Tarihi Eser Kaçakçılarına Dev Operasyon

Güvenlik güçleri, tarihi eser kaçakçılarına 12 ilde eş zamanlı baskınlar düzenledi. Düzenlenen operasyonun Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük kaçakçılık operasyonlarından birisi olduğu söyleniyor.

Tarihi Eser Kaçakçılarına Dev Operasyon

İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler 12 ilde eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin en geniş çaplı tarihi eser operasyonlarından birisinde büyük neticeler elde edildi. Baskınlar sonucunda 30 zanlının gözaltına alındığını açıkladı. Yapılan baskınlar sonucunda da 14 bin civarında tarihi eserin ele geçirildiği duyuruldu.

Güvenlik güçleri, Anadolu medeniyetlerine ait tarihi eserlerin Avrupa’ya kaçırıldığını tespit etti. Bu kaçakçılığın başındakileri ve şebeke üyelerini tespit eden güvenlik güçleri, 6 aydan beri bu süreci takip etmekteydi.

Eserler Uzmanlara İnceletiliyordu

Yapılan çalışmalar neticesinde kaçakçıların, ele geçirdikleri tarihi eserleri uzmanlara incelettiği öğrenildi. Definecilerin ve toplayıcıların müşterek olarak çalıştığı ve kaçakçıların arasında arkeoloji mezunu polislerin olduğu tespit edildi. 9 Eylül günü 42 adrese düzenlenen eş zamanlı baskınlarda havacılık şirketinin yönetim kurulu başkanının da gözaltına alındığı paylaşıldı.

Paha biçilemez eserlerin de olduğu 14 bin parça tarihi eserin yanında bir para kasası ele geçirildi. Para kasasının içerisinde ise 450 bin Euro, 33 bin dolar ve 280 bin TL para bulundu.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 00:05

YORUM EKLE