Sosyal Yardımlaşma Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2019 Kira Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Devlet tarafından ihtiyacı olan ailelere sosyal yardımlar sağlanmaktadır. Kira yardımları da devlet tarafından barınma ihtiyacını karşılayamayan ailelere verilmektedir. Sosyal yardımlaşma 2019 kira yardımı nasıl alınır? Kira yardımı olmak isteyen kişilerin gerekli belgeleri hazırlamaları ve kira yardımı şartlarını taşıyor olmaları gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2019 Kira Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Dar Gelirliye Kira Yardımı

Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlet ilkesi ile hareket ettiği için bakanlıklar ile dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelere çeşitli destekler sağlamaktadır. Bu destekler genellikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından uygulanmaktadır. Gıda, yakacak, barınma, çocukların eğitiminin sağlanması gibi yardımlar bazen yardımlar bazen de nakdi olarak yapılmaktadır. Bu yardımların yanında sağlanan bir yardımda kira yardımlarıdır.

Barınma insanların temel ihtiyaçlarından bir tanesidir. Ancak ekonomik durumu iyi olmayan aileler kiralarını ödemekte zorlanmaktadırlar. Bu ailelere yardım amacıyla devlet tarafından, evsiz kişilerin barınma ihtiyacına cevap verebilmek için barınma yardımı, kiralarını ödeyemeyen ailelere ise belirlenen miktarlarda kira yardımı yapılmaktadır.

Kira desteğinden yararlanabilmek için, yardım talep eden kişilerin bizzat kendilerinin başvuru yapması gerekmektedir. Gerekli şartların sağlanması sayesinde ve gerekli belgelerin toplanması ile birlikte başvurular yapılabilir. Barınma ihtiyacını karşılayamayan aileler yerel yönetimler veya vakıfların desteğiyle konutlara yerleştiriliyor veya kira giderleri karşılanıyor. Kira ücretleri illere göre farklılık göstermektedir.

Ayrıca kira yardımları sadece dar gelirli vatandaşlara yapılamamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli bulunan konutların tahliye edilmesi ve kentsel dönüşümün başlaması amacıyla mağdur olan kişilere kira yardımı sağlanmaktadır.

Kira Yardımı Veren Kurum ve Kuruluşlar

Ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin kiralarının karşılanması amacıyla bazı kurum ve kuruluşlar tarafından kira yardımları yapılmaktadır. Bunlar;

-Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan müdürlükler,

-Kaymakamlıklar kapsamında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,

-Belediyeler,

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,

-Sivil Toplum kuruluşları,

-Özel vakıflar ve denekler,

-Gönüllü kuruluşlar veya şahıslar tarafından kira yardımları yapılmaktadır.

Belediyelerden Kira Yardımı

Devlet destekli olarak pek çok kurum ve kuruluş tarafından kira yardımları yapılmaktadır. Kira yardımları bazı illerde 595 TL, bazı illerde ise 960 TL olarak belirlenmiştir. Kira yardımları yapan kurumlar arasında belediyelerde vardır. Belediyelere ait Sosyal Yardım birimlerine müracaat edildikten sonra, belediye personelleri tarafından incelemeler yapılmaktadır. Durumları kira yardımı almaya uygun olan kişilerin başvurusu kabul edilecektir.

Belediyelerin yaptıkları yardımlar sadece kira yardımı ile sınırlı değildir. Bu yardımları alabilmek için ekonomik durumunuzun kötü olması gerekir. Özellikle Ramazan aylarında gıda yardımı, eğitim masrafları gibi yardımlar sağlanmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından Yapılan Kira Yardımları

Kira yardımı sağlayan kurumlardan bir tanesi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır. Bakanlık tarafından riskli bulunan yapıların yıkılma kararı alınır ve ailelere kira yardımı yapılır. Deprem riski taşıyan veya eskimiş binaların yıkılmasında, binalarda yaşayan kişilerin tahliye işlemleri yapılır. Binalarından tahliye edilen vatandaşların mağduriyet yaşamaması amacıyla kira yardımları sağlanır. Kira yardımları tutarları 595 TL ile 960 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Kira yardımları bazı illerde yapılmıştır. Bu iller:

595 TL Kira Yardımı: Tunceli, Nevşehir, Bayburt, Hakkari, Karaman, Gümüşhane, Kırıkkale, Erzincan, Bartın, Çankırı, Ardahan, Bolu, Iğdır, Bingöl, Yalova, Karabük, Kilis, Artvin illerinde 595 TL kira yardımı yapılmıştır.

660 TL Kira Yardımı: 1 defalık kiracılara 660 TL ödeme yapıldı. Ancak daha sonraki gelişmeler neticesinde kira yardımlarında artışlar yaşandı. Malatya, Kayseri, Manisa, Hatay, Kahramanmaraş, Kocaeli, Gaziantep, Muğla, Aydın, Şanlıurfa, Eskişehir, Balıkesir, Van, Trabzon, Erzurum, Samsun, Denizli ve Sakarya’da kira yardımları yapıldı.

