24 Mayıs 2019 Cuma 12:35
SSK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? GSS Borç Sorgulama TC Kimlik No İle

Vatandaşlar intenet üzerinden SSK ve GSS borç sorgulama konusunda araştırmalar yapıyor. Son yıllarda üzerinden en çok durulan konuların başında olan SSK ve GSS borç sorgulama işlemleri konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar, araştırmalarını büyük bir titizlikle sürdürüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu primlerini yatıran her vatandaş devletin çeşitli kurumlarındaki sağlık hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli faydalanabiliyorlar. Sorgulama işlemlerini artık intenet üzerinden de yapabiliyorsunuz. Devletimiz e-devlet sistemini kurarak dijital platformlar üzerinden vatandaşımıza hizmet vermektedir. SSK borç sorgulama işlemi nereden yapılır, nasıl yapılır, bütün detaylarıyla haberimizde hazırladık.

Genel Sağlık Sigortası

Gene Sağlık Sigortası son dönemlerde intenet üzerinden araştırması yapılan en önemli konuların başında gelmektedir. Bu konularla ilgili hizmetlerin dijital platformlara taşınmasıyla birlikte vatandaşlarımızın daha detaylı bilgiler edinmesi gerekiyor. Bu alan ile ilgili bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımız intenet üzerinden araştırmalar yapmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası hakkında bilgi verecek olursak, bu sigorta vatandaşların sağlığının korunması ve sağlık harcamalarına finansman bulabilmek için hizmet vermektedir. Kısa adıyla GSS olarak bilinen bu sigorta, 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girerek her vatandaş için zorunlu hale gelmiştir.

Genel Sağlık Sigortası Primi

2012 yılından itibaren ülkemizde zorunlu hale gelen Genel Sağlık Sigortası’nın primleri her vatandaş tarafından ödenmek zorundadır. Bu sigorta kapsamında yer alan kişiler arasında sigortalı çalışanlar, kendi işinin başında çalışanlar, devlet memuru olarak görev yapanlar, isteğe bağlı sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayan vatandaşlar, kurumdan aylık ve gelir alanlar, 65 yaş, şeref aylığı alan vatandaşlar, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alan vatandaşların hepsi Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır. Bu sigortanın primlerini hemen hemen herkes belli bir yaşa gelene kadar ödemek zorundadır.

GSS Prim Borcu

Genel Sağlık Sigortası prim borcu, daha önce ödemediğiniz primlerin sonradan ortaya çıkması sonucu oluşur. Bu sistemden hala haberi olmayan vatandaşlar vardır. Haberi olsa da ödeme yapmayan vatandaşların borcu birikmektedir. Bu borç ilerleyen dönemlerde karşısına çıkmaktadır.

GSS Prim Borcu Nedir?

 Türkiye sınırları içerisinde yaşayan her vatandaşın sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmesi için bu sigortanın primlerini ödemek zorundadır. Vatandaşların karşılaştığı sağlık sorunlarında çok büyük harcama ve masraflar ile karşılaşılmasını önlemek adına tüm vatandaşlar bu sisteme dahil edilerek sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak karşılanması sağlanmaktadır. Dolayısıyla Genel Sağlık Sigortası’na düzenli olarak prim ödeyen vatandaşlar, ülkemizdeki sağlık kuruluşlarından herhangi bir hastalık durumunda tedavi aldıklarında oluşan masraflar sigorta tarafından ödenmektedir.

Sigortalı bir işte çalışmaya ya da prim borçlarını ödemeyen birisi bir şekilde bu borcu ödemelidir. Genel Sağlık Sigortası primleri, sigortalı çalışan vatandaşların işverenleri tarafından düzenli olarak ödenirken, sigortalı bir işte çalışmayan veya isteğe bağlı sigortalı olan vatandaşların da kendilerinin bizzat ödemesi gereken primler olarak kabul edilmektedir.

GSS Borç Sorgulama

Günümüzde intenet sistemlerinin gelişmesiyle birçok işlemi evinizden oturduğunuz yerden yapabilmektesiniz. Devletimiz artık teknolojiyle işleri çözmektedir. Bunun akabinde de vatandaşlar, herhangi bir resmi kurum ile ilgili bir işlemleri olduklarında, kurumun şubesine gitmek yerine pek çok işlemi intenet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası borcunuzu intenet üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Çağa ayak uyduran devletimiz işlemlerimizi intenet üzerinden yapabilmemiz için e-devlet sistemini kurmuştur. Bu sistem üzerinden kolaylıkla borç sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

GSS Borç Sorgulama TC Kimlik No İle

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sitesi üzerinden TC kimlik numaranız ile GSS borcunuzu sorgulamak mümkündür. Bu sistemin yürürlükten kaldırılmasının ardından GSS borcu sorgulama işlemleri tamamen e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir hale getirilmiştir. Dolayısıyla intenet platformundan yararlanarak online bir şekilde GSS prim borçlarının son halini görüntülemek isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak bu işlemi yerine getirebilirler.

GSS Borç Sorgulama E-Devlet

 Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ya da şubelerine gitmeden intenet üzerinden GSS borcunuzu sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yaparak borcunuzu sorgulayın. Bu bilgiler eşliğinde sisteme giriş yaptıktan sonra ana ekranda yer alan e-Hizmetler menüsü altından Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçebilirler. Kurumun elektronik hizmetleri arasında yer alan “Genel Sağlık Sigortası Borç Durum Sorgulama” başlığını seçerek mevcut durumda sistemde gözüken borçlarını kolaylıkla görüntüleyebilirler.

GSS Borç Sorgulama Ziraat Bankası

Ziraat Bankası size GSS borcu sorgulama ve ödeme hizmeti vermektedir. Ancak bunun için Ziraat Bankası müşterisi olmak zorundasınız. Bankanın resmi web adresinde Bireysel İşlemler paneline girerek SSK ödemeleri yazan kısımdan hem borcunuzu öğrenebilir hem de ödemenizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Borç Ödeme

GSS borcunuzu artık hem intenet üzerinden hem de bankalardan öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde bu platformlardan borcunuzu ödemeniz de mümkündür. Bankalar üzerinden devletin resmi bankaları olan T.C. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank gibi bankalardan ödeme yapmanız mümkündür.

Son Güncelleme: 24.05.2019 12:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.