Tarım Kredi Kooperatifleri ve Sera A.Ş 25 Bin Personel Alımı Yapacak! İşte Başvuru Şartları ve Detaylar

Yapılan son açıklamaya göre Tarım Kredi Kooperatifleri ve Sera A.Ş 25.000 Personel Alımı Gerçekleştirecek. Personel alımı kapsamında yapılacak olan alımlarla ilgili açıklamalara bu yazımızda yer vereceğiz...

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Sera A.Ş 25 Bin Personel Alımı Yapacak! İşte Başvuru Şartları ve Detaylar

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Sera A.Ş 25.000 Personel Alımı Gerçekleştirecek

Halil Kozan konu ile ilgili konuştu.

Gıda enflasyonunu aşağıya çekebilmek için Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklığı ile kurulacak olan Sera A.Ş’nin personel alımı yapması gündemde yer alıyor. Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Deneği SERKONDER Başkanı Halil Kozan, konu hakkında bu büyüklükteki bir alanda sera içinde çalışması planlanan kültürel işlem ve bakımda faaliyet gösterecek olan işçilerin sayısının 20.000 kişi olacağının düşünüldüğünü ifade etti. Alımı yapılacak olan bu personellerin yanı sıra tekniker ve ziraat mühendisleri ile birlikte 25.000 kişilik bir istihdam yaratılacağından bahsetti.

Projenin yerli üretimin daha da kuvvetlenmesi, ülke içindeki pazarların kaliteli mallara uygun bütçelerle sunulması imkanını ortaya koyacağını söyleyen Halil Kozan, Sera A.Ş’ de çalıştırılacak olan kişiler için de bir hektarlık bir alanda Sera Akademisi kurulmasını istedi.

Bakan Albayrak’ın konu hakkındaki düşünceleri

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklığı ile Sera A.Ş kurulacağını daha önceden ifade etmişti. İlk aşamada 2.000, sonraki aşamada ise 5.000 hektar üretim alanı oluşturulacağını söyleyen Bakan Albayrak, uzun vade içinde örtü altı sebze üretiminin %25’lik kısmının ortaya konacağını belirtmişti.

Gıda Fiyatı İnecek

Jeotermal İhtisas Sera Bölgelerinin de gıda enflasyonu ile mücadele etmesinde büyük katkıları olacağı düşünülmekte. Denizli ve Aydın’dan Ziraat Odası Başkanları, seraların ısılarının yeterli seviyeleri gelmesi için fosil yakıtlar kullanmaktansa jeotermal kaynak kullanılması masraflarının %30-50 seviyelerindeki oranlarda ineceğini ifade etmekte. Bu durumunda ürünlerin etiketlerini etkilemesi düşünülmekte.

Aydın’ın Efeler ilçesinde Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendiroğlu, ısının doğru oranda sağlanabilmesi için toplam masrafların içinde %40’a kadar artış gösterdiğini, jeotermal  ile bu oranın ineceğini ifade etti. Kendirlioğlu, Aydın Valiliği öncülüğünde Efeler Ziraat Odası, Ticaret Borsası ve Ticaret Odası ile birlikte çalışarak Organize Sera Bölgesi oluşturmak için faaliyetlere başlandığını ve devam ettirileceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 13:49

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gulsum yucel
Gulsum yucel - 4 gün Önce

Iyi bi hareket olur ulkemiz adina