SGK Ücretsiz Gözlük Camı ve Çerçevesi Sorgulama! Ücretsiz Gözlük Hakkı Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu gözlük camı ve çerçevesini ücretsiz olarak veriyor. Ücretsiz gözlük alırken alım süresi, şartları ve gözlük camı ve gözlük çerçevesi değiştirme süreleri hakkında detaylarda belli oldu.

SGK Ücretsiz Gözlük Camı ve Çerçevesi Sorgulama! Ücretsiz Gözlük Hakkı Sorgulama

Gözlük kullanan vatandaşların en büyük problemlerinden biri olan gözlük değiştirme işlemi SSK ve BAĞKUR tarafından karşılanıyor. SSK ve BAĞKUR gözlük değiştirme süresi 3 yıl olarak öngörülüyor. Yani üç yılda bir bedelsiz gözlük kullanma hakkınız var. Üç yıl içinde gözlüklerde meydana gelen problemler SSK tarafından karşılanmamaktadır. Sistem 3 yıl tarafından kendinden otomatik olarak hesaplanıyor.

3 Yıl Geçmeden Tekrar Gözlük Alınabilir mi?

Sistem üç yılda bir tekrarladığı için bedelsiz gözlük temini mümkün olmuyor. Ancak 0.5 diyoptrilik bozulma varsa gözlük alabilirsiniz. Öneğin doktor gözünüze 1 derece gözlük yazmış fakat göz bozukluğunuz artmış ise ücretsiz gözlük temin edebilirsiniz. Sistem 3 yıl sonra size bildirim göndererek uyarıda bulunacaktır.

Çerçeve Bilgileriniz

Yakın Çerçeve Bilgisi:Yakın gözlük çerçevesi alma hakkınız mevcuttur.

Uzak Çerçeve Bilgisi: Uzak gözlük çerçevesi alma hakkınız mevcuttur.

Uzak Cam Bilgileriniz

Sağ Cam Bilgisi: Uzak sağ cam alma hakkınız mevcuttur.

Sol Cam Bilgisi : Uzak sol cam alma hakkınız mevcuttur.

Yakın Cam Bilgileriniz

Sağ Cam Bilgisi: Yakın sağ cam alma hakkınız mevcuttur.

Sol Cam Bilgisi: Yakın sol cam alma hakkınız mevcuttur.

 

Ücretsiz Gözlük için Reçeteyi Nasıl Alabiliriz?

SGK ücretsiz gözlük almak için bir göz muayenesi geçirmeniz gerekmektedir. Doktorunuzun hazırladığı reçete ile 10 gün içinde ücretsiz şekilde gözlük temin edebilirsiniz. 10 gün geçtikten sonra tekrar reçete yazdırmak zorunda kalabilirsiniz.

Gözlük alırken SGK sadece gözlük camını karşılamaktadır. Kaliteli bir çerçeve istiyorsanız ücret ödemek zorundasınız. Reçetede yazılan gözlük camı ve basit çerçeve ücretsiz verilir.

SGK Gözlük Cam ve Çerçeve Fiyatı Nedir?

SGK yerli çerçeveler için 42 TL öderken, ithal çerçeveler ise 32 TL ödemektedir.

SGK Ücretsiz dinlendirici gözlük alabilir miyim?

Dinlendirici olarak isimlendirilen gözlüklerinde aslında bir numarası vardır. 0.25-0.5 aralığında olan dinlendirici gözlükler de eğer doktorunuz yazarsa yani reçete hazırlarsa ücretsiz alabilirsiniz.

Ücretsiz gözlük hakkı sorgulama

SGK bedava gözlük hakkı sorgulama ekranı e devletten görüntüleyebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-optik-cihaz-sorgula linkine tıklayarak ücretsiz gözlük, cam ve çerçeve hakkınızın olup olmadığını ve yenileme sürelerini sorgulayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 19:47

YORUM EKLE