Tapu Ada Parsel Sorgulama Nereden Nasıl Yapılır? E Devletten Tapu Ada Parsel Sorgulama

Tapu ada parsel sorgulama nereden yapabilirsiniz? Bu işlemi nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Vatandaşların merak ettiği konuya dair haberimiz..

25 Nisan 2019 Perşembe 03:15
Tapu Ada Parsel Sorgulama Nereden Nasıl Yapılır? E Devletten Tapu Ada Parsel Sorgulama
Takip Et:

Tapu Ada Parsel Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? 

Son dönemde gündeme gelen imar barışı uygulamasının ardından birçok vatandaş tapu ada parsel sorgulama işlemlerinin nereden ve nasıl yapıldığını merak ediyor. İntenet dünyasından da en çok aratılan konular arasında yer alan tapu ada parsel sorgulama, hala vatandaşlar tarafından hakkında araştırma yapılan konular arasında yer alıyor. Bu noktada intenet üzerinde de bu konu hakkında faydalı kaynakların olmaması sebebiyle, tapu ada parsel sorgulama yapmak isteyen vatandaşlarımıza yararlı bilgiler sunmak adına bu yazıyı hazırladık. Tapu ada parsel sorgulama işlemleri hakkında rehber niteliğindeki bu yazımızda; 

 • Tapu, ada ve parsel ne demektir? 

 • Tapu ada parsel sorgulama işlemi ne anlama gelmektedir? 

 • Tapu ada parsel sorgulama işlemleri nereden ve nasıl yapılmaktadır? 

 • Tapu sorgulama işlemleri ile öğrenilebilen bilgiler nelerdir 

gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını ve bu konuyla ilgili kapsamlı bilgileri derledik. Tapu ada parsel sorgulama işlemine geçmeden önce, bu kavramların ne anlama geldiğine değinmek gerekir. 
 
Tapu Nedir? 

Tapu terim olarak bir hukuki kavramı işaret etmektedir. Hukuki dilde taşınmaz olarak adlandırılan bir araziye, arazinin bir bölümüne veya arazinin üzerinde bulunan herhangi bir yapıya sahip olunduğunu belirten bir belgedir. Bu belgenin Tapu Sicil Müdürlüğü’nde yetkili olarak görev yapan tapu memuru tarafından verilmiş olması gerekmektedir. Tapu belgesinin oluşturulmasında herhangi bir usulsüzlük olmadığı sürece hukuki zeminde gereçli olan tapu belgeleri yazılı ve aynı zamanda resmi niteliği olan bir belgedir. 
Resmî bir belge olması, tapunun düzenlenmesini sadece devlete ait kurumların yetkili olarak yapabildiği anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bir noter aracılığıyla bile olsa tapuya kayıt işlemi yapılmış olsa dahi, bu işlem hukuki zeminde geçerliliği yoktur. Bununla birlikte hiçbir resmi kurum tarafından kabul görmemektedir. Bu sebeple tapunun resmiliğini yitirmemesi ve geçerliliğini koruması için, tapu çeşitlerinin iyi bilinmesi ve vatandaşlar tarafından söz konusu tapu çeşitlerinin araştırılması gerekmektedir. 

Günümüzde resmi olarak 3 çeşit tapu bulunmaktadır. Kurumlar tarafından resmiliği kabul edilen bu tapular şu şekildedir; 

 • Hisseli tapular 

 • Kat irtifaklı tapular 

 • Müstakil tapular 

Tapu hakkında bu önemli bilgileri aktardıktan sonra, sorgulama işlemlerinde kullanılan bir diğer kavram olan ada hakkında detaylı ve faydalı bilgilere geçelim. 

Ada Nedir? 

Bir hukuki terim olarak da kullanılan ada; dört bir yanı doğal veya yapay sınırlar ile çevrilmiş parsel topluluğu anlamına gelmektedir. Ada, parselleri içerisinde barındıran kapsamlı bir kavram olarak değerlendirilmektedir. Ada olarak kabul edilen bu yapıların doğal veya yapay olarak belirlenen sınırları ne şekilde oluşmaktadır? 

 • Sokak 

 • Cadde 

 • Meydan 

 • Demiryolu 

 • Akarsu 

Bu sınırlar ile bölünmüş olarak kabul edilen parseller topluluğu ada olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bir araya gelerek adaları oluşturan parseller ne anlama gelmektedir? 

Parsel Nedir? 

Parsel en temel anlamıyla üzerinde tek bir yapı kurulmasına müsait olacak şekilde bölümlendirilmiş toprak parçası anlamına gelmektedir. Parselin tanımı, ülkemizde konulan tapu ve imar yasalarıyla net bir şekilde, anlam kargaşasına mahal vermeyecek düzeydedir. Buna önek olarak parsel, İmar Kanunu’nun 18. maddesine göre sınırları belirli bir şekilde çizilerek ayrılmış olan bir arazi parçasını ifade etmektedir. Söz konusu kanunda yer alan diğer maddelere göre bir parselin bir veya birden çok sahibi olabilmektedir. Bu noktada parsel sahipliğini herhangi bir kişi veya kişiler üstlenebileceği gibi aynı zamanda bir kuruluş, devlet veya vakıf gibi kurumlar da üstlenebilme hakkına sahiptir. Halk arasında bilinen yaygın bir tanıma göre de parsel, sınırları haritalar üzerinde belirlenmiş olan arazi parçalarına denmektedir. 

