Sigorta Başlatılması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Yeni İşe Başlayanlar İçin Gerekli Evraklar

İşe yeni başlayacak kişilere sigorta başlangıcı yapılabilmesi için bazı evrakların gerekli kuruma verilmesi gerekmektedir. Sigorta başlangıcı yapılacak olan kişinin, sigorta için gereken belgelerin neler olduğunu iyi bilmesi gerekiyor. Sigorta yapabilmek için gereken bu evraklar güncel ve doğru bir şekilde olmalıdır. Bu evraklar için E-devlet sistemi veya kurumların şubelerine gidebilirsiniz.

Sigorta Başlatılması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Yeni İşe Başlayanlar İçin Gerekli Evraklar

Sigorta yapmak için gereken evrakların özellikle yeni işe başlandığında toplanmalı ve iş yerine teslim edilmelidir. Bir işyerinde çalışmaya başlayacağınız zaman, işyeri sigorta başlangıcı yapabilmek için sizden bazı belgeleri talep eder. Sigorta başlatılması için gereken belgeler en güncel şekilde toplanmalı ve işyerine verilmelidir. Bu belgelerin kısa bir sürede toplanması gerektiği için, bu belgelere nereden ulaşılacağının iyi bilinmesi gerekiyor. Sigorta için gereken belgeleri şunlardır:

-Sağlık raporu

-İkametgâh belgesi

-Adli sicil kaydı

-Mezuniyet belgesi ya da diploma fotokopisi

-Aile bildirimi formu

-2 adet vesikalık fotoğraf

-İlgili iş yeri tarafından verilen ve doldurulması gerekli olan formlar.

Sigorta başlatılabilmesi için sağlık raporu nereden alınır?

İşe girişlerde sigorta başlangıcı yapılabilmesi için bazı başlıca evraklar gereklidir. Bu belgeler arasında sağlık raporu, yapılacak olan işin durumuna göre alınması gerekli belgelerden bir tanesidir. Kanunda da belirtilen bu esaslarda, tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta olan işyerlerinde işe girecek kişilerin işe uygun olup olmadığı olmadığını belirten bir sağlık raporu gerekir. 6331 sayılı kanunda belirtilen sağlık raporunun alınması hem işyeri için hem de işyeri için oldukça önemlidir. İş için alınacak sağlık raporunun;

-İşe girişlerde,

-İş değişikliği yapıldığında,

-İş kazası, meslek hastalığı veya sağlık sebebiyle ile işten uzaklaşılması gereken hallerde,

-İşin devam ettiği sürede, işçinin yaptığı işin niteliği ve işyerinin tehlike sınıfına göre bakanlık tarafından belirtilen aralıklarda alınması gerekir.

Sigorta başlatılması için gereken sağlık raporları özel hastanelerden alınamamaktadır. Alınacak sağlık raporunu verecek olan hekimlerin OSGB işyeri hekimi olması gerekmektedir. Doktor tarafından yapılan değerlendirmelerle kişinin işe uygun olup olmadığı belirlenir. Bu değerlendirmenin tamamlanmasının ardından sağlık raporu verilir.

Sigorta için sağlık raporu ücreti tek hekimden alındığında şu şekildedir:

-Sağlık Bakanlığı’nın verdiği sağlık raporu 50 TL’dir.

-Üniversite hastanelerinden alınacak olan sağlık raporları 75 TL olarak belirlenmiştir.

-Sağlık Kurulu tarafından rapor verilmesi gerekiyorsa, Sağlık Bakanlığı fiyatı 200 TL’dir. Üniversite hastanelerinden alındığı taktirde bu ücret 300 TL olur.

-İşyerine bağlı olan hekimlerin vereceği sağlık raporu ücretsizdir.

Sigorta için ikametgah belgesi nasıl ve nereden alınır?

İkametgah belgesi Türkiye’de yaşayan kişilerin resmi adreslerini belirten bir belgedir. Bazı başvurularda, işe girişlerde gibi işlemlerde ikametgahın yer aldığı belge istenmektedir. İkametgah belgesi alabilmek için iki yol bulunmaktadır. Bu yollar şu şekildedir:

-Nüfus müdürlüklerinden ikametgah belgesi alınabilmektedir. Nüfus cüzdanı ile müdürlüğe giderek ikametgah belgesi talep edebilirsiniz.

