Taşınma Yardımı Başvuru ve Şartları Nelerdir? 2019 Kimler Taşınma Yardımından Yararlanabilir?

Taşınmak isteyen ancak maddi olanaksızlık yaşayan vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından taşınma yardımı yapılmaktadır. 2019 yılı için taşınma yardımı başvuru ve şartları ile ilgili birtakım durumların mevcut olması gerekmektedir.

Taşınma Yardımı Başvuru ve Şartları Nelerdir? 2019 Kimler Taşınma Yardımından Yararlanabilir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla ev taşıyacak ancak maddi sıkıntılar yaşayan bireylere birtakım yardımlar verilmektedir. Kira yardımları, taşınma yardımları gibi faaliyetler hayata geçirilmekte ve bu ihtiyaçlar kamu bütçesinden karşılanmaktadır.

Kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirildiği bölgelerde büyük bir önem arz eden bu çalışmalar, evini taşımak zorunda bırakılan bireyler için kritik bir role sahiptir. Taşınma yardımları SYDY’ler tarafından bir defaya mahsus olmak suretiyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Kimler Taşınma Yardımından Yararlanabilir?

Kentsel dönüşüm çerçevesinde ortaya konan projeler son yıllarda hayata geçirilmektedir. Bu noktada evini taşımak zorunda olan bireyler, maddi darlık içerisinde olabilmektedir. Sosyal devlet anlayışı kapsamında 6303 sayılı kanun ile kentsel dönüşüm bir zorunluluktur. İl ve ilçe belediyeleriyle birlikte SYDY’ler aracılığıyla taşıma yardımları uygulanmaktadır. Kiracı veya ev sahipleri maddi sıkıntılar yaşıyor ise, belediyeye başvuruda bulunabilir ve taşınma yardımından faydalanabilir.

Taşınma Yardımı İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Kentsel dönüşüm nedeniyle taşınacak bireylerin birtakım evraklarla belediyeye başvuruda bulunması gerekmektedir. Bunlar; başvuru formu, kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi, nüfus kayıt öneği, riskli yapı olduğuna dair belge, kentsel proje kapsamına giren dairede ikamet edildiğine dair son 3 aylık elektrik veya su faturası, başvuru sahibinin banka hesap numarası gerekmektedir.

İşyeri kentsel proje kapsamına alınan bireyler ise belediyelere;

Başvuru formu, kimlik fotokopisi, riskli yapı olarak kabul edilen işyerinin vergi levhası, taşınma işleminin yapılacağı yerin adres bilgileri, riskli yapı fotokopisi ve başvuru sahibinin kamu bankası hesap numarası gerekmektedir.

Ev Veya İşyeri Taşınma Yardımı Şartları

Kentsel dönüşüm kapsamında ev ve işyeri sahipleri bireylere ev taşınma hizmetleri veriliyor. Depreme dayanıksız olduğu tespit edilmiş ve kentsel dönüşüm kapsamında alınmış binalar boşaltılmak durumundadır. Bundan dolayı da maddi darlık içerisindeki bireylerin bu anlamda ortaya çıkacak masrafları kamu bütçesinden karşılanmaktadır. Bireylere aynı zamanda 18-36 ay arası süreçte kira yardımları da yapılmaktadır.

Taşınma Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Başvurular ev sahibi kimse veya kira kontratı yapılan kişi tarafından belediyeye bağlı kentsel dönüşüm müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Taşınma yardımının alınabilmesi için evrakların tamamını yanınızda bulundurmanız şarttır. Yanlış beyanda bulunan bireylere verilen haklar geri alınmaktadır.

İhtiyaç Sahiplerine Ne Kadar Taşınma Yardımı Yapılıyor?

Taşınma yardımı başvurusunda bulunan ve olumlu netice alan bireylere ödemeler 1-3 ay arasında yapılıyor. Kiracılar için ödenen taşınma yardımları ortalama 1500-2000 TL olmaktadır. Yeni ikametgah yeri, kişi sayısı ve evin büyüklüğü gibi etkenler yapılacak yardımda etkili oluyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere birçok bölgede taşınma yardımları uygulamaları hayata geçirilmiştir.

Taşınma Yardımı ve Kira Yardımı Aynı Anda Alınır mı?

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında vatandaşlara sağlanan taşınma yardımı ve kira yardımı ödemelerinin aynı anda alınıp alınamayacağı merak konusu olmuştur. Taşınma yardımları bir defaya mahsus olmak suretiyle verilirken, kira yardımları 18-36 ay süreyle verilmektedir. Vatandaşlar ihtiyaçları olması halinde iki yardımdan da yararlanabiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kira yardımları tutarlarını minimum 595 TL, maksimum 960 TL olarak belirlemiştir.

İstanbul’dan Taşınana Taşınma Yardımı Yapılır mı?

Megakent İstanbul’da artan nüfusa yönelik tedbir mahiyetinde bir uygulama geliştirilmiştir. 2018 yılından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından göç etmek isteyen ancak maddi durumu el vermeyen bireylere maddi yardım yapılıyor. İstanbul’dan göç etmeyi planlayan bireyler belediyeye başvuruda bulunarak gidecekleri yere bağlı olarak 1500-2000 TL arasında taşınma ödemesi alabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 20:53

YORUM EKLE