Tecavüz iddiasıyla suçlanan profesör apar topar emekli oldu

Ankara'da, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.'ye tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanan ve savcılık kararıyla resen tahliye edilen profesör cezaevinden çıkınca emekli olmak için dilekçe verdi. Dilekçeden 1 gün sonra da emekli oldu.

Tecavüz iddiasıyla suçlanan profesör apar topar emekli oldu

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan B., kendisine ait bir  hayvan hastanesine çalışan ve veterenirlik görevi yapan Ç.B.'ye tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanıp ceza evine konulmuştu.

Hasan B., bir süre cezaevinde kaldıktan sonra savcının kararıyla resen tahliyesine karar verildi. Verilen bu savcılık kararına ise mağdur Ç.B.'nin avukatı Aslı Arıhan, Hasan B.'nin tekrar tutuklanması için girişimde bulundu.

Hasan B. ise cezaevinden çıkıp tutukluluğu sona erdikten sonra 18 Haziran tarihinde Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ne bir dilekçe vererek, emekliye ayrılmak istediğini belirtti.

Hasan B. rektörlük makamına ilettiği 19 Haziran 2019 tarihli Personel Daire Başkanlığı yazılı dilekçesinde, "Makamınızca da uygun görüldüğü takdirde fiili hizmeti (25) yılı aşmış bulunan Prof. Dr. Hasan B.'nin 18.06.2019 (mesai bitimi) tarihinden itibaren isteği ile emekliye sevk edilmesini olurlarınıza saygı ile arz ederim" ifadelerini kullandı.

Olayın basında haber olarak yer aldığı ve kamuoyu tarafından tepkilere neden olduğu konusunda 7 Nisan'da yazılı açıklama yaparak, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını ve öğretim üyesi Hasan B.'nin açığa alındığını duyuran üniversite yönetimi, kendilerine sunulan emeklilik dilekçesini işleme koyarak onayladı.

Rektörlüğün onayını alan Veteriner Fakültesi Dekanlığı'nca öğretim üyesinin bağlı olduğu Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanlığı'na gönderilen 20 Haziran 2019 tarihli yazıyla Hasan B.'nin emekliye sevk edildiği bildirildi.

Prof. Dr. Belgin Sarımehmetoğlu'nun imzaladığı yazıda, "Ana Bilim Dalınız öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan B'nin, 18.06.2019 tarihi mesai bitiminden itibaren kendi isteği ile emekliye sevk edildiğine ilişkin, Ankara Üniversitesi Rektörlüğünden alınan 19.06.2019 tarihli ve sayılı yazı ekte gönderilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Diğer taraftan, Ankara Üniversitesi bünyesi kurulan komisyon çalışmalarını tamamladı. Hasan B. hakkındaki suçlamaları inceleyen komisyon, en ağır ceza yaptırımı olan 'kamu görevinden çıkarma' cezası verilmesini talep etti. Komisyonun talebi, bu konuda karar makamı olan Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) iletildi; ancak karar beklenirken, öğretim üyesinin emeklilik dilekçesinin işleme koyulması ve emekliye sevk edilmesi de dikkat çekti.

Hasan B. hakkında, geçmiş yıllarda da öğrencilerine cinsel tacizde bulunduğu yönündeki şikayetler üzerine soruşturma açılmış, üniversitenin ihraç kararı ise YÖK tarafından 'aylıktan kesme' cezasına çevrilmişti.

Kadın sivil toplum kuruluşlarının üyeleride yayınladıkları mesajlarında, Hasan B.'nin tekrar tutuklanması ve suça ortak olduğu iddia edilen veteriner Serkan D. ile tecavüz delillerini kararttığı öne sürülen jinekolog Hüseyin Ş.'nin de cezalandırılması talebinde bulundular.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 13:17

YORUM EKLE

Popüler Haberler