24 Nisan 2020 Cuma 09:20
Sosyal yardımlaşma kira yardımı için istenen evraklar
Takip Et:

Dünya’da ve ülkemizde etkisini gösteren koronavirüs salgını insan sağlığını tehdit ederken yanında ekonomik tehlikeleri de beraberinde getirdi.  İhtiyaç sahibi ailelere yapılan pek çok yardımda kira yardımı da yer almaktadır. İhtiyaç sahibi şartlarını taşıyan pek çok aileye kira ödeme de yardım sağlanmaktadır. Koronavirüs süreci etkisiyle birlikte kira yardımı konusu vatandaş tarafından daha da merak edilip ev sahibi ve kiracıların merakını artırmıştır.

Koronavirüs etkisini en aza indirmek için alınan önlemlerin başında pek çok işletmenin kepenklerini indirmesi yer alıyor. İndirilen kepenkler sonrası işveren ve işçi büyük bir ekonomik sıkıntıya girdi. Yaşanılan sıkıntılar sonrası devlet vatandaşa yardımcı olacak yeni çözüm ve yardımlar sağlamak için kolları sıvadı. En merak edilen konulardan biri olan kira yardımı önemini artırdı.

Sosyal yardımlaşma kira yardımı nasıl alınır?

Yapılan pek çok yardım gibi kira yardımı da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılmaktadır. İlk olarak belirtilecek nokta şudur ki direkt kira yardımı adlı bir yardım bulunmuyor. Ancak geçtiğimiz zamanlarda ilki yapılan temel ihtiyacın karşılanması paketi uygulamaya geçirildi. Temel ihtiyacın karşılanması için ikincisi ve üçüncüsü planlanan paket bin 1000 TL olarak ihtiyaç sahibi vatandaşa ödeniyor.

Dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen yarımların içinde kira destek ödemesi de bulunmaktadır. Kalacak yeri olmayan ihtiyaç sahiplerine kalacak yer yer bulunurken kiralar içinde aylık ihtiyaçlarını ödemeleri için aylık ödemeler sunulmaktadır.  Devlet bu yardımları iki yol aracılığıyla vatandaşa sunmaktadır.

Bu iki kurumdan ilki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, diğeri ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’dır.


Bu iki kuruma yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması sonucu ihtiyaç sahipleri kira yardımı alabilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira yardımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının aldığı yardım kararına göre kira yardım desteği kentsel dönüşüm içerisinde bulunan evlere yapılabilmektedir. Bakanlığın belirttiği evlere göre kiracı ve mülkün sahibi bu yardımdan faydalanabiliyor. Kentsel dönüşüm amaçlı verilen kira yardım ödemeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödeniyor. Evini kentsel dönüşüme vermek isteyen ev sahibi gerekli başvuruyu yapıyor ve değerlendirilmeye başlanıyorlar. Değerlendirmenin olumlu sonuç çıkması sonucunda kira yardım desteğini almaya başlıyorlar. Kentsel dönüşüme verilen evde aranılan şartın biri de yıkılma şartıdır. Yıkılma kararı çıkan eve Bakanlık 595 TL ve 960 TL aralığında kira desteği sağlamaktadır. Yıkım kararı bulunan evde yaşayan kişiye yapılacak olan kira yardımı kiracıya da ev sahibine de yapılacaktır. Kendi rızalarıyla konutlarını kentsel dönüşüme verecek olan mülk sahipleri dilekçeyle başvurularını yapmalıdır. Devlet 18 ay kira destek yardımını yapıyor ve bazı gere duyulan durumlarda Bakanlık vasıtasıyla 3 yıla da çıkartılıyor.

Kentsel dönüşüm için verilen mülklerin kira yardım başvuruları tahliye edilen konutların tahliye tarihinden itibaren en geç 12 ay içerisinde başvurularını yapmaları gerekir. İstanbul, İzmit ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri için başvurular Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine yapılmalıdır. Bu iller dışında kalan diğer iller Çevre Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurularını yapmalıdır. Kira yardım başvurusu için istenilen evrak ve belgeler kiracı ve ev sahibinde farklılıklar göstermektedir

Kiracıdan istenen evraklar;

 • Başvuru formu
 • T.C kimlik belgesi
 • Nüfus kayıt belgesi
 • Yeni adrese yönelik nüfus kayıt belgesi
 • Kamu bankasına ait hesap cüzdan fotokopisi
 • Riskli yapı belirtme yazısı

Başvuruda mülk sahibinden istenen evraklar

 • Başvuru formu
 • T.C kimlik belgesi
 • Mülkün tapusu ve fotokopisi
 • Nüfus kayıt belgesi
 • Kamu bankalarına ait hesap cüzdan fotokopisi

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kira yardımı

Koronavirüsü önlemeye yönelik yapılan önlemlerden biri olan işyerlerinin kapanması sonucunda ekonomik açıdan büyük sıkıntı yaşayanların başında koşulsuz işveren ve işçi yer alıyor. Vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılayabilsin diye üç faz halinde ihtiyaç sahiplerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklaması ile yardımda bulunulacak. Böylece vatandaş temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Ancak vatandaşın beklentisi doğrudan kira yardımı olarak geçen bir yardımdan bulunulması yönünde. Konuyla ilgili bir açıklama bulunmamaktadır.

Dar gelirli ihtiyaç sahiplerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kira yardımları yapılmaktadır. Gerekli şartları barındıran vatandaşlar, başvurularının değerlendirilmesi sonucunda kira yardım desteği alabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kira yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar başvurularını kaymakamlıklara yapacaklardır. Kira yardımı dışından diğer devlet yardımlarından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahipleri yardıma muhtaç vatandaşça başvuruda bulunmalıdırlar. Bir ailede kira yardım başvurusunu aile büyüğü yapması gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları başvurusu için gerekli belgeler

 • T.C kimlik belgesi fotokopisi
 • Yerleşim yeri belgesi
 • Gelir belgesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi

Yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar yukarıda belirtilen belgeleriyle başvurularını gerçekleştireceklerdir. Başvuru belgelerine ek olarak kira yardımı istediklerine dair bir dilekçe yazmaları gerekir. Heyet tarafından gerekli incelemeler yapılır ve rapor yazılır. Rapor sonucuna bağlı olarak ilden ile değişen en düşüğü 595’ten en yükseği 960’a varan kira yardım ödemeleri sağlanmaktadır.

Hangi Kurum ve Kuruluşlar Kira Yardımı Yapar

Dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlara sağlanan pek çok diğer yardım yapıldığı gibi kira yardımında da bulunan kurum ve kuruluşlar mevcuttur. İhtiyaç sahibi vatandaşa yardım eli uzatan bu kurum ve kuruluşlar sıralanmıştır.

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV)
 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Sivil Toplum Kuruluşları (STK)
 • Özel Vakıf ve Denekler
 • Gönüllü Kuruluşlar
 • Gönüllü Şahıslar

Son Güncelleme: 24.04.2020 09:20
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.