Tarımsal Elektrik Aboneliği için Gerekli Evraklar Nelerdir? 2019 Tarım İşleri İçin Elektrik Aboneliği

Elektrik aboneliği alabilmek için bazı belgeleri hazırlamak gerekiyor. Tarımsal elektrik aboneliği alabilmek için de bazı belgelerin hazırlanması ve ilgili kuruma iletilmesi zorunludur. Tarım işleri için elektrik aboneliği almak istiyorsanız bu belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması gerekir.

Tarımsal Elektrik Aboneliği için Gerekli Evraklar Nelerdir? 2019 Tarım İşleri İçin Elektrik Aboneliği

Elektrik Aboneliği için Başvuru

Her türlü elektrik aboneliği için başvuru aşamasında bazı belgelerin hazırlanmış olması gerekmektedir. Abonelik işlemleri için başvuru yapmak artık daha kolay. Şubelere gitmeye gerek kalmadan intenet üzerinden abonelik başvurusu yapılabilirsiniz. Ancak elektrik aboneliği başlatabilmek için bazı belgeleri bulundurmak gerekiyor.

Yeni bir bina için elektrik aboneliğine başvuru yapmak istiyorsanız, size en yakın elektrik şubesine müracaat edebilirsiniz. Ayrıca intenet üzerinden de başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işlemlerinin onaylanmasının ardından kurum tarafından görevlendirilen kişiler adresinize gelir ve gereken belgeleri imzalamanızı ister. Abonelik işlemleri tamamlandıktan sonra elektriğiniz en az 1 gün içerisinde açılır.

E-devlet üzerinden abonelik başlatılabilecek!

Elektrik aboneliği açtırmak için bazı yöntemler geliştirildi. Artık abonelik işlemlerini E-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Bu sistem sayesinde şubede kuyruk beklemekten kurtulacaksınız ve zamandan da tasarruf etmiş olacaksınız.

Tarım İşleri İçin Elektrik Aboneliği

Artık köylerde de elektrik önemli bir ihtiyaç haline geldi. Gerek tarım işlerinde gerekse hayvancılıkta elektrik olmadan bir işi yapmak oldukça zorlaştı. Köydeki işleri elektrik olmadan da yapabilirsiniz, fakat bu sefer maliyet yönünden cebiniz fazlasıyla yanabilir.

Köylerde yapılan tarım işleri için elektriğe ihtiyaç duyulmaktadır. Tarımsal işler için elektrik abonesi olabilmek için, diğer aboneliklerde olduğu gibi bazı evrakların tamamlanması gerekiyor. Bu evraklar şu şekilde sıralanabilir:

-Köy yerleşim yeri dışarısında veya imar dışındaki araziler için Yapı Kullanım Belgesi, köy ve yerleşim yeri içerisindeki yerler için yapı kullanma hakkını bulundurduklarına dair bir adet belge,

-Yapı için kullanılacak olan sayacın faturası,

-Abonelik için başvuru yapılacak alanın tapu belgesi, pafta numarası veya parsel numarasının belirlendiği bir tane belge,

-Elektrik aboneliği yapılacak olan alan veya tesis için enerjiyi hangi alanlarda kullanacaklarını belirten bir dilekçe, eğer tesis veya alan için yüksek elektrik enerjisi gerekli ise kurum tarafından özel bir trafo sağlanır,

-Elektrik aboneliğinin açılacağı alanın ayrıntılı bir plan ve projesi.

Yukarıda evraklar genellikle talep edilen evraklardır. Fakat kurumun başka belgeleri de istemesi durumunda, bu belgeler eksiksiz olarak teslim edilmelidir.

Elektrik Aboneliği Masrafı

Yeni bir ev alacaklar veya yeni kiraya çıkacak vatandaşların yapacağı ilk işlem elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini üzerine almak olacaktır. Elektrik aboneliği bulunmuyorsa yeni bir aboneliğin alınması gereklidir. Elektrik aboneliği alırken güvence bedeli, damga vergisi, kesme-bağlama bedeli gibi ücretler esas alınarak hesaplama işlemleri yapılmaktadır. Bu yıl için belirlenen elektrik aboneliği fiyatları şunlardır;

-Güvence Bedeli, Mesken için ortalama 175 ile 180 TL arasındadır.

-Damga Vergisi, var olan güvence bedelinin binde 9,48’i kadardır.

-Kesme ve Bağlama Masrafı, işlem başına 33,8 TL’dir.

-Dosya Bedeli, mevcut güvence bedeline göre belirlenir ve tüketicileri himaye altına almak amacıyla üst sınırı vardır.

Elektrik Aboneliği İptal Etme İşlemleri

Elektrik aboneliğinizi iptal etmek için bağlı olduğunuz elektrik tedarik kurumunun müşteri temsilciliklerini arayabilirsiniz. Elektrik faturası üzerinde ismi yazılı olan kişi dışında veya şirket yetkilisinin haricindeki kişilerin iptal işlemlerini başlatabilmesi için noter tarafından kabul edilmiş vekaletname gereklidir. Eşler, çocuklar veya akrabalar için de bu işlemler geçerlidir. Elektrik aboneliğini sonlandırma için bazı belgeler gerekmektedir. Bunlar:

-Aboneliği iptal edilecek yere ait son ayda gelen elektrik faturası,

-T.C nüfus cüzdanı fotokopisi,

-Ödenen güvence bedelini geri alabilmek için IBAN numarası.

Abonelik başlatırken yatırdığınız güvence bedeli, 1 hafta içinde belirttiğiniz IBAN numarasına yatırılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 23:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler