SGK’dan bu haklar karşılıksız Ödeniyor! Haklarınızı kaçırmayın

SGK'dan bu haklar karşılıksız ödeniyor! Haklarınızı kaçırmayın... SGK'nın özel ödemeler planıyla karşılıksız ödeme haklarınızı alabiliyorsunuz.

SGK’dan bu haklar karşılıksız Ödeniyor! Haklarınızı kaçırmayın

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun başlattığı özel ödemeler planı devreye giriyor. Haberi olmayan vatandaşların bir süre sonra hakkı yanabiliyor. Bunlardan haberdar olmak ve gerekiyor.

YOLLUK

Sigortalıların yol ve günlük ödeme işlemleri bizzat kendisine ödenir. Bu hak anne, baba, eş ve çocuklara PTT yoluyla ödenebiliyor. Bu ödemelerin yapılabilmesi için kişilerin tıbbi ya da zorunlu olarak ikametleri dışında bir hastanede olmaları belirtiliyor. SGK’nın merkezlerinden başvuru yapılabiliyor ve 5 yıl aralığında bu para alınabiliyor.

CENAZE YARDIMI

Bu ödemenin yapılabilmesi için vefat eden kişi adına bir senelik sigorta primi yatırılması yeterli oluyor. Öldüğü tarihte kişinin sigortalı olmasına ihtiyaç olmadığı belirtiliyor. 716 liralık bu ödeme unutulmasına karşın 5 yıllık süre içinde alınabiliyor. Bu ödeme için SGK merkezlerine dilekçe ile başvurmak yeterli.

SÜT PARASI

SGK, hamile anneler için emzirme parası da denilen süt parası ödemesi de yapıyor. En az 120 günlük sigorta primi yatıran anne veya baba 176 liralık süt parası ödeneğinden yararlanabiliyor. Bu durumda da 5 yıl içinde başvurulduğu takdirde alınabiliyor.

DOĞUM İZNİ

Hamile kadınların doğumdan önce ve sonra olmak üzere 112 günlük izin hakları bulunuyor. Bu süre zarfındaki çalışma ücretlerini alabiliyorlar. Asgari ücret çerçevesinde değerlendirilerek verilen ücretler anne adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor.

ÇEYİZ İÇİN

Yetim olan kız çocuklarına bağlanan maaş, evlenme söz konusu olduğunda çeyiz ödemesine dönüşüyor. Bu ödenek 24 aylık maaş tutarında olurken evlilik sırasında toplu olarak kız çocuklarına ödeniyor.

2022 AYLIĞI

Sigortalı çalışmamış veya sigortası olmayan 65 yaşının üzerindeki vatandaşlara devlet 2022 adı verilen aylık bağlayabiliyor. Eğer 607 lira altında geliri varsa bu haktan yararlanabiliyor.

İŞ GÖREMEZLİK

Hastalanan ve o süre zarfında raporlu olan işçilere patronları ödeme yapmaz. SGK bu süre zarfında vatandaşı iş göremezlik maaşı verir. Ödenecek tutar bireyin aldığı son üç maaşa göre belirlenir.

MUHTAÇ ENGELLİYE

Yüzde 40 ve üzerinde engel raporu bulunan vatandaşlara Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla 818 TL’lik ödeme yapılıyor. Bu hizmetten yararlanabilmek için 607 liranın altında aylık kazanç şartı konuluyor.

HASTA BAKANA

Belirli bir hastalığı bulunan veya yaşlılıktan dolayı bakıma muhtaç halde olan vatandaşlara bakan aynı çatı altındaki insanlara 1305 liralık aylık bağlanıyor. Bu ödemeyi alabilmek için Aile Bakanlığı müdürlüklerine başvurmak yeterli.

EMEKLİ OLAMAYANA

Yaşı dolduran ama gerekli olan prim ödemesini tamamlayamayan vatandaşlar yaptıkları ödeme tutarlarını SGK’dan talep edebiliyorlar. Bu ödemeyi toplu alma imkanları da bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 15:42

YORUM EKLE

Popüler Haberler