25 Nisan 2020 Cumartesi 21:49
Sokağa çıkma yasağında hastaneye gideceğim yasak mı? 65-20 yaş zorunlu hal izin belgesi nereden nasıl alınır?
Takip Et:

Çin’de başlayarak sınırları aşan ve ülke ülke her yere buluşan Koronavirüs salgını Türkiye’de de etkisini artırmaya devam ediyor. Yeni tip Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında bazı yaş gruplarında olanlara sokağa çıkma yasağı geldi. 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı olanlara sokağa çıkma yasağı geldi. Sokağa çıkması yasak olan vatandaşlar acil durumlarda hastanelere gidip gidemeyeceklerini araştırmaya başladı.

65 yaş üzeri ve 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağının gelmesinin ardından 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 2 gün sokağa çıkma yasağı getirildi. Sokağa çıkma yasağının getirilmesinden sonra acil durumlarda ne yapılacağı araştırma konusu oldu.

Sokağa Çıkma Yasağının İstisnaları Nelerdir?

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge de kimlerin sokağa çıkabileceği ifade edilmiştir. Bu genelgede yer alan bilgiler şu şekilde:

Unlu mamuller ve ekmek fırınları,

Sağlık kurumları ve eczaneler (sağlık çalışanları da işlerine gidebilecek)

Tıbbi malzeme üreten iş yerleri (maske dahil)

Zorunlu kamu kuruluşları hizmetleri

Valiliklerin belirleyeceği veteriner klinikleri ve benzin istasyonları,

Elektrik, doğal gaz gibi büyük enerji üretim tesisleri için istisna görülmüştür.

Hastaneye Gitmek Yasak mı?

Türkiye’de Koronavirüs salgını devam ederken binlerce kişi hastanede tedavi görüyor. Koronavirüs hastalarının yanı sıra tedaviye ihtiyacı olan diğer vatandaşlarında tedavileri devam etmektedir. Yalnızca tedavisi acil görülen kişiler hastanede kalmaktadır. Acil olmayan ameliyatlar dahil ertelenmiştir.

Hastaların hastaneye gitmeden önce randevu sistemlerinden araştırma yaparak doktorlarının görev başında olup olmadığını öğrenmeleri ve eğer doktor mevcut ise gerekli sterilizasyon tedbirleri kapsamında tedavilerini olmaları uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

65 Yaş Üstü Vatandaşlar Hastaneye Gidebilecek Mi?


İçişleri Bakanlığının sokağa çıkma yasağı ile yayınladığı genelgede 65 yaş ve üzeri olan kişilerin hastaneye gidip gelmeleri konusunda bir detay yer almamaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede şu ifadeler kullanılmaktadır:

“İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınacaktır. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilecektir.”

Yani hastaneye gidecek olan vatandaşlar önceden 112’yi arayıp söylemeleri gerekmektedir. Bunun dışında sokağa çıkan kişilere para cezası kesilecektir.

65 yaş üstü kronik rahatsızlığı olanlar, izin belgeleri için 112’yi arayıp kayıt oluşturmaktadırlar. 112 tarafından oluşturulan bu kayıt, Valiliklerce onaylanıyor ve hasta tedaviye gidebiliyor. 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı bulunmayanlar ile 20 yaş altı hastalar tedavileri için E-devlet üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. 

65 yaş ve üstü seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Bilindiği üzere şehirlerarası yolculuklar kısıtlanmış ve yalnızca seyahat izin belgesi olanların yola çıkmasına izin verilmiştir. Seyahat izin belgesi başvuru e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

Seyahat izin belgesi başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?yeni=basvuru adresine giriş yapılmalıdır. Burada YENİ BAŞVURU linkine tıklayın.

Başvuru Türü: Seyahat İzin İşlemleri,

Belge Türü: Özel Araç / Otobüs

Alt Başvuru Birimi: Bağlı bulunduğunuz valilik

Bu bilgiler ve dahası eksiksiz doldurulduktan sonra tamamla tuşuna basarak başvuru yapılacaktır.

20 Yaş Altı Kişilerin İzin Belgesi Almaları Gerekiyor mu?

65 yaş üzerine sokağa çıkma yasağı geldiği gibi 20 yaş altı olan kişilere de sokağa çıkma yasağı getirildi. 20 yaş ve altı olan kişilerin hastane ve benzeri acil ihtiyaçları için evlerinden çıkmaları gerektiğinde E-devlet üzerinden başvuru yaparak seyahat izin belgeleri almaları gerekiyor. Başvuru yapıldıktan sonra Valilik tarafından onaylanıyorsa bu belge ile seyahat edilebiliyor.

Hasta Ziyareti İçin İzin Alınabilir mi?

Hastanelerin ziyaret saatleri Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Sokağa çıkması yasak olan bir kişinin hasta ziyaretine gitmek için izin belgesinin bulunması gerekiyor. Ancak her hastanın görüşüne izin verilmemektedir. Bazı hastaneler ise hiç ziyaretçi almamaktadır.


Son Güncelleme: 25.04.2020 21:49
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.