İstanbul 28°
parçalı az bulutlu
17 Haziran 2019 Pazartesi 09:22
SGK yol parası, gündelik ve refakatçi ücreti alma şartları nelerdir, nasıl Alınır?
Takip Et:

Sosyal Güvenlik Kurumu, tedavi olunan hastanede, artık tedavi edilememeya da başka sebeplerden dolayı başka hastanelere sevk edilen hastalar için, yol parası, gündelik ücreti ve eğer yanında varsa refakatçi ücreti ödemesi yapmaktadır. SGK’dan bu ücretleri alabilmek için en önemli şart, kişinin yakınlarında bulunan bir devlet hastanesinde tedavi olmasıdır. Tedaviye o hastanede devam edilemeyeceği kararını veren hekim, başka bir hastaneye sevk ederse yol ücreti SGK tarafından ödenmektedir. Bunun için ikinci bir şart ise sigortalı olmaktır. Sevk eden hastane, hastanın yanında bir refaketçi bulunma zorunluluğu konusunda karar verirse, refakatçi için de yol parası ödemesi yapılmaktadır. Sigortalı kişi sevk edilme sonucu gittiği hastanede ayakta tedavi uygulama yolu ile tedavi görüyorsa, o günler için Sosyal Güvenlik Kurumu gündelik ücreti ödemesi almaktadır.

SGK Yol Parası Alabilmek İçin Gereken Şartlar

 • Bir kurumda sigortalı olarak çalışıyor olmak ya da sigorta primi ödüyor olmak, 
 • İkinci ya da üçüncü basamakta yer alan bir sağlık kurumunda tedavi görüyor olmak ve sevk edilenin hastanenin yine ikinci ya da üçüncü basamak bir sağlık kurumu olması.

Refakatçiler İçin Yol Ücreti

Tedavi olunan ikinci ya da üçüncü basamak hastanede tedaviye devam edilememesi üzerine yine ikinci ya da üçüncü basamak bir sağlık kurumuna sevk edilen kişiler için refakatçi yol ücreti ödemesi yapılmaktadır.

SGK Yol Ücreti Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

SGK’dan yol ücreti alacak hastalara kurum tarafından yol ücreti ödeniyor. Bu yol ücretleri, gidiş ve dönüş olacak şekilde, hastanın yol için harcadığı tutara göre verilir. SGK, sevk edilen kuruma en yakın olan diğer hastanenin mesafesi kadar ödeme yapmaktadır. Gereksiz bir şekilde daha uzak bir mesafedeki hastaneye yönlendirilen hastalar için yol ücretinin tamamı ödenmemektedir. SGK yol ücretinin tamamının ödendiği durumlar;

 • Organ ve doku nakli yapılması gereken durumlar için yapılması gereken sevklerde,
 • Üçüncü basamakta yer alan bütün sağlık kurumlarının yaptığı sevk işlemleri,
 • Meslek hastalığı sonucunda ilgili hastane tarafından yapılmış sevklerde yol ücreti kesinti olmadan ödenir.

SGK Yol Giderleri Nasıl Hesaplanıyor?

Bütün durumlara göre SGK tarafından yol ücreti hesaplaması şöyle yapılıyor:

 • Sigortalı olan kişi sevk edildiği kuruma toplu taşıma araçları ile gidiyorsa, toplu taşımada geçerli olan ücretler esas alınır.
 • Sigortalı olan kişi şahsi aracı ile gidip geliyorsa, yine otobüs, minibüs v.s ücreti ödenir.
 • Kullanılan taşıt için SGK’ya herhangi bir belge ibrazı yapılması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Uçak İle Yapılan Yolculuklar SGK tarafından Ödenir Mi?

SGK, uçakla yapılan sevk işlemleri için yol ücreti ödememektedir. SGK’nın belirlediği ‘mutat taşıt’ sınıfında uçak, taksi ve ambulans yer almamaktadır. SGK tarafından belirlenen araçlar dışında bir araçla gidilse de SGK mutat taşıt ücreti ödeyecektir. Mutat taşıt dışındaki araçlarla yapılan hastane ulaşımlarında, bazı durumlarda yol ücreti ödenir. Bu durumlar;

 • Sevk edilen hastanın sahip olduğu hastalığın, mutat taşıt kullanımına uygun olmadığı durumlarda ve bu durumun bir rapor aracılığıyla gösterildiği durumlarda,
 • Çok acilvir durumda doktor tarafından mutat taşıtlar dışında bir araç ile sevkinin yapılması gerektiği belirtilmişse SGK bu araçlar için yol ücreti ödemesi yapmaktadır.

SGK Gündelik Ücreti

İkinci ya da üçüncü basamak sağlık kurumu tarafından başka bir hastaneye sevk edilen hasta, ikamet ettiği adresten uzakta ise kalacak yer ihtiyacı doğar. Bu tarz durumlarda SGK tarafından hastaya gündelik ücreti ödemesi yapılır. Gündelik ücreti almak için şartlar ise şöyle:

 • sevki gerçekleştirilen hasta bazen yatılı, bazen de ayakta tedavi yöntemi ile tedavi görebilir. Ayakta tedavi yapılan günler için gündelik ücret SGK tarafından ödenir.
 • Ayakta tedavi yöntemi ile tedavi gören hastalar, sağlık raporu aldıysa, sağlık raporunun geçerli olduğu günler için gündelik ücret verilmemektedir.
 • Yatılı tedavi gören hastalar için gündelik ücret ödenmemektedir. Sadece gidiş ve dönüş olmak üzere yol ücretleri ödenecektir.
 • Sevk edilen sigortalının tedavi işlemleri aynı gün biterse gündelik ücret ödenmemektedir.
 • İlk hastaneden başka bir hastaneye sevk edilen hasta, ikinci hastaneden de başka bir hastaneye sevk edilirse o hastanedeki tedavi için de gündelik ücret alabilmektedir.

SGK yol parası, gündelik ücreti ve refaketçi ücretleri için alacaklı olan hastalar bu ücretlerini alabilmek için yakınlarındaki PTT şubesinden başvuru işlemlerini tamamlayarak ücretlerini alabilirler.

SGK Yol Parası Hesaplama

Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere göre hesaplanan SGK yol ücreti hesaplamaları şöyle yapılıyor:

 • 0-25 km arası olan mesafeler 0.4 ile,
 • 26-50 km arası olam mesafeler 0.5 ile,
 • 51-75 kilometre arası olan mesafeler 0.7 ile,
 • 76-100 kilometre arası olan mesafeler 0.8 ile çarpılarak hesaplanıyor.

Önek vermek gerekirse sigortalı hasta 100 kilometre mesafede bulunan bir hastaneye yönlendirme yapılırsa, 100*0.8= 80 Türk Lirası yol ücreti alacaktır.

Son Güncelleme: 18.06.2019 14:50
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bülent 2019-08-07 14:29:35

Ben onbeş senedir işyerine otobüsle gidip geldim ve busene işyerinden ayrıldım dava açmayı düşünüyorum sizce yol parasını toplu alabilirmiyim

Avatar
hlim turan 2019-12-27 16:19:23

tokat tan samsuna gidip geldim 50 tl verdiler bu nasi yol parasi bu parayi yol ucreti diye konusulmaz

Avatar
hlim turan 2019-12-27 16:19:42

tokat tan samsuna gidip geldim 50 tl verdiler bu nasi yol parasi bu parayi yol ucreti diye konusulmaz