Süper Ay tutulması nedir? Nisan 2020 Süper Ay tutulması hangi tarihte, ne zaman?

2020 yılının ilk olarak Şubat ayında gerçekleşen Süper Ay tutulmasının ne olduğu merak ediliyor. Şubat ayından sonra Mart ayında da görülen Süper Ay tutulmasının Nisan ayında ne zaman, hangi tarihte görüleceği araştırılıyor. İşte Süper Ay tutulmasının görüleceği tarihler...

Süper Ay tutulması nedir? Nisan 2020 Süper Ay tutulması hangi tarihte, ne zaman?

Süper Ay Nedir? Süper Ay Tutulması Nedir?

Dünya ve Ay arasındaki mesafe dünyanın şekli nedeniyle değişmektedir. Süper Ay, Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu yerden dev ve parlak bir şekilde görülmesidir. Süper Ay’da, Ay ve Dünya arasındaki mesafe yaklaşık olarak 355 bin kilometre inmektedir ve en uzak olduğu nokta ile arasındaki mesafe yaklaşık 450 bin kilometre artmaktadır.

Dünya ile Ay arasındaki mesafe normal şartlarda 384 bin 400 kilometredir. Süper Ay zamanında bu mesafe 355 bin kilometre olmaktadır. Bu durumu gözlemleyebilmek için herhangi bir korumaya ihtiyaç duyulmamaktadır.

2020 Yılı Süper Ay Tutulması Tarihleri

2020 yılında Süper Ay tutulmasının ilki Şubat ayında gerçekleşti. 9 Şubat 2020 tarihinde yılın ilk Süper Ay tutulması gerçekleşmişti. Daha sonra 9 Mart 2020 tarihinde ikinci tutulma gerçekleşti. Sırada Nisan ayında gerçekleşecek olan Süper Ay tutulması var.

Süper Ay tutulmasında Ay kocaman ve muhteşem gözükmektedir. Eşsiz bir görünüme sahip olan Ay’ın üçüncü tutulmasının gerçekleşmesine günler kaldı. 8 Nisan’da Süper Ay tutulması gerçekleşecek. Daha sonra 7 Mayıs’ta dördüncüsü gerçekleşecek. 2020 yılında tam Güneş tutulmasının da gerçekleşeceği bilinmektedir. 14 Aralık 2020 tarihinde tam Güneş tutulması yaşanacak ve bunu izlemek için ekstra olarak gözlüğe ihtiyacınız olacak.

Mobil uygulamamızı indir, gündemdeki olaylardan haberdar ol! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Tüm sıcak gelişmeler her an ekranında! Instagram’da bizi takip et, haberin kaynağını akışına getir. >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Sıcak haberleri oku, okurların yorumlarını incele, kendi fikirlerini paylaş! Haberport Facebook Grubuna katılarak, haberin kaynağında sen de yerini al! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 16:51

YORUM EKLE

Popüler Haberler