- E-devlet yoluyla da bu belgeyi almak mümkündür. https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir. Giriş işlemlerinin tamamlanmasının ardından, ikametgah belgeniz için bir takvim günü içerisinde en fazla bir belge oluşturabilirsiniz. İlgili belgede uyarıların bulunduğu kısmı iyice okumanız gerekmektedir.  

-Altta yer alan “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” seçeneğini seçerek “Devam Et” butonuna basın.

-Ardından belgeyi kimin alacağını seçmeniz gerekiyor. Bu seçimi de gerçekleştirdikten sonra devam ete basmalısınız.

-Bu işlemin ardından kimlik bilgilerinizin yer aldığı bir ekranla karşılaşacaksınız. Kimlik bilgilerinin altında belgenin neden verileceğine dair seçeneğin işaretlenmesi gerekmektedir.

-Kuruma ibraz, kurum talebi veya kişi talebi seçeneklerinden bir tanesini seçerek, sayfanın altında bulunan Sorgula butonuna tıklayın.

-Ardından ikametgah belgeniz hazırlanacaktır. Yazdır seçeneğini de seçerek, belgeyi yazıcı yoluyla yazdırabilirsiniz.

Adli sicil kaydı nasıl alınır?

Bu belge Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının suçlarını devlet tarafından kaydeden bir belgedir. Önceden sadece Adliyelerden alınan bu belge, günümüzde E-devlet üzerinden alınabilmektedir. Adli sicil kayıtlarının E-devlet’ten alınabilmesi için uygulanması gereken adımlar şu şekildedir:

-https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi adresine giriş yapılması gerekiyor.

-Açılan ekranda kimlik doğrulama işlemlerinin yapılması gerekir.

-Kimlik bilgilerinizin yer aldığı metni okuduktan sonra ”Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” seçeneğinin yanında yer alan “Devam Et” butonuna tıklamalısınız.

-Belgenin ne amaçla alındığının belirtilmesinin ardından sorgula seçeneğine tıklayarak devam edin.

-Bu işlemlerden sonra adli sicil kaydınız oluşturulacaktır. Yazdır seçeneğini seçerek bu belgeyi çıktı olarak alabilirsiniz.

Sigorta başlangıcı için diploma verilmesi gerekir mi?

Sigorta yapılabilmesi için diploma gerekmektedir. Ancak bir kişiye sigorta yapılması için diploma belgesi zorunlu değildir. Diploma belgesini alabilmek için E-devlet seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bunun için:

-Açık öğretim lisesi diplomanız varsa  https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-mezuniyet-belgesi-sorgulama adresine giriş yapmalısınız.

-Üniversite mezunu iseniz, https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-mezun-belgesi-sorgulama adresine giriş yapmalısınız.

-Liseden mezun olmuşsanız,  https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-lise-mezuniyet-belgesi-sorgulama adresine girmelisiniz.

-MEB Açık öğretim orta okulu mezuniyet belgesi için, https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-ortaokulu-tamamlama-belgesi-sorgulama adresine giriş yapmalısınız.

Aile bildirimi formu nedir, ne işe yarar?

İşe girişlerde kişinin asgari geçim indirimi diğer adıyla AGİ başvurusu için ve kişinin aile ve çocuk yardımları alabilmesi için aile bildirimi formu gereklidir. Aile bildiri formunu intenet üzerinden alabilirsiniz. Bu formda işe girecek olan kişinin evlilik durumu, evli ise eşinin çalışma durumu, çocukların durumu gibi bilgilerin doldurulması gerekir. Bu formun tamamlanması ile birlikte asgari geçim indiriminden yararlanılabilir.

Sigorta için gereken vesikalık fotoğrafların özellikleri nasıl olmalıdır?

Vesikalık fotoğraflarda sigorta başlangıcı yapabilmek için gereken evraklardandır. Bu fotoğrafların güncel olması gerekir. Yani son 6 ay içerisinde çekilmiş güncel bir fotoğraf olmalıdır. Arka fonun beyaz olması da önemli bir gerekliliktir. Ayrıca sigorta için verilecek evrakların hepsinin güncel olması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 12:34

YORUM EKLE

Popüler Haberler