Süt parası kimlere ödenir? 2019 Bağ-Kur'lu çalışan süt parası alabilir mi?

Çocukları için süt parası almak isteyenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuru yapmaları gerekmektedir. Süt parası tek seferlik verilen bir ödenektir. Bu parayı alabilmek için evlilik şartı vardır. Süt parası yeni doğum yapmış SGK'ya bağlı anneye verilmektedir. Peki 2019 Bağ-Kur'lu çalışanlar sür parası alabilir mi? İşte detaylar...

04 Temmuz 2019 Perşembe 22:19
Süt parası kimlere ödenir? 2019 Bağ-Kur'lu çalışan süt parası alabilir mi?
Takip Et:

BAĞ-KURLU ANNEYE DOĞUM PARASI VERİLİR Mİ?

Devletimiz Bağ-Kurlu annelere doğum parası vermektedir. Ancak bunun için annenin ve ya da babanın primlerinin doğumdan önce 120 gün boyunca eksiksiz yatmış olması gerekmektedir. Ayrıca annenin prim borcunun olmaması da gerekiyor. Bu şartları yerine getiren her doğum yapmış Bağ-Kurlu anne, SGK'ya başvurarak doğum parası alabilmektedir.

SÜT PARASI NEREDEN ALINIR?

Süt parası, kamu bankası olan Ziraat Bankası'na yatmaktadır. Eğer parayı alacak kişinin Ziraat hesabı yoksa bu para PTT üzerinden verilmektedir. Ödenekler her ayın 8'i ile 14'ü arasında yapılmaktadır. Bu parayı sadece doğum yapan anne çekebilmektedir. Çocuk 5 yaşına gelene kadar bu parayı alabilirsiniz.

BAĞ-KUR BORCUM VAR, SÜT PARASI ALABİLİR MİYİM?

Süt parası alabilmenin bazı şartları vardır. Bunlardan en önemli şart ise Bağ-Kur borcunuzun bulunmaması gerekir. Eğer Bağ-Kur borcunuz varsa bu parayı alamazsınız. Bu borcu ne zaman öderseniz o zaman süt parasına başvuru yapabilirsiniz. 2019 senesiyle birlikte süt parası 180 TL olarak belirlenmiştir.

Emzirme ödeneği 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin birinci fıkrasının a ve b bentleri kapsamında sigortalı olan ancak geçmişe yönelik prim borcu olmayan kişilere verilmektedir. Buna göre:

 • Bağ-kur’lu esnaflar,
 • Muhtarlar,
 • Çiftçiler,
 • Şirket ortakları bu ödenekten faydalanabilmektedir.

EMZİRME ÖDENEĞİ ALABİLEN KİŞİLER

Süt parası alabilmek için SGK tarafından belirlenen bazı şartlar vardır. Bu şartları yerine getiren kişiler süt parası alabilmektedir. Süt ödeneği alabilmek için SGK'nın belirlediği şartlar şunlardır:

 • Babanın ya da annenin SSK’lı ya da Bağ-kur’lu olması gerekmektedir,
 • Bebeğin sağ olarak dünyaya gelmiş olması gerekmektedir.
 • Sigortalı kişinin doğumdan önceki bir sene içerisinde en az 120 gün kısa vadeli şekilde sigorta kolları primi bulunması gerekmektedir.
 • Emzirme ödenekleri sağ doğum olması koşulu ile her bir çocuk için verilmektedir.
 • Emzirme ödeneği yalnızca tek bir defa verilen bir ödenektir.
 • Bağ-kur’lu anne ya da babaların bu ödeneği alabilmesi için geçmişe yönelik hiçbir borcunun bulunmaması gerekmektedir.
 • GSS borcu olan Bağ-kur’luların bu ödeneği alması mümkün değildir.
 • 2019 senesinde emzirme ödeneği ise 180 TL olarak verilmektedir.

SÜT PARASI SÜRESİ NE KADAR?

Gerekli şartları yerine getirip süt parası almaya başladıktan sonra her ay düzenli olarak paranızı Ziraat Bankası'ndan ya da PTT şubelerinden alabilirsiniz. Bu para çocuğunuz 5 yaşına gelene kadar kesilmeden size verilmektedir.

BAĞ-KURLU ANNEYE DOĞUM PARASI VERİLİR Mİ?

