07 Mart 2019 Perşembe 13:25
Subay Olarak Askerde Kalma Şartları Nedir? Kimler Subay Olarak Askerliğe Devam Edebilir?
Takip Et:

Her vatandaşımız vatani görevini yerine getirmek için birçok fedakarlık yapıyor. Öyle ki vatan aşkıyla yanan askerlerimiz, askerdeyken subay olarak bir ömür boyu vatanına hizmet etmek istiyor. Yüce Türk ordusunun bir neferi olmak için can atan askerlerimiz, en üst kıdem olan subaylık için askerde kalmaya çalışıyor. Fakat subay olmak hiç de kolay değildir. Oldukça ağır şartlarda, stresli bir ortamda, zorlu operasyonlarda çalışan subaylık her yiğidin harcı değil. Ama yine de askerde olan bireyler askerde subay olmanın şartlarını merak ediyorlar. Eğer subay olarak askerde kalmak istiyorsanız lisans mezunu olmak zorundasınız. Lisans mezunu olan bir aday askere gittiğinde subay olarak kalmak istiyorsa subaylık sınavlarına girerek başarılı olmaya çalışır. Yedek subaylık sayesinde de ilerleyen dönemlerde askerde subay olarak görev alabilirler.

ASKERDE NASIL SUBAY OLARAK KALINIR?


Milli Savunma Bakanlığı askerde subay olarak kalmanın şartlarını açıklamıştı. Öncelikli ve en önemli şart lisans mezunu olmaktır. Lisans mezunu olmayan asker subaylığa geçiş yapamaz. Lisans mezunu olan adayın subaylık için yeterli şartları da yerine getirmesi gerekmektedir. Gerekli şartları sağladıktan sonra Milli Savunma Bakanlığı tarafından açılan sözleşmeli subaylık sınavlarına katılım sağlanmalıdır. Bu sınavlardan yeterli sonucu alan bireyler için subaylık yolu daha kolay açılır. Yazılı sınavda başarılı olanlar ardından sağlık muayenesine girerler. Sonrasında fiziki yeterlilik testleri ve sözlü mülakata girerler. Bu aşamaları geçen her aday subay olarak yoluna devam eder.

Askerdeyken Subay Olmanın Şartları Neler?

Her Türk askeri vatanı için seve seve askerlik yapmaktadır. Askerlik yapan bireyler ordunun farklı kademelerinde görev almak istemektedirler. Yoluna subay olarak devam etmek isteyen askerlerin belirli şartları yerine getirmeleri gerekir. Askerdeyken subay olarak kalmanın şartları şu şekildedir:

 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye üye olmadığına dair yazılı beyan sunmak,
 • Adayın kendisi ve evli ise eşi; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmamış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • e. 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisi ve evli ise eşi; kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının biri itibariyle 27 yaşını, lisansüstü öğrenimini tamamlamış olanlar için otuz iki yaşını bitirmemiş olmak.
 • En az dört yıllık lisans mezunu olmak.
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, T.S.K., J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. Bu maddede sağlıkla ilgili şartlar belirtilmektedir.
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin yasal veya yasa dışı uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,
 • Daha önce çalıştığı kamu kurum ve kuruluşlarından disiplinsizlik, ahlaki nedenlerle çıkarılmamış olmak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle askeri okullar ile Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitim kurumlarından ayrılmamış veya çıkarılmamış olmak.

Bu şartları yerine getirenler askerdeyken subay olarak kalabilirler.


Son Güncelleme: 07.03.2019 13:25
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.