TC Kimlik Numarası İle Soyağacı Sorgulama Öğrenme Nasıl Yapılır? E-devlet Soyağacı Sorgulama

E-devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ile soyağacı öğrenme nasıl yapılır? Atalarının kim olduğunu merak edenler e-devlet soyağacı sorgulama sayfasını araştırmaya koyuldu. Bir süre önce yürürlüğe giren uygulamaya büyük bir yoğunluk olmuş ve e-devlet'e birkaç gün erişim sağlanamamıştı.

TC Kimlik Numarası İle Soyağacı Sorgulama Öğrenme  Nasıl Yapılır? E-devlet Soyağacı Sorgulama

E-devlet sisteminin hayata geçirilmesiyle birlikte artık resmi kurumlarda yapılması gereken birçok işlem bu sistem üzerinden gerçekleşebilmektedir. Üstelik sisteme her geçen gün daha farklı eklentiler getirilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda uygulamaya giren soyağacı sorgulama işlemine yoğun bir ilgi olmuş ve sisteme birkaç gün giriş yapılamamıştı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu noktada çalışma başlatma kararı aldı ve artık uygulama Bakanlık nezdinde yürütülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihinden itibaren soyağacının görüntülenebildiği sistem ile yalnızca e-devlet bilgileriyle atalarınızın kim olduğunu öğrenmeniz mümkün.

E-devlet Soy Ağacı Sorgulama İşlemi

Soyağacı sorgulama işlemini yapabilmek için https://turkiye.gov.tr/ adresine giriş yaptıktan sonra sisteme T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. Kurumlar bölümünde yer alan Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü sekmesinde yer alan Alt-Üst Soy bilgisi sorgulama sekmesiyle soyağacınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa, 2 TL karşılığında PTT şubelerinden şifre alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 21:46

YORUM EKLE
YORUMLAR
mesut keles
mesut keles - 1 hafta Önce

soy sa