Bağ-Kurlu anne için doğum parası yapılan yeni yasal düzenlemeler sayesinde mümkün olmaktadır. Buna göre kadınlar; kendi nam ve hesaplarına çalışması halinde doğumdan önceki ve doğumdan sonrası 8 haftalık süreç için doğum parası alabilmektedir. Yapılan kanunlar ile beraber; Bağ-Kur’lu kadınlar bu ödeneği almaya hak kazanmıştır. Bunun için aranan şartlar:

 • Anne bir bebeğe gebe ise doğumdan önce ve doğumdan sonra 8’er hafta ve toplamda 16 hafta olmak üzere doğum parası almaktadır.
 • Çoğul gebeliklerde bu süre 18 haftayı bulmaktadır.
 • Analık ödemesi, rapor alınması ile alınabilmektedir.
 • Bağ-kur’lu annelerin bu ödemeyi alabilmesi için gebeliklerinin 32. Haftasına kadar sağlık raporu alması gerekmektedir.

DOĞUM PARASI NE KADAR?

Doğum parasının herhangi bir standardı yoktur. Başvuru yapan kişinin sigorta primleri, ödemeler ve kazancı, doğum parasını belirleyen en önemli unsurların başında gelmektedir. Hesaplamalar doğum öncesindeki son 3 aya göre alınmış brüt gelir üzerinden yapılmaktadır. Doğum parası olarak anneye verilen para, günlük brüt maaşın 2/3'ü kadardır. Bu ödemeleri çalıştığınız yerden değil, SGK'dan alabilirsiniz. Yani doğum parası annenin kazancına göre değişiklik göstermektedir. Eğer 16 haftalık doğum izni aldıysanız 112 günlük iş günü parasını alırsınız.

DOĞUM PARASI ALACAK KİŞİLER

SGK tarafında belirtilen şartlara uyum sağlayan her anne, doğum parası alabilmektedir. SGK tarafından belirlenen şu şartları yerine getirdiğiniz taktirde doğum parası alabilirsiniz. O şartlar şunlardır:

 • Doğum parası almak için raporun başladığı tarihten sonra çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Doğumdan önce, doğum izni tarihi başlamadan önce anne adaylarının işten çıkmış olması durumunda doğum parası ödemesi yapılmamaktadır.
 • Doğumun gerçekleştiği tarihten önceki bir sene içerisinde minimum 90 günlük prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • Doğumdan önceki 8 ve doğumdan sonraki 8 haftalık doğum izni kapsamında, iş yerinde çalışmamak gerekmektedir. Bu durumun tespit edilmesi halinde, ödeme hakkı kaybedilmektedir.

ANALIK DOĞUM PARASI NASIL ALINIR?

Analık doğum parası alabilmenin şartları da SGK bünyesinde belirlenmiştir. Analık parası, Bağ-Kurlu çalışan ve 4B ve 4A'lıların yasal hakkıdır. Ancak doğum parası, emzirme parasından farklı olarak annenin aktif olarak çalışması durumunda verilen bir ödemedir. Buna göre analık parası almak için gerekli şartlar ise:

 • SSK kapsamında çalışan ve Bağ-kur primi ödeyenler, doğum parası alabilmektedir.
 • Annenin doğum yaptığı tarihten önceki 1 senelik sürede 90 günlük SSK ya da Bağ-kur prim ödemelerinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • Doğum parası yalnızca aktif olarak sigortalı şekilde çalışan annelere verilmektedir.
 • Eğer kişi Bağ-kur kapsamında çalışıyor ise ancak geçmiş prim borcu bulunuyorsa, doğum parası alma hakkını kaybedecektir.

2019 DOĞUM RAPOR PARASI

Bu ücret annenin son 3 sene içerisindeki çalışması göz önüne alınarak hesaplanır. 16 haftalık izin ücreti, annenin brüt kazancı üzerinden hesaplanarak verilir. Doğum yapan ve çalışan tüm anneler, doğum yardımından yararlanmaktadır. Doğum yardımı toplam günlük brüt ücretine göre hesaplanmaktadır. Doğum parası hesabı; annenin günlük brüt ücretinin üçte 2’sine göre ödenmektedir. Hesaplamalar:

 • Annelere toplam 112 günlük ödeme yapılmaktadır. Annenin brüt günlük çalışma ödeme ücretine göre hesaplanmaktadır.

Hamilelik durumlarında ise farklı bir yol izlenir. Bu durumda anneye 16 haftalık değil, 20 haftalık ücret ödenmektedir.

Son Güncelleme: 04.07.2019 23:57
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.