675 TL Kira Yardımı: Düzce, Amasya, Rize, Bitlis, Edine, Osmaniye, Şınak, Kırıkkale, Aksaray, Giresun, Isparta, Yozgat, Niğde, Kastamonu, Siirt, Muş, Uşak ve Kars illerinde kira destekleri verildi.

755 TL Kira Yardımı: Ordu, Kütahya, Çanakkale, Sivas, Adıyaman, Afyon, Batman, Ağrı, Çorum, Zonguldak, Elazığ, Tokat gibi illerde kira yardımları 755 TL olarak yapıldı. Bunun yanı sıra Adana, Antalya, Bursa ve Konya gibi illerde de kiracılara bir defalık 810 TL kira yardımı yapıldı.

Kira Yardımı Başvurusu

Yardıma muhtaç ailelere kira yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılmaktadır. Gereken koşulları bulunduran kişiler, yerinde incelemeler sonucunda kira yardımı parası alabilirler. Başvuru işlemleri Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin bizzat kendilerinin başvuru yapması gerekir. Ancak belediyeler tarafından bu kişilerin tespiti ile şahısların başvurması gibi koşulların aranmaksızın da yardım yapılması mümkündür. Kira yardımı alabilmek için aile büyüğünün başvuru yapması gerekmektedir.

Başvuru için gereken belgeler:

-T.C kimlik fotokopisi,

-İkametgah belgesi,

-Gelir belgesi,

-Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı,

Bu evrakları hazırlayarak SYDV’lere giderek başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca kira yardımı almak istediğinize dair dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Başvuru sırasında aile fertleri ile alakalı bazı sorular sorulmaktadır. Yapılan incelemelerde ailelerin durumu değerlendirilir. İncelemelerin tamamlanmasının ardından ilgili heyet tarafından rapor hazırlanır.

Bu heyet son kararı vermekle görevlidir. Kira yardımı yapılan kişi sayısı ise bütçeye göre farklılık göstermektedir. Raporun hazırlanmasının ardından aileler kira yardımı almaya hak kazanırsa, illere göre belirlenen kira yardımlarını alabilirler.

Kira Yardımı İçin Gereken Şartlar

Rapor hazırlayan heyet tarafından incelemelerde bazı kriterler hesaba alınmaktadır. Şartların oluşması durumunda ailelere kira yardımları yapılmaktadır. Kira yardımı için gereken şartlar aşağıdaki gibidir.

-Başvuru yapan kişinin kendisine ait herhangi bir mal varlığının bulunmaması gerekir.

-Kira yardımından faydalanmak isteyen kişinin sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekmektedir.

-SGK kapsamında verilen emekli maaşı, dul veya yetim maaşlarından almıyor olmak gerekir.

-Yapılacak olan gelir incelemesinde yoksulluk sınırı altında olmak gerekir.

-İşsizlik maaşınız alınmıyor olması da gerekmektedir.

Kira Yardımı Sorgulama

Gerekli evraklar ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılan başvuruların ardından, başvurular heyetler tarafından değerlendirilmektedir. Kira sorgulama işlemleri E-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yapılan başvurun onaylanıp onaylanmadığını https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresi üzerinden yapabilirsiniz.

Fakirlik Kağıdı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan faydalanabilmek ve başvuru yapabilmek için fakirlik kağıdına sahip olmak gerekir. Fakirlik kağıdını bağlı olduğunuz muhtarlıklardan alabilirsiniz. Yoksulluk belgesi verme hakkı muhtarlara verilmiştir.

Muhtarlar tarafından verilen belgeler için vatandaşlarımızın para ödemesi gerekmektedir. Bu uygulamalar tamamıyla yasaldır. Ancak fakirlik kağıdı alınırken hiçbir ücret talep edilmeyecektir.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 15:46

YORUM EKLE
YORUMLAR
Neriman şahinsoy
Neriman şahinsoy - 2 hafta Önce

3 cocugum var 600 tl kira veriyorum eşim den ayrıldım cok zor durumdayım kiramı vermekte zorlanıyorum 2 cocugum okula gidiyo onların itiyaclarını karşılamakta zorluk cekiyorum lütfen bana el uzatılmasını istiyorum kücük olum sürekli hasta oluyo pafa hastalıgı cıktı ve bunun ileşme çözümü yok kordozon iynesı vuruluyo her ay ve ateşi 40 kı geçiyo ne olur bana yardım edin sizlere yalvarıyorum

Ayşe
Ayşe - 3 hafta Önce

Kira yardımı istiyorum

Popüler Haberler