Tapu ve kadastro işlemlerinde dijitalleşme süreci

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı Tapu ve Kadastro İşlemlerinde Dijitalleşme Süreci başlığıyla açıklamada bulundu. Adlı açıklamasında e-haciz, e-ipotek ve e-satış uygulamalarına ilişkin detayları paylaştı.

Tapu ve kadastro işlemlerinde dijitalleşme süreci

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, kurumun dijital arşiv sistemine geçtiğini açıkladı. Tapu işlemlerinin dijital ortama taşınması ve elektronik sicil çalışmalarının tamamlanması ile tapu işlemleri artık daha kısa zamanda, daha kaliteli ve güvenli bir şekilde gerçekleşebilecek.

Tapu İşlemleri Her Yıl Yüzde 10-15 Artıyor

Adlı, tapu işlemlerindeki bürokrasinin azaltılabilmesi için elektronik hizmetin vatandaşların kullanıma sunulduğunu belirterek ‘’Tapu hizmeti almak isteyen tüm vatandaşlar www.turkiye.gov.tr sayfasına giriş yaparak kendilerine ait taşınmazların tapu ve kadastro bilgilerine erişebiliyor.’’ diye konuştu.

İşlemlere ilişkin harç bilgileri ve ödemeleri de yine e-devlet sisteminden ödenebiliyor diyen Adlı, Web-Tapu sistemiyle birlikte malikine kendi taşınmazın bilgilerini görme ve diğer kişilere güvenli bir şekilde tapu bilgilerini görüntüleyebilme, başvuru yapma yetkisi ve verilen yetkiyi kaldırabilme olanağının sağlandığını konuştu.

Hedefimiz Yüzde 70 Dijitalleşme

Tescil işlemleri için günlük rakamın 40 bine yakın olduğunu belirten Adlı, elektronik işlemlerde günlük rakamın 20 bin olduğunu söyledi. Toplam dijitalleşme oranının an itibariyle yüzde 50 olduğunu konuşan Adlı, ‘’2020 yılı sonu hedefimiz ise dijitalleşmede yüzde 70.’’ diye tamamladı.

E-haciz Uygulaması da E-devlette

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün geliştirdiği bir uygulamanın E-Haciz olduğunu belirten Adlı; mahkemeler, icra müdürlükleri, Maliye Bakanlığı ve diğer kamu kurumlarının talep ettiği şerh, beyan, haciz, satış şerhi gibi işlemler yetkili kurumlar tarafından elektronik ortamda yapılabileceğini söyledi.

E-ipotek ve E-satış Uygulaması Detayları

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı; kurumdaki bürokrasinin azaltılabilmesi, işlemlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmesi için e-ipotek ve e-satış-ipotek uygulamalarının da geliştirildiğini belirtti. Proje sayesinde vatandaşların ve firmaların krediye kolay bir şekilde ulaşabileceğini konuşan Adlı, e-ipotek ve e-ipotek satış uygulamalarının başlatıldığı günden bu yana 150 bin işlem gerçekleştiğini söyledi.

Uygulamanın yaygınlaştırılabilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Adlı, 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle mülkiyetin devrini amaçlayan sözleşmelerde mekana bağlı olmaksızın taraflar farklı tapu müdürlüklerinde olsalar dahi resmi görevliler tarafından ayrı ayrı alınarak sözleşmeler tamamlanabilecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 02:31

YORUM EKLE

Popüler Haberler