Tazminatın Gerekçeleri Resmi Olarak Yayınlandı

21 Kasım 2017'de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Man Adası'na para transferi yaptığı iddiaları üzerine açılan davanın sonucuna ilişkin gerekçeler açıklandı.

Tazminatın Gerekçeleri Resmi Olarak Yayınlandı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirdiği konuşmalarla büyük bir baş ağrısı yaşamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının Man Adası üzerinden para transferi gerçekleştirdiklerini iddia eden Kılıçdaroğlu'na bu konuşmasının ardından tazminat davası açılmış ve sonuç olarak 359 bin TL manevi tazminat cezası ödemesine karar verilmişti. Kararın verilmesinin ardından şimdi de davanın gerekçeli kararı resmi olarak yayınlandı.

Toplamda 12 sayfalık dosyada, davacı tarafın avukatlarıyla Kılıçdaroğlu'nun 21 Kasım 2017'de gerçekleştirdiği konuşmalar neticesinde manevi tazminat talebinde bulunulduğu öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun avukatı ise gerçekleştirilen konuşmaların hakaret içerikli olmadığını öne sürerek, dava isteminin reddini talep etti. Bu kapsamda da Kılıçdaroğlu'nun gerçekleştirdiği konuşmanın CD kayıtları RTÜK'den temin edilerek bir bilirkişi aracılığıyla çözümlendiği dosyada yer aldı.

DELİL ORTAYA KONULAMADI

Kararın gerekçelerinin açıklandığı dosyaya göre Kılıçdaroğlu'nun ortaya attığı iddiaların kamuoyu önünde sarf edilmesi davanın temelini oluşturuyor. Gerekçeli karara göre ortaya CHP tarafından atılan iddialarda yer alan Man Adası'ndaki Bellway Limited Şirketi'nin hesabına para aktarıldığına dair bir dekont ya da belgenin başsavcılığa ibraz edilmemesi neticesinde ve Halkbankası tarafından yapılan incelemelerde böyle bir transferin olduğunun tespit edilememesi üzerine kovuşturmaya gerek olmadığı beyan edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 17:11

YORUM EKLE