı alınabilmesi için son 7 yıllık süreç büyük bir öneme sahiptir. Son 7 yıllık sürede bireyin hangi statüde istihdam edildiğine bakılır ve bu anlamda birey o statüde emekli olur. Son 7 yıl içerisinde fiili hizmet süresi emekli maaşını belirlemektedir.

İki Farklı Güvence İçin 7 Yıl Uygulaması Geçerli mi?

Son 7 yıllık fiili hizmet süresinde iki farklı statüde çalışan kişiler için 3.5 yıl uygulaması dikkate alınmaktadır. Yani emekli olacak kişinin son 3.5 yıl içerisindeki statüsü dikkate alınarak emekli maaşı bağlanacak. Ancak 1 Ekim 2018 tarihi sonrasında ilk kez sigortalı olan bireyler için bu uygulama geçerli olmayacak. Yani bireyin son 7 yıllık fiili hizmet süresine değil, bütün çalışma süresi göz önünde bulundurularak maaş bağlanacak.

Emekli Maaşı Düşer mi?

Emekli olmak için gereken şartları sağlayan ancak çalışmaya devam eden kişiler eğer daha yüksek maaş alabilmek için çalışmaya devam ederse, çalıştıkları müddette emekli maaşları her ay 1-3 TL arasında kesintiye uğrar. Bunun durum ise aylık bağlama oranının düşmesinden kaynaklanmaktadır.

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Daha yüksek maaşla emekli olabilmek için;

Prime esas kazanç yüksek bildirilmeli,

Aylık kazancı yüksek olan ancak bordrosunu asgari ücretle gösterenlere daha düşük tutarlarda emekli maaşı ödenir,

Ek ödemeler de prime esas kazanç içerisinde gösterilmeli,

Kadınlar için doğum borçlanması, erkekler için ise askerlik borçlanması eğer SGK tavan ücreti üzerinden yapılırsa emekli maaşına ciddi seviyede etki eder.

9 Eylül 1999 Tarihinden Önce Çalışana Tazminat

SGK mevzuatı kapsamında çalışan bireyler eğer 10 yıllık çalışma süresini tamamlamış ise emeklilik ve tazminat hakkına sahip olabilmektedir. Bireyin bu haktan yararlanabilmesi için 9 Eylül 1999 tarihinden önce emekli olması gerekmektedir.

Emekli Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik yaşı hesaplaması yapılabilmesi için sigorta bilgilerinin doğru girilmesi gerekmektedir. E-devlet sisteminde bilgileri eksiksiz olarak doldurarak ne zaman emekli olabileceğinizi görüntüleyebilirsiniz. Vatandaşlar https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresinden ne zaman emekli olabileceğini sorgulayabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 14:40

YORUM EKLE