Stajyer öğrenci ücretleri 2019 yılında ne kadar olacak?

Şirketlerde çalışan lise ve üniversite öğrencilerine stajyer denmektedir. Bu şirketlerde staj yapan öğrencilerin aylık stajyer ücretleri belli oldu. 2019 stajyer öğrencilerin ücreti ne kadar? Staj yapan öğrenciler ne kadar maaş alır? İşte detaylar…

Stajyer öğrenci ücretleri 2019 yılında ne kadar olacak?

STAJYER ÖĞRENCİLERE SİGORTA ZORUNLULUĞU GELDİ

Staj yapan öğrenciler maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyor. Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karara göre staj yapan her öğrenciye sigorta yapma zorunluluğu geldi. Bu karara göre her şirket bünyesinde çalıştırdığı öğrenciye sigorta yapmak zorunda olacak. Ayrıca staj yapan bir öğrencinin aylık maaşı da 548 TL olarak belirlendi.

STAJYERLERE MAAŞ ÖDEME ZORUNLULUĞU

Ülkemizdeki genç nüfus oranı oldukça fazladır. Avrupa ortalamasının üzerinde bir genç nüfusa sahip olan ülkemiz dünya genelinde de en fazla genç nüfus barındıran ülkelerin başında gelmektedir. Ülkemizde toplamda 13 milyon genç yaşamaktadır. Bu oran 20 Avrupa ülkesinden daha fazla. Bu gençlerin çoğu öğrencidir. Öğrenci olanlar da staj yapmak için çeşitli şirketlere başvurmaktadır. Stajyerler için son yıllarda ülkemizde önemli kanunlar çıkarılmıştır. Bu kanunlardan biri de stajyer öğrencilere maaş ödeme zorunluluğudur.

HER ŞİRKET STAJYER ÇALIŞTIRMAK ZORUNDA

Şirketlere stajyer çalıştırma zorunluluğu getirilmiştir. Mesleki eğitim çerçevesinde alınan bu kararda en az 10 kişi çalıştıran şirketler stajyer öğrenci çalıştırmak zorundadır. Eğer 10’dan fazla çalışanı varsa toplam personel sayısının yüzde 5’i kadar stajyer almak zorundadırlar.

STAJYER ÖĞRENCİ MAAŞI 548 TL!

Devlet tarafından stajyer öğrenci maaşı aylık 548 TL olarak belirlendi. Bu maaş asgari ücrete ve şirkette çalışan personel sayısına göre belirlenmektedir. İşverenler, stajyer öğrencilere AGİ yani Asgari Geçim İndirimi hariç olmak üzere asgari ücretin net tutarının yüzde 30’unu ödemek durumundalar. İsteyen işverenler bu tutardan daha fazla da ödeme yapabiliyorlar. Fakat daha az ödeme yapılamıyor. Bu hesaplamayla 2019 yılı için stajyer öğrencilere en az ödenecek maaş tutarı 548.70 TL olarak belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 01:42

YORUM EKLE

Popüler Haberler