Tapu Ada Parsel Sorgulama Nedir? 

Tapu ada parsel sorgulama işlemleri son dönemde vatandaşlar tarafından hakkında intenet üzerinden en çok araştırma yapılan konulardan biridir. Gayrimenkul sektörünün dinamikleri arasında yer alan tapu, ada ve parsel sorgulama, gayrimenkul satın almak veya tarla, arsa gibi taşınmaz sahibi olmak isteyen kişiler tarafından sık sık gündeme getiriliyor. 

Vatandaşlar ev, arazi, tarla, bağ, bahçe gibi taşınmaz malları satın alacağı zaman söz konusu taşınmazları kontrol etmek amacıyla tapu ada parsel sorgulama işlemleri yapıyor. Bu işlemde sorguladıkları tapu ada parsel gibi kavramlar hakkında; 

 • Şehir 

 • İlçe 

 • Mahalle 

 • Ada 

 • Parsel 

Bilgilerinizi seçerek satın almayı düşündüğünüz taşınmaza ait bilgileri görüntüleyebilirler. Daha önceden sadece Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü il müdürlükleri ile yapılan bu işlem, günümüzde teknolojinin gelişmesi ve intenet kullanımının yaygınlaşması neticesinde intenet üzerinden de kolay bir şekilde yerine getirilebilmektedir. Bu sayede vatandaşlar, Tapu ve Kadastro İl Müdürlükleri şubelerine gitmeye gerek kalmadan oturdukları yerden hakkında bilgi almak istedikleri taşınmazı sorgulatabilirler. 

Tapu Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Tapu ada parsel sorgulama işlemleri az önce bahsettiğimiz gibi geçmiş yıllarda sadece Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşlara sunulan bir hizmetti. Bu işlemi yerine getirmek isteyen vatandaşlar yaşadıkları ildeki Tapu ve Kadastro İl Müdürlüğü’ne şahsen başvurarak bu bilgilere ulaşabiliyorlardı. Ancak günümüzde birçok devlet kurumu hizmetlerini online platforma taşıyarak intenet üzerinden de vatandaşlara hizmet vermektedir.  Hal böyle olunca söz konusu tapı ada ver parsel sorgulama işlemleri de web tapu sorgulama olarak intenet üzerinden gerçekleştirilmektedir. 

Tapu Ada Parsel Sorgulama Kanalları 

İntenet üzerinde tapu ada ve detaylı parsel sorgulama işlemleri yapılabilecek 3 farklı sistem var. Vatandaşların hizmetine sunulan bu sistemlerden ilki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi intenet sitesi üzerinden verdiği hizmettir. Diğerleri ise bu hizmete altenatif erişim kanalları olan e-Devlet Kapısı sistemi ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün akıllı telefon uygulamasıdır. 

Tapu Kadastro Müdürlüğü’nden Tapu Ada Parsel Sorgulama 

İntenetten tapu ada parsel sorgulama yapmak için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi intenet sitesinden sunulan hizmetten faydalanabilirsiniz. Söz konusu siteye girdikten sonra, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz tapuya ait; 

 • İl 

 • İlçe 

 • Mahalle 

 • Ada 

 • Parsel 

bilgilerini girdikten sonra o taşınmaza ait temel bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu taşınmazın uydudan çekilmiş bir fotoğrafını da görüntüleyebilirsiniz. 

E Devletten Tapu Ada Parsel Sorgulama 

Birçok devlet kurumunun olduğu gibi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün de e-Devlet kapısı sisteminde elektronik hizmetler adı altında vatandaşların hizmetine sunduğu işlemleri bulunmaktadır. E-Devlet Sistemi üzerinden tapu ada parsel sorgulama yapmak için T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) bağlantısına geçiş yapmanız gerek. Burada yer alan menüde tapu ada parsel sorgulama işlemleri başlığını seçerek karşınıza çıkan alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Sorgula butonuna bastıktan sonra hakkında bilgi almak istediğiniz taşınmaza ait bilgiler ekranda yer alacaktır. 

Mobil Uygulama ile Tapu Ada Parsel Sorgulama 

Google Play ve App Store mağazalarından ücretsiz olarak indirebileceğiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü akıllı telefon uygulamasından yararlanarak da bilgi almak istediğiniz taşınmaza ilişkin ada parsel sorgulama programı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler için de aynı şekilde; il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde ilgili alanlara yazdıktan sonra taşınmaza ait bilgiler ve taşınmazın uydudan çekilmiş fotoğrafını görüntüleyebilirsiniz. 

Son Güncelleme: 09.07.2019 22:28
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.